Tasemnice u koček
Co dělat, když u své kočky objevíte nákazu tasemnicí? Jak se léčí? Tasemnice se projeví nejčastěji tím, že ji objevíte buď vyzvracenou společně se zbytky potravy (nejčastěji myší nebo bezoárů) nebo se pohyblivý článek usídlí v okolí konečníku kočky. Nejčastěji na srsti kolem ocasu. Článek je asi centimetr dlouhý a lehce se pohybuje podobně jako žížala nebo píďalka. Není důvod panikařit. Ale je důvod zasáhnout, protože neléčené napadení tasemnicí kočku vysiluje, protože ubírá kočce živiny ve střevech a působí toxicky na střeva. Přítomnost tasemnic také oslabuje imunitu zvířete a například zhoršuje adekvátní odpověď na běžná očkování. Nenechte se také mýlit, to, že kočka má tasemnici může znamenat, že ji v sobě živí už několik let a nemusí tam být zdaleka ani jedna. Dlouho totiž nemusí působit žádné problémy, ani se navenek vylučovanými články projevovat. Jedním z příznaků pak může být průjem, nebo nechutenství – ale to je již napadení tasemnicí výraznější.
Tasemnice? Je nebezpečná pro lidi?
Nákaza je přenosná na člověka pouze v případě, že se vám do trávicího traktu dostane právě ten kousek pohyblivé tasemnice (nebo vyloženě sníst nakaženou blechu, která je mezihostitelem). To se u dospělého nestává, ale u malých dětí je to pravděpodobnější. Pokud tedy máte nakaženou kočku, na chvíli ji do odčervení od malých dětí raději oddělte.
Jinak tasemnice kočičí nepředstavuje pro člověka bezprostřední nebezpečí. Mezi kočkami navzájem je však přenosná i díky vzájemné péči o srst. Vždy tedy odčervujte celou kočičí smečku.
Odstraňujte trus i venku, zejména tam, kde se s ním mohou dostat do kontaktu malé děti, v písku, trávě, v hlíně. Zejména ve chvíli, kdy máte malé dítě, které si ještě olizuje prsty. Důležité je také si před jídlem omýt ruce mýdlem a teplou vodou.
Jak odčervit, když má kočka tasemnici?
Poohlédněte se po správném odčervovacím přípravku (tabletky nebo spot ony, či kombinace obojího). Je důležité použít ho dvakrát, protože:
1. dávka hubí dospělé tasemnice (které poté trávicím traktem odcházejí mrtvé společně se stolicí, v této době pečlivěji odklízejte trus)
2. dávka hubí vajíčka, která první odčervení přežívají
Doporučujeme dojít si pro silnější a účinnější přípravek rovnou k veterinářovi, protože volně dostupné přípravky z lékáren nebo pet shopů nemusí na tasemnici důkladně působit.
Koťata (ale i štěňata, protože parazit je společný) se právě i kvůli tasemnici doporučuje odčervovat od samého mládí, přesně tak, jak odčervovací kalendář chovatelů káže.
Přečtěte si také: Nemoci koček přenosné na člověka – prevence a léčba
Prevence před nákazou tasemnicí kočičí
Jedinou prevencí je zamezit kočce lovu. Tasemnice se nejčastěji nachází v potravě jako jsou myši nebo divoce žijící ptáci. Ale i dobrá krmě doma nezamezí kočce v lovení a v pochutnání si na myšce. Prevencí je tady pravidelné odčervování, které případné parazity všeho druhu v kočce zabije. Ideální preventivní rozmezí v podání antiparazitik je 3 měsíce.
Tasemnice parazituje na psech i kočkách, je-li tedy váš pes nakažen tasemnicí, musíte léčit i kočku (preventivně), a naopak.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků