Úžeh a první pomoc při úžehu
Úžeh je přehřátí mozku, které vzniká dlouhotrvajícím působením slunečního záření. Děje se, když člověk tráví příliš mnoho času na slunci bez dostatečné ochrany - pokrývky hlavy. Tím dochází k podráždění mozku a mozkových blan. Působením slunečních paprsků se tělo přehřeje. Pocením pak z těla odchází voda a dochází k dehydrataci. Na rozdíl od úpalu se úžeh může projevit až s několikahodinovým zpožděním. Úžeh může být podpořen také přílišným oblékáním, nadměrnou konzumací jídla a pitím alkoholických nápojů.
Úžeh a úpal: Jaký je mezi nimi rozdíl?
Úpal je reakcí těla na nadměrnou tvorbu tepla, kdy se organismus přehřeje a dojde k selhání termoregulačního systému. Působení slunečních paprsků zde nehraje žádnou roli. K úpalu může dojít v jakémkoli prostředí, kde je horko a dusno. Ale pozor, je možné si přivodit zároveň jak úžeh, tak i úpal současně! Úžeh je pro organismus nebezpečnější, neboť vyvolává překrvení mozkových plen, přičemž těžká forma může způsobit otok mozku a v krajním případě může skončit i smrtí. V případě úžehu může hrát poskytnutá první pomoc zásadní úlohu v záchraně pacienta!
Úžeh a jeho nejčastější příznaky
- Bolesti hlavy
- Závratě
- Zvracení
- Zarudlá a horká kůže, ale i spálená kůže
- Zmatení, dezorientace
- Zvýšené pocení, zrychlený tep
- Hukot v uších
- Záblesky před očima, poruchy vidění
- Křeče
- Velká žízeň a projevy dehydratace (sucho v ústech, ospalost, neklid, tmavá moč)
- Horečka, zimnice
- Ztuhlost šíje
- Přecitlivělost na světlo a hluk
První pomoc při úžehu
- Při podezření na úžeh musí postižený ihned do stínu a chládku.
- Vysvlečte postiženého z šatů, položte jej a podložte mu hlavu, vhodná je i poloha v polosedě.
- Pokud je to možné, osprchujte postiženého vlažnou vodou.
- Není-li možná koupel ani sprcha, omývejte kůži postiženého houbou namočenou ve vodě.
- Pacienta přitom ovívejte, dojde k urychlení ochlazování.
- Přikládejte chladné obklady hlavy, lze použít i led.
- Na rozproudění krevního oběhu silně třete ruce i nohy.
- Podávejte dostatek tekutin – vlažné čaje (černý, zelený, mátový).
- Pro rychlé doplnění minerálů je možné koupit v lékárně rozpustnou směs, která doplní hořčík a může tak zmírnit případné křeče.
- Jakmile postiženému klesne teplota pod 37 °C, osušte ho a zaveďte na nejbližší pohotovost.
- Tělesnou teplotu postiženého je důležité sledovat také proto, aby nedošlo k podchlazení!
- Několik dalších dní se vyhýbáme alkoholickým nápojům a zůstáváme ve stínu a chládku.
Úžeh a rizikové faktory
Senioři a novorozenci jsou na úžeh náchylnější. Novorozenci a kojenci nemají ještě plně vyvinuté termoregulační mechanismy, u starších osob se podílejí a zvýšené míře rizika přidružená onemocnění (cukrovka, nemoci srdce a plic), užívání léků a zpomalená termoregulace.
Některé léky ovlivňují schopnost organismu reagovat na teplo. Je třeba si dávat pozor na užívání léků, které zužují cévy, léky na krevní tlak, léky, které podporují vylučování sodíku a vody, ale také na antidepresiva.
Obézní osoby jsou vystaveny vyššímu riziku, neboť větší vrstva tělesného tuku zpomaluje výdej tepla z organismu.
Úplně zdravý člověk si může přivodit úžeh, pokud vykonává nadměrnou fyzickou práci v extrémních teplotních podmínkách.
Úžeh jen málokdy vede k trvalému poškození. Pro plné vyléčení má velký význam včas poskytnutá první pomoc a následný brzký příchod do nemocnice. Pokud nebyla první pomoc při úžehu postiženému poskytnuta neprodleně, může ve vážných případech dojít až k poškození orgánů nebo k smrti.
Úžeh a prevence
V horkých letních dnech omezte pobyt na přímém slunci. Pokud to není možné, oblékejte se do vzdušného světlého oblečení, vždy mějte i pokrývku hlavy a při ruce stále dostatečné množství tekutin (vyhněte se alkoholu). Pravidelně se ochlazujte, například omytím rukou (zápěstí), ramen, šíje či obličeje vlažnou vodou. Opalujte se s mírou. Miminka, malé děti a starší osoby by se neměly opalovat vůbec. Riziko úžehu nepodceňujte. I když se subjektivně cítíte dobře, úžeh si můžete přivodit velice snadno.
Diskuse k článku
RE : Úžeh a první pomoc při úžehu