Korálovec ježatý /Hericium erinaceus/
▪ Korálovec ježatý - vzhled
Klobouk korálovce ježatého je v mládí bílý až nažloutlý - ve stáří až nahnědlý, na vrchní straně místy pokrytý krátkými rezavohnědými šupinami a ostny, zespodu ověnčen četnými až 6 cm dlouhými ostny.
Třeň je velmi krátký, častěji zcela chybí.
Dužnina je masitá, pružná, má nasládlou chuť a houbovou vůni.
▪ Korálovec ježatý - výskyt
Korálovec ježatý roste vzácně paraziticky na kmenech dubů a buků. Tato houba je uvedena v Červeném seznamu jako zranitelný druh. Roste od srpna do prosince.
▪ Korálovec ježatý - vliv na zdraví
Korálovec ježatý má vysoký obsah bílkovin v sušině, draslíku, fosforu a nízký obsah sodíku. Obsahuje všechny aminokyseliny důležité pro lidské zdraví, dále polysacharidy a polypeptidy. Dále obsahuje draslík, zinek, železo, germanium, selen, fosfor, avšak jen malé množství sodíku. Je doporučován na posílení nervového systému, optimalizaci hladin cholesterolu, pozitivní ovlivnění funkci žaludku, zažívacího a močového ústrojí, pomáhá při únavě a stresu. Pomáhá udržovat pružnost a průchodnost cév a srážlivost krve.
Zevně je korálovec ježatý doporučován pro jeho příznivý vliv na kožní onemocnění (ekzémy, alergie, akné atd.). Dále pozitivně působí při regeneraci tkání při omrzlinách a popáleninách, pomáhá zlepšovat stav kloubů při revmatismu, udržovat vitalitu a pružnost pokožky a zabraňovat vypadávání vlasů. Ve spojení s olejem z rakytníku výrazně posiluje regenerační schopnosti tkání těla.
▪ Korálovec ježatý - možnosti využití
Korálovec ježatý je houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Jedná se o vzácnou jedlou houbu s plodnicí kulovitého či vejčitého tvaru. Paraziticky roste na poškozených kmenech buků a dubů. Díky svému charakteristickému tvaru se v angličtině se nazývá hřívou lva, v čínštině či němčině hlavou opice. Korálovec ježatý se tradičně podpůrně používá u celkové tělesné vyčerpanosti, při neurastenii a u zánětů. Byl také podáván na žaludeční a dvanácterníkové vředy, při zánětech žaludeční sliznice, rakovině žaludku, jícnu a tlustého střeva a při léčbě rakoviny děložního krčku.
▪ Korálovec ježatý - recept
Extrakce horkou vodou
10 - 30 g sušených nakrájených plodnic
Houby zalijeme třema litry vody a přivedeme do varu. Snížíme teplotu a vaříme ještě 30 minut. Pijeme během dne jako teplý nebo studený čaj. Extrakt má hořkou chuť, kterou způsobují vylouhované účinné látky bohaté na polysacharidy. Doporučuje se kombinace s vitaminem C.
Diskuse k článku
RE : Korálovec ježatý /Hericium erinaceus/