Bříza bělokorá /Betula pendula/

Bříza bělokorá /Betula pendula/

Bříza bělokorá - popis

Bříza bělokorá vyrůstá jako statný strom, popř. i jako zakrslý stromek vysoko v horách nebo na severu v chladném podnebí. Kůra je v mládí a na větvičkách hnědá, posléze se mění v bílou, příčně se odlupující borku, která je neocenitelnou pomůckou při rozdělávání ohně v přírodě. Větve nižšího řádu a letorosty bývají často převislé (odtud název pendula). Pupeny špičaté, lesklé a lepkavé, odstávající. Listy trojúhelníkovité, zaoblené, okraje listů pilovité. Samčí jehnědy převislé, 4 - 7 mm dlouhé. Plody - drobné nažky jsou asi 2 mm velké a lehké (rozšiřují se větrem na velké vzdálenosti).

Bříza bělokorá – léčivé účinky

Bílý pigment kůry obsahuje triterpenický pentacyklický steroidní alkohol betulin s antiflogistickými vlastnostmi. Dále obsahuje účinné látky hořčiny, třísloviny, silice, pryskyřice, vitamín C a saponiny. Používá se jako diuretický prostředek při vodnatelnosti, dně, revmatických onemocněních, zánětu ledvin a zánětu vývodných cest močových. Vzhledem k tomu, že obsahuje fosfor, je anabolikem. Lze ji rovněž doporučit při onemocnění kůže. Bříza bělokorá pomáhá při bolestech kloubů, lumbagu ("houseru") a při ischiasu. Březová šťáva se používá jako anthelmintikum, antihidrotikum, proti vyrážce, nadměrnému pocení nohou a také jako prostředek pro růst vlasů.

Použitelné části břízy bělokoré: list a kůra

Období květu: duben až květen

Tip: Diuretický čaj

Přelít 4 čajové lžičky sušeného řezaného listu 2 sklenicemi vroucí vody a nechat vylouhovat; do každé sklenice této denní dávky čaje navíc přidat na špičku nože hydroxidu sodného. Prodává se též jako rostlinný extrakt. Při žaludečních a střevních kolikách svařte 2 čajové lžičky březové šťávy a 1/3 l bílého vína. Toto množství po doušcích vypijte.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.