Bršlice kozí noha /Aegopodium podagraria/

Bršlice kozí noha /Aegopodium podagraria/

Bršlice kozí noha – popis

Bršlice kozí noha je vytrvalá rostlina - první rok vytváří přízemní růžici listů a kořenový systém, další vyžene až 100 cm dlouhou dutou, hranatou a rýhovanou lodyhu, na konci chudě větvenou. Květenství je uspořádáno do strukturovaného okolíku, květy mají asi 3 mm v průměru, okvětní lístky jsou bílé. Plody jsou dvounažky. Bršlice kozí noha vytváří rozsáhlou síť oddenků s vysokou regenerační schopností, které navíc slouží jako prostředek vegetativního rozmnožování. (Při rytí je třeba oddenky z půdy vybírat, jinak rostliny vyrostou znovu).

Bršlice kozí noha – léčivé účinky

Bršlice kozí noha působí silně močopudně, zvyšuje vylučování solí kyseliny močové a chloridů, uvolňuje křeče (např. v oblasti břicha), zevně ve formě obkladů namočených v nálevu se užívá na zanícené rány či hemeroidy, rozdrcené čerstvé listy podporují hojení ran nebo se přikládají na bolavé klouby. Nálev z bršlice se užívá při revmatismu (350 ml nálevu před jídlem) nebo při močových kaméncích (až 500 ml nálevu) - taková kůra by však měla trvat jen několik dní, není doporučováno dlouhodobé podávání.

Už od dávných dob byla rozdrcená bršlice přikládána na bolestivé partie těla jako prostředek mírnící bolesti při revmatismu a dně.

Použitelné části bršlice kozí nohy: oddenek a list

Období květu: březen až červen

Bršlice kozí noha – použití a pěstování

Z mladých listů sbíraných ještě před rozkvětem se dříve připravoval salát, vařil se z nich také boršč nebo zeleninová polévka, která se údajně svou chutí vyrovná běžné zelné polévce. Před případným použitím listů se doporučuje stáhnout z nich pokožku.

Mladá bršlice je dobrá na špenát, do polévky i na zapékání s brambory. Roste ve vlhkých listnatých a smíšených lesích, lužních lesích, vlhkých křovinách, vlhkých a stinných lesních pasekách, na březích, v parcích, jako plevel v zahradách, sadech a na polích, přednostně vyhledává polostinné stanoviště s vlhkou, výživnou a na dusík bohatou půdou.

Tip: Nálev

2 čajové lžičky na 350 ml, pijeme denně před jídlem.



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Alena Vomáčková
    8. 5. 2020 17:50
    Bylinkář Vladimír Vitásek vám poví nejvíc o bršlici, používá se sušená i čerstvá, podle toho co máte po ruce, platí, že sušená vydá ze sebe více, takže čerstvé na čaj musíte dát větší množství. To ostatně platí u všech bylinek. Bršlice má samožřejmě mnohem více účinků než je zde popisováno, ale… celý příspěvek
  • Marian Metela
    7. 5. 2020 07:54
    Dobrý den,chtěl bych se zeptat,jeslti se brslice na caj suší,nebo se pouzivaji jen čerstvé lístky a spaří se vodou,děkuji za odpověď