Borovice lesní /Pinus sylvestris/

Borovice lesní /Pinus sylvestris/

Borovice lesní – popis

Vždy zelený, až 40 m vysoký, jehličnatý strom dožívající se věku až 350 let. Borka je brázditá, v horní části kmene červenooranžová, v dolní části šedavá. Jehlice po 2, tuhé, špičaté, do 8 cm dlouhé a do 2 mm široké, opadávají po 2 až 3 letech. Samčí šištice jsou nahloučeny na konci mladých letorostů, vejcovité, 4 až 8 mm dlouhé, světle žluté. Samičí po 1 až 2, vzpřímené, 5 až 6 mm dlouhé, růžové, tmavě červené nebo fialové.

Šišky borovice lesní jsou na krátkých stopkách a na podzim se stáčejí směrem dolů. Nejprve mají zelenou barvu, s procesem dozráváni hnědnou a dřevnatějí. Semena v šiškách dozrávají na jaře třetího roku, kdy se šiška otvírá a po vysemenění vcelku opadává. Cyklus se opakuje každých 3 až 5 let. Strom začíná kvést ve stáří 15 až 70 let dle stanoviště (nejdříve kvetou samostatně rostoucí stromy).

Borovice lesní – léčivé účinky

Borovice lesní obsahuje silici (a v ní terpeny pinen, felandren, limonen, camphen, cadinen, myrcen, sylvestren, caren, cymen, bornylacetát aj.) a dále pryskyřici, třísloviny, hořčiny, aromatické kyseliny, vitamín C a další látky.
Působení je protizánětlivé, usnadňuje odkašlávání, při zevním použití zvyšuje prokrvení pokožky. Vnitřně ji lze použít např. při bronchiálním astmatu na podporu odhleňování nebo při nachlazení či jiných chorobách dýchacích cest, zevně aplikovaná se osvědčila při revmatismu a různých kožních vyrážkách.

Léčivě může působit i prostá procházka borovicovým lesem, v němž se podle některých zdrojů vyskytuje až 100x méně bakterií nežli ve městě (všimněte si ostatně, že mnohé ozdravovny a sanatoria - zejména plicní - jsou obklopeny právě borovicemi).

Borovice lesní by nikdy neměla být užívána dlouhodobě, neboť přítomné terpeny mohou působit poměrně silně dráždivě. Vůbec by ji pak neměli užívat lidé se zánětlivým onemocněním ledvin, jater nebo trávicího ústrojí, kteréžto orgány mohou být působením terpenů nejen podrážděny, ale v některých případech i poškozeny.

Použitelné části borovice: pupeny, jehličí, mladé výhonky

Období květu: květen

Borovice lesní – pěstování a využití

Borovice lesní se vyskytuje zejména v nižších až středních polohách. Je silně světlomilná. Zastíněné větve rychle usychají. Nejlépe se jí daří na suchých, písčitých půdách, ale snese i vlhčí půdu. Na živiny je velmi nenáročná, ale vůči znečištěnému ovzduší poměrně citlivá. Na borovicích můžeme často najít rostliny jmelí, ze kterého se připravují léky regulující vysoký i nízký tlak. Stejně lze využít i čaje připraveného ze stonků. Pozor na jedovaté plody, ze kterých se dříve vařil lep na chytání ptáků. Borovice lesní má téměř všestranné využití a zvláště se uplatňuje tam, kde se požaduje odolnost vůči povětrnostním vlivům a hnilobě. Používá se na výdřevu v dolech na výrobu pražců. Je též jedním z nejvhodnějších dřev na stavbu lodí, kuchyňského nábytku, oken a dveří. Vynikající je i jako palivo. Vzhled a dobrá opracovatelnost dovolují i řezbářské zpracování.

Tip: Koupel

Na 10 l vody asi 1 kg čerstvého jehličí nebo vrcholků větviček, vaříme 20 minut, necháme 20 minut louhovat a pak nalijeme do koupele. Dá se také použít v podobě dvou čajových lžiček koncentrované silice na 200 l vody.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.