Celík zlatobýl /Solidago virgaurea/

img

Celík zlatobýl – popis

Vytrvalá, i více než 1 m vysoká bylina. Lodyha přímá, až do květenství nevětvená, lysá nebo jen slabě chlupatá, dole obvykle do fialova naběhlá. Listy střídavé, kopinaté, dolní obvejčité nebo eliptické, obvykle zubaté, zužující se v řapík, horní přisedlé, celokrajné, kopinaté. Úbory uspořádány v hroznu, 10 až 20 mm v průměru, žluté, se 6 až 12 jazykovitými květy, které jsou výrazně delší nežli zákrov, uprostřed trubkovité květy.

Celík zlatobýl – léčivé účinky

Celík zlatobýl obsahuje saponiny, silice, hořčinu, flavonové barvivo a amid kyseliny nikotinové. Pozoruhodné je, že ve vegetačním období zůstává obsah silice jednotlivých rostlinných orgánů, vyjma podzemních částí, téměř konstantní, ale po odkvětu klesá. Obsah saponinů kolísá podle místa a denní doby. Velký je u rostlin ve stínu. Při skladování silice podstatně ubývá. Působí diureticky, protizánětlivě a urychluje hojení ran. Používá se vnitřně v nálevu jako diuretikum při chronických nemocech ledvin, sníženém vylučování vody z organismu, při poruchách látkové výměny, zvětšení prostaty a dále jako stavící prostředek při průjmech.

Zevně se používá jako adstringens a antiflogistikum v koupelích a obkladech při špatně se hojících ranách. Někdy se užívá i čerstvá nať, hlavně listy a kořen, který je ze všech rostlinných částí nejúčinnější. Při zvětšení prostaty se používá celík zlatobýl jako základní droga v čajové směsi s natí hluchavky, komonice, srdečníku a vřesu. Zlatobýl bývá falšován natí celíku obrovského nebo celíku kanadského, které se pěstují jako okrasné rostliny v zahradách.

Použitelné části celíku zlatobýlu: nať, listy i kořen

Období květu: červenec až říjen

Celík zlatobýl – použití v kuchyni a pěstování

Celík zlatobýl roste v Evropě, Asii a Severní Americe, u nás ve světlých lesích, na slunečných svazích, na suchých skalách od nížiny do hor. Celík vyhledává slunná místa, hlavně mýtiny, stráně, paseky a světlé lesy s neutrálními a kyselými humózními půdami. V současné době však z naší přírody pomalu mizí.

Tip: Nálev

1 kávovou lžičku celíku přelijeme 1/4l vroucí vody a necháme 15 minut vylouhovat v přikryté nádobě. Nevaříme, pijeme teplé 2 x až 3 x denně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.