Lípa srdčitá /Tilia cordata/

img


Foto: Wikimedia, Autor: JoJan


čeleď: slézovité

Lípa srdčitá – popis

Lípa srdčitá je statný opadavý listnatý strom s košatou, vysoko klenutou korunou, který dorůstá až 30 metrů. Statný kmen je pokryt tenkou, tmavou a mělce podélně zvrásnělou kůrou. Pupeny jsou černohnědé, vejcovité. Listy jsou dlouze řapíkaté, nesouměrně srdčité a lysé, pouze v úhlech velkých žilek na spodní straně listů mají rezavé chomáčky chlupů (na rozdíl od lípy velkolisté, která je má bělavé). Květy jsou oboupohlavní, žlutavě bílé, stopka vrcholíků je téměř do poloviny srostlá s jazykovým blanitým listenem. V době květu omamně voní.

Plod je jednopouzdrý kulovitý oříšek s tenkostěnným oplodím. Běžně se kříží s lípou velkolistou, kříženec se nazývá lípa obecná. Ve volné přírodě je celkem vzácný, často je však vysazován v městech a parcích.

Lípa srdčitá – léčivé účinky

Léčivé účinky lipového květu jsou velmi známé. Tyto květy obsahují flavonové glykosidy (zejména tilirosid), poměrně dost slizu, malé množství silice, jejíž hlavní složkou je fornesol. Dále jsou to třísloviny, cukry a malé množství saponinu. Čaj z nich se již dlouho používá při nachlazení, dráždivém kašli. Má také kladný vliv na regulaci činnosti trávicího ústrojí. Je oblíbený především díky tomu, že podporuje pocení, rozpouští hleny a snižuje dráždivost ke kašli. Často se používá ve směsi s černým bezem. Listy spařené vodou a smíchané s vínem se přikládali na končetiny při svalových křečích a na popáleniny. Lípa srdčitá je vhodná i pro děti.

Použitelné části lípy srdčité: květ a list

Období květu: červen až červenec

Lípa srdčitá – použití a pěstování

Lípa srdčitá se vyskytuje prakticky po celém území České republiky, v horách nad 900 m n.m. však většinou zcela chybí. Roste hojně v listnatých a smíšených lesích od nížin do nižších horských poloh. V přirozeném stavu však tvoří jen příměs v těchto lesích. Často se vysazuje v parcích a stromořadích. Lípa je náš národní strom. Tento titul získala patrně díky kvalitě svého dřeva. Dříve se z něj vyráběly velmi kvalitní hudební nástroje a nábytek. Podle pověsti právě lípy osídlovali spravedliví a dobří duchové. Lidé je pak vyhledávali, aby se pod nimi schovali před bouřkou, v domnění, že do nich díky dobrým duchům neuhodí blesk.

Tip: Lipový čaj

Lipový čaj připravíme tak, že jednu polévkovou lžíci sušeného (nebo čerstvého) květu přelijeme šálkem (cca 2 dl) vařící vody, necháme 10 minut louhovat a poté scedíme. Čaj pijeme horký, denně 3 až 4 šálky.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.