Lnice květel /Linaria vulgaris/

Lnice květel /Linaria vulgaris/
Foto: Wikimedia, Autor: Chmod007

čeleď: krtičníkovité

Lnice květel – popis

Lnice květel je vytrvalá, 20 – 60 cm vysoká léčivá bylina. Lodyha je přímá, bohatě olistěná. Listy střídavé, přisedlé, čárkovité až čárkovitě obkopinaté. Květy jsou uspořádány v 10-50květém koncovém hroznu. Koruna bývá obvykle žlutá, šklebivá, část dolního pysku je oranžová, ostruha je pak celkem tuhá. Plody jsou vejcovité až elipsoidní tobolky.

Lnice květel – léčivé účinky

Z účinných látek obsahuje lnice květel flavonový glykosid linarin, linaricin, pektolinarin a neolinarin, alkaloid peganin, fytosteroly, organické kyseliny (linarová, mravenčí, octová, oxyglutanová, antirinová, askorbová), třísloviny, fytosteroly, pektin, cukry a minerální látky. V lidovém léčitelství se používala proti zánětům dýchacích cest, jater nebo ledvin. Listová šťáva se aplikovala na hemoroidy, různé vyrážky, na oční záněty nebo proti svrabu. Nyní se uvádí, že působí protizánětlivě, má močopudné účinky a podporuje vylučování žluče. Snižuje i křehkost cév nebo má projímavé účinky.

Použitelné části lnice květel: kvetoucí nať

Období květu: červen až říjen

Lnice květel – použití v kuchyni a pěstování

Jméno lnice vzniklo původně odvozením od lnu z důvodů velké podobnosti listů obou rostlin. Lnice květel roste po celé Evropě s výjimkou nejsevernějších oblastí a Islandu. Dále se vyskytuje na Dálném východě, v Severní Americe, jižní Africe a jinde. Roste na okrajích cest, náspech, v silničních příkopech, na hrázích, kamenolomech a dalších podobných místech. Oblíbil si suchá a slunná místa.

Tip: Čaj

1 polévkovou lžíci rozdrcené sušené byliny přelijeme čtvrt litrem vařící vody a necháme asi 10 až 15 minut louhovat.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.