Mochna husí /Potentilla anserina/
čeleď: růžovité
Mochna husí – popis
Mochna husí je vytrvalá léčivá bylina s poměrně silným až hlízovitým oddenkem, z něhož vyhání plazivé, až 80 cm dlouhé a na uzlech kořenující lodyhy, jež jsou přitiskle chlupaté a později obyčejně olysávají. Přízemní listy jsou v obrysu podlouhlé až obvejčité, přetrhovaně lichozpeřené až 20 cm dlouhé, vrchní listy jsou pak menší a chuději zpeřené.
Mochna husí – léčivé účinky
Mochna husí působí zejména na hladké svalstvo, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě a svíravě. Dle J. A. Zentricha ji zle použít proti křečím, při kolikových bolestech či krvavých průjmech, při peptickém vředu, břišních, žlučníkových nebo ledvinových kolikách, proti svalovým křečím (např. v lýtku) nebo cévním křečím způsobeným např. špatným prokrvením končetin, při lehčích formách angíny pectoris nebo při menstruačních potížích. Povzbuzuje chuť k jídlu, působí protizánětlivě a ochranně na sliznice trávicího ústrojí. Léčí průjmová onemocnění, podporuje činnost jater a tvorbu žluči. V homeopatii se užívá při menstruačních potížích a při křečovitých bolestech.
Použitelné části mochny husí: kvetoucí nať
Období květu: květen až červenec
Mochna husí – použití v kuchyni a pěstování
Latinské druhové jméno mochny husí je odvozena od latinského slova potentia, které znamená moc či síla - již toto označení má tudíž naznačit silné léčivé účinky rostliny. Mochna husí je velice hojně se vyskytující rostlina, která roste na návsích, v příkopech, na březích rybníků a na podobných místech, a to jak v krajích rovinatých, tak výjimečně v horách i dosti vysoko.
Tip: Odvar
Odvar se připravuje z 1 až 2 čajových lžiček mochny husí na šálek vody, vaří se 3 minuty a podává se 3 x denně.
Diskuse k článku
RE : Mochna husí /Potentilla anserina/