Parcha léčivá (maralí kořen) /Rhaponticum carthamoides/

Parcha léčivá (maralí kořen) /Rhaponticum carthamoides/

Parcha léčivá – popis

Parcha léčivá je známá jako leuzea nebo maralí kořen. Je to trvalka, vysoká přes 1 m. Mívá dřevnatější, horizontálně uložený oddenek, tlustý 10- 20 mm, ze kterého vyrůstají četné slabší, pružné kořeny. Rostlina mívá obyčejně několik lodyh, které jsou nevětvené, rýhované a pavučinovitě ochlupené. Střídavě eliptické listy se směrem k vrcholu postupně zmenšují a jsou hluboce peřenosečné. Přízemní listy jsou 40 mm dlouhé, krátce řapíkaté.

Květenství se skládá z kulovitého úboru o průměru do 50 mm, sedí jednotlivě na vrcholu lodyhy. Květy jsou růžově fialové s pětidílnou korunou. Plodem je nažka eliptického tvaru, asi 5 mm dlouhá. Rostlina má několik synonym, z nichž nejpoužívanější je leuzea saflorová, leuzea světlicová či parcha saflová.

Parcha léčivá – léčivé účinky

Parcha léčivá patří do skupiny adaptogenů. Zlepšuje adaptaci organismu na stres, pomáhá při rekonvalescenci po slabostech různého původu. Působí anabolicky, snižuje hladinu cukru, tuků a cholesterolu v krvi. Ovlivňuje i některé druhy deprese, zvlášť reaktivní, poměrně spolehlivě léčí impotenci a působí i jako afrodosiakum. V domovině této byliny se jí říká maralí kořen proto, že ji v době říje vyhledávají jeleni maralové a její pomocí zvyšují svoji aktivitu. Kulturu leuzey by bylo možné používat v živočišné výrobě. Zvířata ji velmi ráda konzumují a tím se viditelně zlepšuje jejich kondice.

Maralí kořen je vynikající při samostatném podávání, ale je vhodný i do různých směsí. Při předávkování nebo při zvýšené vnímavosti nastane stav nepříjemného vzrušení, který skončí spavostí. Při doporučených dávkách je bylina naprosto netoxická. U nás je v prodeji čaj Maralan a tinktura Leuzea.

Působí nejen jako harmonizátor, ale také jako imunostimulátor. Proto parchu léčivou podáváme při doléčování těžších chorobných stavů, jako paralelní prostředek při nádorových onemocněních, kde výrazně ovlivňuje subjektivní pocit nemocného, při syndromu postvirové únavy a v mnoha dalších indikacích, např. doléčování po EB8 viróze, po překonání lymské boreliózy, po mononukleóze apod.

Velmi vhodné uplatnění, právě pro své mimořádné vlastnosti, má parcha léčivá v praktické homeopatii. Nejlepší surovinou s nejjednodušším možným zpracováním je nať. Můžeme ji trhat kdykoli, bez ohledu na rok pěstování. Sklízíme ji nejlépe hned v červnu.

Použitelné části parchy léčivé: oddenek, kořen i květ

Období květu: květen až červenec

Parcha léčivá – použití v kuchyni a pěstování

Maralí kořen můžeme pěstovat i v našich podmínkách v trvalkových záhonech, jde o celkem pohlednou rostlinu. Především však oceníme její prokázané léčivé účinky. Jsou podobné jako u známého ženšenu a působí proti únavě, stresu a celkově posilují organismus.

Tip: Čaj na povzbuzení

Čaj z listů parchy léčivé se doporučuje osladit (nejlépe sušenými listy Lipie sladké nebo Stévie sladké). Čaj dodá organismu potřebnou energii, podobně jako káva.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.