Podběl lékařský /Tussilago farfara/

Podběl lékařský /Tussilago farfara/

Podběl lékařský – popis

Podběl lékařský je vytrvalá léčivá bylina s podzemním plazivým šupinatým oddenkem. Podzemní výběžky oddenku dosahují nezřídka délky přes 1 metr. Květonosná lodyha je 5 až 15 cm dlouhá, za plodu se protahuje až na 30 cm. Lodyha je přímá, tenká, porostlá šupinovitými listy a je zakončena jediným úborem.

Listy jsou jednoduché, řapíkaté, uspořádané v přízemní růžici a vyvíjejí se zpravidla až po odkvětu. Čepel je okrouhlá, široce vejčitá až srdčitá, mělce dlanitě laločnatá a na okraji oddáleně zubatá. Listy jsou v mládí oboustranně bíle plstnaté, na líci později olysávající. Úbory jsou zlatožluté, v průměru 2 - 3 cm široké, složené ze středových trubkovitých květů a hojných okrajových jazykovitých květů s plochou ligulou. Plodem je válcovitá 3 - 5 mm dlouhá nažka s chmýrem.

Podběl lékařský – léčivé účinky

Podběl lékařský uvolňuje hleny, urychluje hojení ran, listy působí mírně močopudně, zejména jsou ale jednou z nejdůležitějších léčivých bylin užívaných na léčbu astmatu, neboť tlumí kašel a podporuje vykašlávání. Může se uplatnit i jako pomocné léčivo při cukrovce, neboť zinek zlepšuje využití inzulínu. Zevně lze podběl lékařský použít na omývání ekzémů, při zánětu žil, na vředy nebo špatně se hojící rány, suchý zábal čerstvých podbělových listů působí protirevmaticky a obecně na bolesti kloubů (zábal by měl trvat asi hodinu). Na pásový opar se doporučuje přiložit čerstvé listy, které byly před tím krátce ponořeny do vařící vody. Podběl lékařský také urychluje zrání furunklů a má antialergické účinky.

Přestože obsah škodlivých alkaloidů není vysoký, nedoporučuje se podběl užívat dlouhodobě a ve vysokých dávkách, k vnitřnímu použití je lépe vzít sušený podběl, neboť sušením se obsah alkaloidů snižuje. Samostatně by se také podběl neměl podávat dětem a těhotným a kojícím ženám, ve směsích, kde je podběle nejvíce 15 %, by však neměl být jakkoliv nebezpečný.

Použitelné části podbělu lékařského: květ a list

Období květu: duben až srpen

Podběl lékařský – použití a pěstování

Vyhovují mu zejména vlhká stanoviště a hlinité půdy s vyšším obsahem vápníku. Jeho nejčastějším biotopem jsou břehy potoků, příkopy, náspy, sutiny a jiná ruderální místa. Protože jsou čerstvé listy podbělu plné vitamínu C, můžeme z nich připravit salát či špenát. Po zdravotní stránce jsou listy bohatší na účinné látky, než květy. V lidovém léčitelství se čerstvé listy podbělu rozmělňovaly a přikládaly na prsa při onemocněních plic.

Tip: Inhalační roztok z podbělu

Do vařící vody dáme jednu vrchovatou polévkovou lžíci úborů a lístků. Vdechujeme pod plachtou, opakujeme několikrát denně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.