Třapatka nachová /Echinacea purpurea/

Třapatka nachová /Echinacea purpurea/

Třapatka nachová – popis

Třapatka nachová je vytrvalá až 1 metr vysoká bylina. Lodyhu má přímou a drsnatě chlupatou. Řapíkaté listy jsou kopinatě vejčité, drsnatě chlupaté a na okraji pilovité. Jednotlivé květní úbory jsou na koncích lodyh. Jsou složeny z jazykových, nachových květů okrajových a z trubkovitých hnědých květů umístěných na květním lůžku. Střední květy jsou pichlavé, z čehož je odvozeno rodové jméno rostliny. Jde o řecké „echinos“, což znamená ježek.

Třapatka nachová – léčivé účinky

Z rostliny jsou získávány silice, ß-sitosterol, mastné kyseliny palmitová a lonolová, fenolické látky, polysacharidy. Jako horkou novinku lze uvést nedávné získání protinádorové substance - pentadecadienu. Echinacea vede k aktivaci bílých krvinek, lymfocytů, které jsou schopny pohltit původce infekce přímo v organismu člověka a také produkovat protilátky. Díky tomu vykazuje značnou antibiotickou aktivitu, a to nejen proti bakteriím, ale také proti virům.

Echinacea se používá k prevenci infekčních onemocnění a celkovému posílení imunity, dále je vhodná k léčbě kataru horních cest dýchacích, chřipky, angíny, zánětu dutin či obyčejného nachlazení, chronických zánětů močového měchýře, ženských pohlavních orgánů, prostaty, zánětu mízních uzlin a při sklonech k hnisání.

Použitelné části třapatky nachové: kořen, nať a květ

Období květu: červen až září

Třapatka nachová – Použití v kuchyni a pěstování

Echinacea byla tradiční léčivou rostlinou využívanou také severoamerickými indiány. Při bolestech žvýkali kořen. Na rány přikládali listy a šťávou léčili hadí uštknutí. Do Evropy se echinacea dostala v 17. století, v přírodě však nezdomácněla, pěstuje se v zahradách a v parcích. Svou krásou patří mezi nejdekorativnější rostliny. Celkem je popsáno devět odrůd této rostliny, ale v našich podmínkách je nejrozšířenější Echinacea purpurea a Echinacea angustifolia.

Pro nejsnadnější pěstování a možnost využití jak kořenů, tak i květů a listů je nejrozšířenější Echinacea purpurea, jejíž semena jsou běžně k dostání. Název má původ v řeckém slově echinos – ježek (šiškovitý tvar květu s bodlinami). Je zařazena jako druh sedmikrásky a její světlefialový květ šiškovitého tvaru na konci dlouhého stonku, pro který byla nazývána " indiánská šiška " byl využíván k medicínským účelům již před 200 lety.

Tip: Tinktura na ekzémy

100 gramů čerstvého kořene třapatky nachové se maceruje po dobu 7 dnů v 500 ml 60 % lihu.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.