Měsíční dřevo - nové magické trendy ve stavitelství

Měsíční dřevo - nové magické trendy ve stavitelství
14. 01. 2019 Přečteno: 2683x

Sviť, měsíčku sviť, ať mi šije niť. Už i Karel Hynek Mácha věřil v to, že Měsíc je magický a je proto důležitou součástí jeho mnohých děl. Stejného názoru byli i naši předci. Například báby kořenářky chodily na bylinky zásadně o úplňku a naši pradědové věřili tomu, že když pokácí stromy během novoluní, získají dřevo vysoké kvality. Právě tomu se říká měsíční dřevo.

Měsíční dřevo - jak ho získáváme?

Nebojte, nejedná se o dřevo dovezené z Měsíce, ale o dobu a způsob, jakým je zpracované. S měsíčním dřevem, někdy nazývaným také jako lunární, či zimní dřevo, běžně pracovali naši předci. A o co se vlastně jedná? Abychom získali měsíční dřevo, nemusíme ho kácet za svitu Měsíce, stačí počkat na ten správný okamžik, který nastává tehdy, je-li 

Čtěte také:

Vliv Měsíce na člověka, jeho povahu, spánek, počasí a magii

  1. zimní období
  2. správná fáze měsíce
  3. konkrétní znamení zvěrokruhu.

Ještě pořád tápete? Pojďme si tyto základní podmínky přiblížit.

1) I stromy mají své zimní období

Nejen my, lidé, ale také stromy prochází zimním obdobím, které se ale nepatrně liší od toho, jak ho vnímáme my. Zimní období stromů trvá od září do ledna, vrcholné období je mezi listopadem a lednem. Právě tehdy dochází k pozastavení toku mízy ve stromech a přichází ideální čas na to, abychom strom pokáceli.

2) Měsíční dřevo jedině během novoluní 

Jak název napovídá, důležitá je také fáze Měsíce, během které je dřevo pokáceno. Za ideální je považováno období, kdy Měsíc ubývá a čím blíže je novoluní, tím lépe. Právě během tohoto období je většina mízy v kořenech a strom je tím pádem sušší, než kdykoliv jindy. Kdy je novoluní můžete sledovat pomocí lunárního kalendáře.   

3) Nepodceňujme zvěrokruh

Pokud splníme dvě předchozí podmínky, zbývá nám poslední, tedy správná fáze zvěrokruhu. Stačí počkat s těžbou na den Kozoroha, Býka nebo Panny. Podívejte se na charakteristiku znamení zvěrokruhu

Co dál se dřevem, které pokácíme za výše uvedených podmínek? Důležité je strom pokácet ze svahu dolů, tedy tak, aby ležel špičkou dolů, zároveň ho necháme ve větvích, což znamená, že se neodvětvuje. Kromě zemské gravitace působí také gravitace způsobená pohybem Měsíce a díky tomu steče voda a míza ke špičce stromu. Se zbylou vodou si poradí právě větve, které ji z kmene vytáhnou. Takto pokácený strom necháme ležet do jara a získáme dřevo té nejlepší kvality.    

V čem tkví kouzlo měsíčního dřeva?

Dřevo, které získáme takovým způsobem, svou kvalitou údajně vysoce převyšuje to, které bylo pokáceno v létě, tedy v době, kdy z něj míza jen stříká. Jaké jsou jeho výhody?

  • V měsíčním dřevě je méně vody, proto také mnohem méně praská a sesychá.
  • Měsíční dřevo nepatří mezi oblíbené pochoutky kůrovců a dalších brouků, kteří dřevo napadají, proto ho není nutné chemicky ošetřovat a chránit proti škůdcům.
  • Říkali jste si někdy, jak je možné, že staré chrámy či domy, které jsou ze dřeva, vydrží i několik set let? Důvodem je právě měsíční dřevo – naši předci používali ke stavbě svých příbytků dřevo získávané touto metodou.
  • Měsíční dřevo je mnohem odolnější proti ohni. I z toho důvodu bylo dříve používáno pro stavbu komínů.

Měsíční dřevo ve 21. století

Obrovské množství dřeva, které je v dnešní době těženo, si žádalo nástup moderního dřevařského průmyslu, který zpracování dřeva podle fází Měsíce nepřeje. I dnes ale najdeme odborníky, kteří v sílu a schopnosti měsíčního dřeva věří a dávají přednost jeho zpracování podle výše uvedených bodů.

Ovšem žádná studie, která by téměř zázračné vlastnosti měsíčního dřeva potvrzovala, či vyvracela, neexistuje, proto nám nezbývá nic jiného, než se spoléhat na zkušenosti našich předků, tesařů a dalších, kteří se dřevem dnes a denně pracují.

A co vy? Už jste o měsíčním dřevu slyšeli nebo s ním dokonce máte vlastní zkušenosti?



Napsat komentář: Měsíční dřevo - nové magické trendy ve stavitelství

RE: Měsíční dřevo - nové magické trendy ve stavitelství

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.