Divadlo Husa na provázku – od politického odporu k divadelním cenám

img
27. 07. 2015

Patří mezi jedno z nejznámějších brněnských divadel. Herecky tu vyrostl Miroslav Donutil, nyní na stejných prknech předvádí své umění jeho syn Martin. Už víte, o čem je řeč? Jde o Divadlo Husa na provázku, které má bohatou historii, během které se v něm vystřídalo spoustu skvělých herců, režisérů i autorů.

Tam, kde se vyučil Donutil

Divadlo Husa na provázku si příznivci hereckého umění spojí nejspíš s osobou Miroslava Donutila. Populární český herec, bavič a moderátor totiž v brněnském divadle působil od svých studií na JAMU dlouhých sedmnáct let. Zde ztvárnil více než padesát rolí, nejvíce si ho ovšem diváci pamatují z inscenace Balada pro banditu, kde si Donutil zahrál Nikolu Šuhaje loupežníka.

Od dob, kdy Miroslav Donutil bavil brněnské publikum, se Divadlo Husa na provázku v lecčem změnilo. Oproti minulosti se už tak aktivně nezapojuje do kritiky politického režimu, kdy mělo významné postavení v politicko-kulturním životě. A jak si toto postavení Divadlo Husa na provázku vlastně vydobylo? V tom nám napoví výlet do historie brněnského divadla.

U zrodu stáli Bartoška, Polívka či Balzerová

Divadlo Husa na provázku má své počátky v roce 1967. Tehdy bylo založeno amatérské sdružení Husa na provázku, kterou tvořili především studenti divadelních uměleckých škol. Mezi ně patřili například budoucí známé herecké osobnosti jako Jiří Bartoška, Bolek Polívka, Eliška Balzerová, Pavel Zedníček nebo Karel Heřmánek. Vskutku výjimečný ročník se tehdy zformoval na JAMU a také ve sdružení Husa na provázku.

O rok později záštitu nad sdružením převzal brněnský Dům umění a od té doby začalo nově vzniklé experimentální divadlo pořádat veřejná představení. Mezi ty první patřily Šibeniční písně od Christiana Morgensterna nebo inscenace Panta Rei, kterou napsal Milan Uhde.

Husa se komunistům nelíbila

Po začátku procesu normalizace v roce 1969 bylo sdružení kvůli cenzurnímu zásahu přejmenováno na Divadlo na provázku. Profesionalizováno bylo ale divadlo až od 1. ledna roku 1992, kdy soubor tvořili většinou dřívější členové a také velký počet externích spolupracovníků.

Do doby 70. let minulého století také spadá jedna z nejúspěšnějších inscenací divadla. Tou byla Commedia dell´arte od Petera Scherhaufera uvedená v roce 1974. Jednalo se o improvizovanou hru, o jejíž podobě rozhodovali losováním diváci. Velkému úspěchu se Commedia dell´arte těšila také na zahraničních divadelních festivalech. Jen tak pro zajímavost, v témže roce si na jevišti brněnského Divadla na provázku odbyla svůj debut Dagmar Veškrnová (později Havlová).

Herci v listopadu 1989 zahájili stávku divadel

Divadlo na provázku si tedy postupně budovalo svoji základnu, nacvičovalo stále nové a nové hry a na konci 80. let také výrazněji promluvilo do politického dění. Nejdříve v roce 1988 ve spolupráci s HaDivadlem vydalo první číslo časopisu Rozrazil s úvodním textem Václava Havla. Na podzim roku 1989 Divadlo na provázku do tehdejšího dění zasáhlo ještě více – spolu s HaDivadlem jako první zahájilo stávku divadel v tehdejším Československu, která podporovala revoluční myšlenky.

Po pádu totalitního režimu se divadlo přejmenovalo na Divadlo Husa na provázku a konečně si začalo stavět vlastní domovskou scénu. Ta byla otevřena na začátku září roku 1993 a dosud se nachází na Zelném trhu v samotném centru Brna. V novém ustanoveném státě si postupně Divadlo Husa na provázku vydobylo pověst jednoho z nejúspěšnějších českých divadel. Pokud vás historie divadla zajímá detailněji, více informací zjistíte zde.

Pechovu Babičku si nenechte ujít

Ptáte se, jaké byly významné inscenace, které v minulosti uvádělo Divadlo Husa na provázku? Velmi těžká otázka, neboť úspěšných předvedených her rozhodně nebylo málo. Padla tu už zmínka o Commedii dell´arte, oblíbená byla ale také Balada pro banditu nebo Svatba.

Co se týká období porevolučního, jedním z nejoblíbenějších představení je Babička – fetišistická revue. V hlavní roli babičky totiž exceloval Jiří Pecha, který za ni v roce 1997 získal speciální Cenu Alfréda Radoka za nejlepší mužský herecký výkon v ženské roli. Ke štěstí těch, kteří hru před její derniérou neviděli, se Divadlo Husa na provázku rozhodlo v roce 2014 inscenaci znovu nacvičit a Jiří Pecha a spol. si tak užili obnovenou premiéru. Důležitá informace – představení je stále v programu divadla, pokud jste ho tedy ještě neviděli, rozhodně byste na něj měli zajít.

Osvedčené klasiky i nové inscenace

A na co jiného kromě Babičky vás Divadlo Husa na provázku může v současnosti nalákat? Na prvním místě je to určitě inscenace Amadeus, kterou napsal Peter Shaffer na motivy filmu Miloše Formana. V hlavních rolích se na jevišti potkávají otec se synem, tedy Miroslav Donutil jako Salieri a Martin Donutil v roli Mozarta.

Divadlo Husa na provázku

zdroj obrázku: www.provazek.cz

Stále se také hraje Balada pro banditu, v níž Nikolu Šuhaje hraje Jan Zadražil. Kromě něj na scéně uvidíte například Evu Vrbkovou, Jiřího Vyorálka nebo Ivanu Hloužkovou. Tuto herečku můžete také vidět v představení Tichý Tarzan. Díky němu získala Ivana Hloužková Cenu Alfréda Radoka za roli fotografa Miroslava Tichého.

A jaké jsou nejnovější inscenace, které má v repertoáru Divadlo Husa na provázku? Divadlo v březnu 2015 uvedlo hru Mein Švejk s podtitulem Operetta. Komedie. Smrt., kterou napsal Karel Vaněk na motivy literárního díla Jaroslava Haška. Nejnovější hrou je ale z května 2015 Dvojí proměna aneb Co je blbějšího než divadlo, jež završila projekt divadla s názvem Smějící se bestie. To ale samozřejmě není všechno, Divadlo Husa na provázku má bohatý repertoár, celý si ho můžete přečíst pod tímto odkazem.

Huse na provázku už deset let šéfuje Morávek

Co se týká vstupenek na jednotlivá představení, ty si musíte zakoupit v divadle, po internetu se dají pouze rezervovat. Jejich ceny se pohybují zhruba od 200 do 400 korun, v nabídce je také zlevněné vstupné pro studenty a seniory. Vstupenky je vhodné si zarezervovat dopředu, stává se totiž, že určitá představení jsou vyprodaná několik měsíců dopředu.

Co dodat na závěr? Divadlo Husa na provázku je součástí Centra experimentálního divadla, k dispozici má Alžbětinskou scénu, Sklepní scénu a Velký sál, jeho současným uměleckým šéfem je od roku 2005 Vladimír Morávek a ředitelem je Petr Oslzlý. Kromě divadelních představení pořádá Divadlo Husa na provázku také výstavy, a to ve své Galerii Provázek ve foyeru divadla.

zdroj obrázků: www.provazek.cz



Napsat komentář: Divadlo Husa na provázku – od politického odporu k divadelním cenám

RE: Divadlo Husa na provázku – od politického odporu k divadelním cenám

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.