Divadlo Bez zábradlí – scéna, která svými komediemi baví už čtvrt století

Divadlo Bez zábradlí – scéna, která svými komediemi baví už čtvrt století
18. 02. 2016 Přečteno: 1089x

Divadlo Bez zábradlí je pojmem mezi českými divadly. Vzniklo v roce 1990 jako vůbec první soukromé české divadlo, které se zaměřuje na činohru a dodnes je velmi úspěšné. Divadlo Bez zábradlí se nachází v centru Prahy a v jeho inscenacích můžete vidět populární herecké osobnosti, jakými jsou například Karel Heřmánek, Jiří Bartoška, Veronika Freimanová či Rudolf Hrušínský ml.

Divadlo u Heřmánků

S trochou nadsázky se dá říci, že by se Divadlo Bez zábradlí mohlo jmenovat Divadlo U Heřmánků. Proč? Jedním ze stálých herců divadla je totiž Karel Heřmánek, který je rovněž zakladatelem a ředitelem Divadla Bez zábradlí. Na chod divadla navíc v roli manažerky dohlíží jeho manželka Hana. A aby toho nebylo málo, tak se Karel Heřmánek na prknech divadla navíc potkává se synem Karlem, který momentálně účinkuje ve třech inscenacích.

Divadlo Bez zábradlí ovšem nestojí pouze na rodině Heřmánkových. Přestože divadlo nemá soubor herců ve stálém angažmá, za 25 let existence divadla se utvořilo společenství herců, kteří tvoří kostru divadla. V inscenacích, které uvádí Divadlo Bez zábradlí, tak kromě obou Karlů Heřmánků častěji účinkují například Zdeněk Žák, Josef Carda, Rudolf Hrušínský ml., Veronika Freimanová, Dana Morávková či Jana Švandová.

Historie Divadla Bez zábradlí

Takový soubor herců by se ale možná nikdy nesešel, kdyby krátce po změně režimu v roce 1990 Karel Heřmánek nepřišel s nápadem založit Divadlo Bez zábradlí. To vzniklo jako vůbec první soukromé divadlo v Československu. Vznik divadla je spojen s rozpadem scény Divadla Na Zábradlí, kde předtím hrál právě Karel Heřmánek. S těžkými začátky pomohli Heřmánkovi především jeho bývalí kolegové Jiří Bartoška či Pavel Zedníček.

Od svého zrodu ale muselo Divadlo Bez zábradlí řešit klíčový problém - kde bude mít svou domovskou scénu? Zpočátku Divadlo Bez zábradlí hostovalo po různých městech republiky, až zakotvilo na scéně Žižkovského divadla. Kočovný život tím však neskončil, postupně totiž Divadlo Bez zábradlí vystřídalo ještě scény v divadle Ta Fantastika a ve Vysočanech.

Hledání trvalé scény skončilo po osmi letech existence divadla. V únoru 1998 bylo totiž zahájeno účinkování v paláci Adria, který v minulosti také sloužil k divadelním účelům, avšak musel projít potřebnou rekonstrukcí. A na Novém Městě, kde palác Adria stojí, Divadlo Bez zábradlí funguje dodnes.

Komedie a zase komedie

V současnosti tvoří stálý repertoár divadla šestnáct činoherních inscenací. Divadlo Bez zábradlí se zaměřuje především na komedie, u kterých se zaručeně pobavíte. Vůbec nejstarší inscenací v repertoáru divadla je hra Kdes to byl(a) v noci, která se uvádí už od roku 1997. V situační komedii britského dramatika Alana Ayckbourna hrají mimo jiné Josef Carda, Rudolf Hrušínský ml. či Veronika Freimanová, to vše pod režisérskou taktovkou Jiřího Menzela.

Léty osvědčenou komedií je také například francouzská hra Blbec k večeři, v níž Václav Vydra s Josefem Cardou výborně zvládají charaktery svých rolí včetně spousty gagů, výrazů ve tvářích či pohybů. Další klasikou divadla je inscenace Jakub a jeho pán – pocta Denisi Diderotovi, kterou napsal Milan Kundera. V příběhu o hledání cesty a velkém přátelství září zkušení herci Karel Heřmánek s Jiřím Bartoškou.

Sázka na oscarového scénaristu

Mezi novější, avšak o nic méně zábavné komedie patří například hra Kvartet od britského spisovatele Ronalda Harwooda. Jak už napovídá název, jedná se o hru pro čtyři herce, kteří ztvárňují kvartet bývalých operních hvězd. Na jevišti se tak vhodně doplňují Rudolf Hrušínský ml., Veronika Freimanová, Jana Švandová a Zdeněk Žák.

Volbou na jistotu bylo také v roce 2014 uvedení britské hry Jistě, pane premiére!, která v Británii aspiruje na nejúspěšnější hru desetiletí. A co je nejlepší - břitká, satirická komedie poukazující na chování politiků se nehodí jen pro vládu Velké Británie, ale perfektně sedí i na tuzemskou politickou scénu. A v této hře se mimo jiné potkávají i oba Karlové Heřmánkové.

Svou zatím poslední inscenaci uvedlo Divadlo Bez zábradlí 26. března 2015. Tou je světově úspěšná tragikomedie Garderobiér, kterou napsal již zmíněný oscarový scénárista Ronald Harwood. Hra přináší pohled do zákulisí divadla, příběh se točí kolem stárnoucí shakespearovského herce a jeho garderobiéra Normana, který mu pomáhá zvládnout nastalé potíže. Inscenace je tak v podstatě holdem pro lidi ze zákulisí, kteří sice na jevišti nejsou vidět, ale bez jejich práce by divadlo nemohlo fungovat.

Další aktivity divadla

Divadlo Bez zábradlí také každoročně přináší českým divákům ochutnávku slovenského divadelního umění, a to díky festivalu Slovenské divadlo v Praze. Ten v roce 2015 oslavil už své 20. jubileum a při té příležitosti bylo k vidění pět inscenací od pěti slovenských divadel. Divadlo Bez zábradlí nezapomíná ani na ty nejmenší diváky, pro které pravidelně připravuje v koprodukci s dalšími dvěma divadly představení Princové jsou na draka. Známé písničky Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře z televizní pohádky tak opět ožily na prknech, která znamenají svět.

Od začátku srpna do prvního zářijového týdne navíc Divadlo Bez zábradlí pořádá Letní hraní, které je tradičně zahájeno koncertem. Během jednoho měsíce, kdy spousta jiných divadel si ještě užívá prázdniny, tak Divadlo Bez zábradlí uvádí své nejlepší inscenace.

Kromě divadelních inscenací pořádá Divadlo Bez zábradlí také koncerty, v září 2015 zde například vystoupil Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. Další výdělečnou činností divadla je prodej CD nosičů se záznamy uváděných her a knih od Milana Kundery.

Užitečné informace pro návštěvníky

Ceny vstupenek na činoherní představení se pohybují v rozmezí 320 – 490 korun, vstupenky na koncerty stojí zhruba od 390 do 600 korun. Divadlo Bez zábradlí má kapacitu 320 míst a vstupenky je vhodné kupovat v předprodeji. Lístky na jednotlivá představení jsou k mání buď na pokladně divadla nebo pomocí on-line rezervačních systémů.

Z důvodu, že se Divadlo Bez zábradlí nachází v samotném centru Prahy, nastávají komplikace ohledně parkování. Ideální tedy je vypravit se do divadla městskou hromadnou dopravou. Divadlo Bez zábradlí totiž leží přímo u stanice metra Můstek (linka A i B).

Zdroj obrázku: Divadlo Bez zábradlí



Napsat komentář: Divadlo Bez zábradlí – scéna, která svými komediemi baví už čtvrt století

RE: Divadlo Bez zábradlí – scéna, která svými komediemi baví už čtvrt století

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.