Zarůstání nehtů – nepříjemný problém, který má řešení

img
20. 05. 2016 Přečteno: 22035x

Zarostlý nehet a problémy s ním spojené známe skoro všichni. A že jsou to někdy vyslovená muka. Patříte-li mezi ty, kteří mívají se zarůstáním nehtů problém, nemusíte jen tiše trpět. Řešení zarostlých nehtů je bezbolestné a pomůže vám s ním lékař. Rozhodně ale zarůstání začněte řešit co nejdříve, není třeba mít obavy. V tomto článku se blíže podíváme na problém zarůstajících nehtů, odpovíme si na to, jak zarostlý nehet vzniká, jak zarůstání předcházet a jak tento problém léčit.

Zarůstání nehtů postihuje nejčastěji palce u nohou

Zarůstání nehtů se vyskytuje na boční části prstů v místě, kde nehet naléhá na kožní okraj. Nejčastěji se se zarůstáním nehtů setkáme na palcích u nohou na okraji směřujícím k ostatním prstům. Při zarůstání dochází vlastně k vrůstání okraje nehtu do kožního valu, což způsobuje kromě velmi nepříjemné bolesti také možný zánět. Zánět způsobený zarůstajícím nehtem může být akutní s výrazným zarudnutím, bolestivostí a hnisáním, nebo také chronický. Ten je typický tvorbou druhotné, jasně červené tkáně, kterou se tělo snaží zánět ohraničit a vyhojit, většinou ale neúspěšně.

Čtěte také:

Jsou právě pro vás akrylové nehty dobrou volbou?

Jak vzniká zarostlý nehet

Podíl na zarůstání nehtů má morfologická dispozice, tedy nepříznivý tvar palce či nehtu. Především lidé s kladívkovitými nebo vbočenými prsty na nohou jsou k zarůstání náchylnější. Svou roli tedy hraje genetika a zarůstání nehtů se tak často vyskytuje u více členů rodiny. Dalším faktorem, který zvyšuje pravděpodobnost vzniku zarostlého nehtu, je nošení příliš těsných a tvrdých bot. Až z 90% je ale zarůstání nehtů způsobeno nesprávným zastřiháváním nehtů.

Jak předcházet zarůstání nehtů

Klíčem k úspěchu je především správné stříhání nehtů. Nehty na nohou vždy zastřihávejte rovně, nikdy ne do kulata. Kromě toho nikdy neodstřihujte ostré konce nehtu, ale zahlaďte je pilníkem. Rožky volného okraje nehtové ploténky musí být vždy viditelné. Ostříhané nehty by navíc měly končit zhruba 2 milimetry za bříškem prstu, nehet musí přečnívat. Dobré je také namočit nehty před stříháním do teplé vody.

Pokud máte k zarůstání nehtů předpoklady, pomůže vám také jednoduchý preventivní trik. Obruste střed nehtu po celé jeho délce. Ztenčením nehtové ploténky se totiž okraje nehtu zvednou, nehet bude méně zahnutý a přestane dráždit valy prstu.

V neposlední řadě pomáhá také pravidelně navštěvovat pedikérku. Pedikérka nehty vhodně ošetří, pečlivě odstraní náznaky zarůstajících nehtů a navíc vás včas upozorní, zda kvůli zarůstání není třeba zajít k lékaři.

Jak na mírné obtíže se zarůstáním nehtů

Pedikérka vám pomůže nejen s prevencí, ale dokáže pomoci i s řešením lehkých stádií zarůstání nehtů. Dokáže zarůstající část nehtu podložit nebo vám založí nehtovou sponu, která pozitivně ovlivní tvar nehtu. Úleva po takovém ošetření je okamžitá a je dokonce možné, že v průběhu několika dní se situace se zarostlým nehtem upraví a vyřeší úplně.

Při mírných obtížích se můžete pokusit ulevit a pomoci si sami doma. Okamžitou úlevu vám poskytne teplá koupel se solí jednou či dvakrát denně. Horká voda změkčí kůži a sůl pomáhá proti infekci a otoku. Můžete aplikovat i roztok s jodovou tinkturou. Po koupeli nohy umyjte mýdlem, opláchněte, osušte a nehet překryjte suchou gázou.

Pokud si na to troufnete, můžete se pokusit za pomocí vhodného nástroje z manikúry (vysterilizovaného v lihu!) mezi ostrý okraj nehtu a kůži, do níž se zařezává, opatrně vsunout maličký kousek gázy. Na takto ošetřené místo pak aplikujte antiseptikum ve spreji. Při počínající infekci můžete aplikovat i antibiotický krém.

Pozor! Nikdy se nesnažte zastřihnout roh nehtu a tím si ulevit od bolesti. Nehet pak znovu poroste do nehtového valu a výsledkem bude jen zhoršení.

Nejistější je ale vždy vyhledat lékařskou pomoc, i když se jedná o počáteční stadium zarůstání nehtu. Vhodný zákrok bývá bezbolestný, jednoduchý a pomůže vám předejít mnohem větším problémům v pozdějších fázích zarůstání.

Jak se léčí zarostlý nehet

Zarůstání nehtů se dá řešit několika různými cestami. Podle toho, u koho vyhledáte pomoc, bude vypadat i léčba zarostlého nehtu.

Praktický lékař

Návštěva praktického lékaře je vhodná zejména v případě, že vás zarůstající nehet trápí poprvé. Váš praktický lékař posoudí, kam vás dále pošle. Některé „staré školy“ preferují ihned vypsat žádanku na chirurgii, ale mírnější stavy lze zvládnout i pomocí místně působících léků s dezinfekčními a antibiotickými účinky či pomocí celkově podávaných antibiotik. Důležitá jsou pro léčbu i režimová opatření – sprchování vlažnou vodou, koupele v odvaru z heřmánku nebo řepíku, nošení volné obuvi a podobně.

Klasická chirurgie a zarůstání nehtů

Na klasické chirurgii lékaři většinou doporučí strhnutí nehtu. Je to stará klasická metoda, která je sice rychlá, ale bohužel ve výsledku není příliš účinná, dlouho se hojí a často vede k recidivám. Novější, mírnější a úspěšnější chirurgické metody vám nabídnou spíše v rámci plastické či laserové chirurgie. Určitě se lékaře poptejte na možnosti.

Dermatologie

Kožní lékař pracuje především s místně působícími mastmi či roztoky a s režimovými opatřeními (zásady čistoty nohou, bylinné koupele, sprchování prstu studenou vodou, nošení bavlněných ponožek, apod.). Léčení je mírné, ale zpravidla delší než u chirurgického zákroku.

Laserová a plastická chirurgie

Zákrok se provádí nejčastěji laserem a jedná se o tzv. plastiku nehtového lůžka. Spočívá v částečném odstranění nehtové ploténky, v úpravě šířky nehtu a úpravě tvaru a velikosti nehtových valů prstu. Zákrok se provádí v anestezii, je mírný, dobře se hojí a riziko recidivy je zde malé.



Napsat komentář: Zarůstání nehtů – nepříjemný problém, který má řešení

RE: Zarůstání nehtů – nepříjemný problém, který má řešení

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.