Ajurvédská masáž: Způsob, jak oddálit stárnutí a zregenerovat organismus

img
24. 07. 2017 Přečteno: 1430x

Stres a hektické tempo dnešní doby se negativně podepisuje na každém z nás. Potřeba uvolnit se, načerpat nové síly a zregenerovat organismus je něco, co potřebuje každý člověk. Neměla by nás však k tomu dohnat až únava nebo zdravotní problémy, ale měli bychom myslet na relaxaci jako na účinnou prevenci pro udržení zdraví a duševní rovnováhy. Za podobným druhem relaxace nemusíme vůbec odjíždět do lázní.

Masážní studia či wellness salony najdeme prakticky všude, nejen v lázeňských a rekreačních oblastech, ale také přímo ve městech. Jsou voňavou oázou, kam můžete uniknout před stresem okolního světa, zapomenout na starosti a odpočívat. V jejich nabídce jsou také takové druhy masáží, které mají velmi pozitivní účinky na lidský organismus a dokážou při kvalitním provedení jediné masáže nahradit i víkendový pobyt v lázních s běžnými procedurami. Výhodnější je však samozřejmě docházet na masáže pravidelně. Svému organismu tím uděláte neocenitelnou službu. V mnohých masážích je zachováno starodávné léčebné umění cizích národů. Jednou z nich je například vynikající a účinná ajurvédská masáž.

Čtěte také:

Ájurvédská masáž vám dopřeje relaxaci, regeneraci i léčivé účinky

Ajurvédská masáž pro nastolení rovnováhy a zdraví v těle

Ajurvéda se považuje za nejstarší a nejvíce celostní přístup k péči o lidské zdraví. Nejstarší zmínka o ajurvédě pochází již z védského období, jehož počátek se datuje do poloviny 2. tisíciletí př.n.l.. O tom, jak důkladně propracovaný je tento systém tradičního indického lékařství vypovídá už jeho název. Ajurvéda znamená v překladu „vědění o životě“. Podle této nauky je základem zdraví rovnováha tří základních energetických charakteristik neboli dóš, jejichž poměr má každý člověk již od narození zcela specifický a vyvážený. Nazývají se váta, pitta a kapha.

  • Váta znamená pohyb a souvisí s ní všechno, co má v lidském těle něco společného s pohybem, jak na fyzické, tak i na  psychické rovině. Váta má na starost regulaci krevního oběhu, nervového systému a dýchání.
  • Pitta je v překladu oheň či žár a řídí všechny biochemické procesy v těle, ovlivňuje vylučování a látkovou výměnu. Její doménou jsou střeva, žaludek, játra, slezina, srdce, kůže a oči.
  • Kapha je stabilita a v těle zastupuje vše, co se stabilitou souvisí, tedy kostra, zuby, nehty atd. Pokud dojde k jejich nerovnováze, dostavují se nejen bolesti a různé nepříjemné tělesné pocity, ale také nemoci.

Ajurvédský lékař neboli vaidya stanovuje různými metodami nerovnováhu, kterou je třeba vyrovnat. Tak určí základní konstituci člověka, tedy specifickou rovnováhu dóš, kterou dostal do vínku při narození. Zároveň stanoví nerovnováhu, kterou je třeba vyrovnat. Obdobně jako u tradiční čínské medicíny tedy ajurvéda neřeší následek, ale příčinu. Vyvážení rovnováhy dóš je důležité pro obnovení tělesného zdraví a vyrovnání životních energií. Léčebné metody zahrnují například vyvážené stravování, meditaci, dechová cvičení, hudbu i účinky jejích vibrací. Jednou z metod, kterou ajurvéda využívá, je také ajurvédská masáž.

Ajurvédská masáž je komplexní a přizpůsobená individuálně každému člověku

Ajurvédská masáž v sobě zahrnuje aromaterapii, detoxikaci i aplikaci rostlinných a minerálních doplňků, což všechno také tvoří součást léčby podle ajurvédské medicíny. Tradiční Ajurvédská masáž je vlastně malým obřadem. Má totiž uvést tělo do dokonalé harmonie a rovnováhy, navodit pocit uvolnění a nastartovat i samočistící procesy v organismu. Díky nim se lidské tělo lépe zbavuje škodlivých látek z okolního prostředí. Ty jsou ostatně již během masáže vytlačovány ven. Masér používá zahřátý olej s kombinací bylin, který není pouhým pomocníkem pro usnadnění masáže, ale výrazně vylepší také stav pokožky. Kůže je největším orgánem lidského těla a právě na ní se často projevují změny našeho zdravotního stavu. Skrze ni pak organismus při masáži také přijímá veškeré výživné látky, které mají blahodárný vliv na celé tělo.

Ajurvédská masáž je skutečně komplexní. Očišťuje a posiluje organismus, zlepšuje imunitní systém, odstraňuje bolesti svalů i kloubů, navozuje pocit dokonalé relaxace a postará se i o vaši pokožku. V průběhu masáže masér používá množství různých hmatů, při kterých dochází ke stimulaci takzvaných „marma bodů“. Podobají se například tlakovým bodům v akupresuře. Způsob masáže je pro každého člověka přizpůsoben individuálně podle toho, jaký druh nerovnováhy je třeba v jeho těle dát do pořádku. A ještě jeden nezanedbatelný bonus tato mimořádná procedura má: říká se, že zpomaluje proces stárnutí.

Ajurvéda a kam na ni zajít?

Pokud se rozhodnete pro ajurvédskou masáž, rozhodně uděláte dobrou volbu. Je však třeba volit takového maséra, který má cit a zkušenosti. A to je důležité nejen při ajurvédské, ale při každé masáži. Ostatně, je důležité si uvědomit, že každý z nás opravdu potřebuje čas od času odpočívat a lidově řečeno dobíjet baterie. “Relaxace by měla být vedle čtení, psaní a počítání součástí základního vzdělání,“ tvrdí Larry Blumenfeld, autor Velké knihy relaxace. A právě masážní salony a studia jsou velmi vhodným místem, kde si toto vzdělání rozšířit. A začátkem může být třeba právě ajurvédská masáž. 



Napsat komentář: Ajurvédská masáž: Způsob, jak oddálit stárnutí a zregenerovat organismus

RE: Ajurvédská masáž: Způsob, jak oddálit stárnutí a zregenerovat organismus

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.