Baňkování – tradiční metoda s výjimečnými účinky

Baňkování – tradiční metoda s výjimečnými účinky
21. 03. 2016 Přečteno: 9136x

Trpíte bolestmi zad, kloubů, máte ztuhlé svaly nebo problémy s některými vnitřními orgány? Zajímavou alternativou, která Vám od těchto problémů může ulevit, je baňkování nebo baňková masáž. Tato metoda bohatě prokrvuje kůži a podkoží a pomáhá odstraňovat bolest a jiné neduhy. V čem baňkování spočívá, jaké má účinky a co k němu budete potřebovat?

Baňkování je prastará metoda pocházející ze starověké Číny, kde se dodnes hojně aplikuje. Zmínky o baňkování pochází ale také ze staré Mezopotámie, z Egypta či z Řecka. V našich končinách se baňkování uchytilo přibližně od 16. století a ještě v období před druhou světovou válkou baňkování běžně praktikovali obyvatelé východní Evropy a Středomoří. U nás se používá především k léčbě pohybového aparátu, ale pozitivní účinky má baňkování i na správnou funkci vnitřních orgánů.

Princip baňkování

Při baňkování se na pokožku těla přikládají skleněné, plastové či silikonové kulovité nádobky s nahřátým vzduchem. Jedná se v podstatě o vakuovou terapii, což znamená, že před přiložením baňky na kůži terapeut v baňce vyvolá podtlak (např. vyhořením kyslíku zapáleným smotkem vaty uvnitř baňky nebo tlakovou pumpou). V baňce díky tomu vznikne vakuum a po okamžitém přiložení na kůži dojde k přisátí baňky a “vcucnutí“ kůže do baňky.

Baňky se pokládají na konkrétní místa na těle – na reflexní místa, akupresurní body nebo bolestivá místa. Baňka zde podtlakem přivodí silné prokrvení a okysličení. Baňky se na místě nechávají 5 – 30 minut (podle účinku, který chceme vyvolat – např. stimulaci nebo zklidnění). V daném místě dojde k popraskání jemných vlásečnic a začervenání, to je úplně v pořádku a za několik dní se tyto podlitinky vstřebají.

Popsaný princip baňkování přispívá k odplavení nahromaděných škodlivin, k úlevě při bolesti a k podpoře správné funkce vnitřních orgánů.

Druhy baňkování

Slabé tonizační baňkování

Jedná se o baňkování, které má za cíl doplnit energii. Při tomto druhu baňkování se kůže vtahuje do baňky jen jemně a baňka se nechává na kůži kratší dobu (jen do zrudnutí). Proto je tento druh baňkování vhodný i pro děti a starší osoby.

Středně silné doplňovací baňkování

Sání je u tohoto druhu baňkování silnější a kůže pod baňkou může až zfialovět. Stále je tento druh baňkování ještě natolik jemný, že jej lze použít i na břiše a v obličeji.

Silné vypouštěcí baňkování

U tohoto druhu baňkování vzniká velmi silný podtlak, kůže zarudne a následně rychle zfialoví. Baňky se na kůži nechávají až 20 minut. Po baňkování zůstane lehké pohmoždění.

Pohyblivé baňkování neboli baňková masáž

Nejčastěji se tento druh baňkování aplikuje na záda. Po odsátí vzduchu a přiložení na kůži terapeut jednou nebo dvěma baňkami opatrně jezdí po zádových svalech ve směru vláken. Tato masáž může mít jak sedativní, tak i povzbuzující efekt a pomáhá od bolesti.

Účinky baňkování na lidské tělo

Baňkování je jedinečné tím, že dokáže velmi intenzivně prokrvit masírovanou tkán. Již po jednom sezení se může dostavit úleva, i když se doporučuje sezení pětkrát až desetkrát zopakovat. Baňkování lze navíc kombinovat i s dalšími technikami masáže.

Nejvýznamnější účinky baňkování:

  • Odplavuje z těla nahromaděné škodlivé látky, podporuje lymfatický systém a látkovou výměnu
  • Prokrvuje tkáně, zlepšuje krevní oběh
  • Uvolňuje zatuhlé svalstvo, odstraňuje bolest zad a kloubů, pomáhá i při zánětech kloubů
  • Baňkování na šíji pomáhá odstranit bolesti hlavy a migrénu
  • Baňkování v oblasti hrudníku uleví od suchého kašle, astmatu či zánětu průdušek
  • Baňkování v bederní oblasti pomáhá při gynekologických potížích, bolestivé menstruaci, vynechání periody, ale také při potížích s ledvinami a častých zánětech močového ústrojí
  • Pomáhá odstraňovat celulitidu
  • Podporuje imunitní systém

Pro koho není baňkování vhodné?

Následující potíže jsou kontraindikací pro baňkování a baňkové masáže, v případě nejistoty se vždy poraďte s vaším lékařem, terapeutem či masérem.

Baňkování není vhodné, pokud trpíte:

  • onemocněním krve (trombózami, hemofilií, špatnou srážlivostí)
  • křečovými žílami či rozsáhlými varixy
  • gangrénami nebo aneurysmatem (cévní výdutí)
  • otevřenými ránami nebo hnisavými infekcemi
  • onemocněním kůže (plísně, vředy, akné, ekzémy, záněty)
  • nádorovým onemocněním
  • těžkou psychickou poruchou
  • vysokým krevním tlakem
  • pokud jste těhotná

Baňkování doma

Sadu na baňkování není problém si zakoupit a tak můžete baňkování provádět i doma. Ideální je, pokud budete mít alespoň 12 baněk na baňkování o různých velikostech. Takové sady na baňkování se prodávají za cenu už od 1000 Kč a současná nabídka masážních baněk je opravdu široká. Na trhu najdete různé tvary a průměry. Sada baněk na baňkování většinou zahrnuje baňky s malým průměrem vstupního hrdla (ty jsou určeny především na paže, ramena a šíji) a s velkým průměrem (určeny na oblast trupu a stehen).

Baňky ohňové

Pokud chcete pracovat s baňkami ohňovými, pořiďte si skleněné baňky na baňkování. Ohňové baňky se aplikují nahřátím nad otevřeným ohněm, proto budete kromě sady baněk potřebovat i pinzetu nebo peán na držení smotku vaty a líh. Ohňové baňky jsou velmi účinné, ale vyžadují jistou praxi a obezřetnost. Proto jsou tyto sady baněk lepší spíše pro profesionály.

Baňky bezohňové

Sada baněk na baňkování bez ohně může být vyrobena z plastu, gumy, silikonu nebo bambusu. Podtlak zde nevzniká za pomocí ohně, ale díky použití odsávací pumpičky nebo balonku. Tyto baňky na baňkování jsou jednodušší na použití, bezpečnější a vhodné i k autoaplikaci – můžete je používat sami na sebe.

Po každém použití nezapomeňte baňky vždy pečlivě očistit. K tomu se hodí některá šetrná desinfekční látka např. Lysetol. Pro domácí baňkování je také důležité vědět něco o akupunkturních drahách a správných místech, kam baňky umisťovat, určitě si to proto nastudujte.



Napsat komentář: Baňkování – tradiční metoda s výjimečnými účinky

RE: Baňkování – tradiční metoda s výjimečnými účinky

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.