Proč pečovat o svá chodidla? Uleví i od bolesti zad
Chodidla jsou těmi, které nás nesou. Umožňují nám přesun z jednoho místa na druhé. I když se jedná o poměrně malou část našeho těla, musí být schopna unést celou naši váhu. Pokud jim nevěnujeme pozornost, a naopak je neúměrně zatěžujeme, objeví se bolest chodidel. Ta se časem může neblaze projevit i řadou zdánlivě nesouvisejících obtíží. Jakých? Například bolestmi zad, migrénami nebo dokonce špatným trávením a únavou. Jak o svá chodidla pečovat? Jak vyzrát na bolest chodidel?
Péče o nohy a chodidla se vyplácí
Jak jsme naznačili v úvodu, jsou to chodidla, která jsou zodpovědná za postavení našeho těla. Chodidla ovlivňují nejen stav velkých kloubů (kolena, kyčle, ramena…), ale nepřímo i optimální fungování našich orgánů. Pokud totiž máme chodidla oslabená (typicky se projevuje spadlou klenbou a vtočeným kotníkem) nebo máme těžiště těla posunuté (třeba díky časté chůzi v nevhodné obuvi), pak to negativně ovlivňuje i naše pánevní dno. To je buď trvale v křeči nebo naopak povolené. Mohou se tak objevit obtíže při vylučování, opakující se záněty močových cest, nadýmání a bolesti v oblasti kříže a beder. Ty se následně přenáší i ke krční páteři, která se dysbalanci snaží vyrovnat a dveře k migrénám a únavě jsou otevřeny. Nezřídka se objeví i obtíže se žaludkem, pálení žáhy či negativní reakce na různé druhy (dráždivých) potravin. Důvod může ležet právě v tělesně přetížené oblasti zad a žeber.
Jak pečovat o svá chodidla? Vyhněte se těmto rizikům
- Nadváha a obezita
- Nezdravá strava
- Nevhodná obuv
- Nedostatek pohybu nebo naopak nadměrné fyzické výkony
- Nedostatečná péče o nehty a paty
- Špatné pohybové návyky
Vyzrajte na bolest chodidel těmito cviky
Výhodou je, že je můžete provádět doma před televizí, při vaření, v zaměstnání, u počítače, na obědové pauze, při čekání na autobus nebo jízdě vlakem. Zapomeňte tedy na výmluvy, vaše chodidla za péči a pozornost stojí.
- Vyzujte se z bot (ideálně i ponožek) a položte na zem několik různých předmětů (utěrka, vařečka, hřeben, papírová kulička…). Snažte se předměty uchopit a postupně je přenášejte nejprve pravou nohou a poté i levou z místa na místo.
- Schovejte si pár menších krabiček (od kosmetiky, potravin, silonek…) a z nich pomocí spolupráce chodidel stavte komínky. U tohoto cviku krásně posilujete i pánevní dno.
- V sedu (nebo třeba i u čištění zubů nebo při vaření) střídavě stoupejte na špičky a na paty. Nespěchejte a v cílových pozicích vždy pár vteřin setrvejte. Tento cvik pomáhá tvarovat i lýtka.
- Choďte po špičkách. Může se to zdát jako banalita, ale zkuste se v klidu postavit na špičky tak, abyste neprohnuli bedra a nevyvraceli kotníky do stran. Pozor také na postavení hlavy – představte si, že pod krkem držíte jablko. Váhu těla přeneste právě na špičky. Zkuste tímto způsobem pár minut chodit. A když jste už u toho, zkuste to následně po patách.
- Roztahujte prsty na nohách a následně je zkuste skrčit a narovnat. Poté to vyzkoušejte i po jednotlivých prstech. Ano, lze to.
- Ve stoje nebo v sedě zkoušejte přenášet váhu na obě vnější hrany chodidel, na obě vnitřní hrany chodidel a následně to střídat.
Tip pro pokročilé a kreativce: Zkuste si pořídit anebo půjčit od dětí štětec a vodovky a nakreslete něco pomocí chodidel. Uvidíte, jak moc svalů v těle budete zapojovat.
Masáž nebo akupresura též pomohou od bolesti chodidel
Další z variant, jak podpořit svá chodidla je masáž. Můžete zajít na kvalitní masáž nohou, ale je vhodné svým chodidlům věnovat pár minut i večer před spaním. Po koupeli si vezměte krém na nohy, případně olej a jemně jej krouživými pohyby vmasírujte do chodidel. U bolavějších oblastí se na chvilku zastavte a pokračujte v jemných kroužcích. Věnujte se nejen chodidlům, ale i jednotlivým prstům, prostoru mezi nimi, nártům, patám a kotníkům. Samostatnou kapitolou je akupresura chodidel, jež podpoří nejen prokrvení chodidel, ale i různé oblasti vašeho těla, včetně vnitřních orgánů. V tomto případě je lepší si vyhledat odborníka, který vás místa ukáže. Bohužel nešetrným přístupem můžete své obtíže i zhoršit. Další možností je pořídit si akupresurní míčky (ježky) či válečky, kterým po chodidle přejíždíte, případně po něm v sedu či stoji pohybujete chodidlem.
Bolesti chodidel? Soustřeďte se na svou chůzi
Další z možností, jak si ulevit od bolesti od bolesti chodidel je bosé chození. Nejvíce prospěšné je bosé chození po přírodních površích, například v lese, na louce, ve vodě, po oblázcích, po písku… Příliš se nedoporučuje rovnou skočit do bosých bot, neboť nejprve je třeba trošku upravit/napravit pohybové vzorce, které se díky moderní obuvi bohužel pokřivují. Nejprve je tedy dobré pořídit si takovou botu, která zprostředkovává dostatek prostoru pro prsty (i při chůzi z kopce), drží kotník a má měkkou/pružnou podrážku (nikoli pěnově měkkou, ale schopnou se ohnout). Při chůzi se na chodidla soustřeďte a váhu držte na třech základních bodech – pod palcem, pod malíkem a uprostřed paty.
Autor článku: Markéta Palatin
Diskuse k článku