Trápí vás bolesti kloubů? Poradíme vám, co jíst a jaké doplňky stravy užívat, aby vás bolest nepřeprala
Bolesti kloubů jsou většinou spojené s věkem. Čím je člověk starší, tím více dokáží klouby potrápit. Ovšem v poslední době to nebývá pravidlem. Bolesti kloubů trápí čím dál tím mladší jedince. Je to způsobeno nejen případnou nemocí, ale především životním stylem.
Co děláme špatně, pokud nás bolí klouby? Bolesti kloubů jsou totiž v dnešní době hojně spojovány s ostatními civilizačními nemocemi. A často si za to můžeme i sami. Především nevhodným stylem života. Jak to můžeme změnit?
Bolesti kloubů trápí mladé i staré
Bolesti kloubů mohou přijít věkem anebo také následkem onemocnění. Přičemž nejčastějším problémem je časná artritida. Ta se objevuje u čím dál mladších ročníků. Může být nejen geneticky podmíněná, ale také může vzniknout následkem traumatu, tedy po úrazu. Právě sport je nejrizikovější oblastí pro klouby. Jakmile jsou často přetěžovány, navíc třeba i nevhodným pohybem, problémy na sebe nenechají dlouho čekat. Co se týče genetických souvislostí, zde se mohou bolesti kloubů objevit například i u lupénky. Nezřídka jedince s touto diagnózou postihuje takzvaná psoriatická artritida. Jde o chronické zánětlivé onemocnění, která právě postihuje lidi s těžkým průběhem psoriázy-lupénky. Je však důležité také zmínit, že málokdy se kožní a kloubní příznaky objevují současně. Postižení kloubů většinou přichází až později. Často třeba i po deseti letech od výskytu prvních kožních projevů.
Na bolesti kloubů a zad platí Dornova metoda
5 zásad, jak vyzrát na bolest svalů a kloubů
Skoliózu provází bolest svalů a kloubů, pomoci může baňkování
Když nás bolesti kloubů přemohou…
Bolesti kloubů se mohou projevit třemi různými způsoby. Jednak po traumatu tkání, tedy po úrazu nebo když receptory bolesti orgánů přenášejí chemické signály a impulzy do centrálního nervového systému. A ten je pak následně přenáší do mozku. Další možností je přenos bolesti nervovým systémem. Tedy přes nervy, centrální míchu a mozek. Poslední variantou je stav, kdy nervový systém nefunguje správně, tudíž mozek vnímá zcela normální impulsy jako bolestivé. Proto se i u zcela totožné diagnózy liší závažnost a vnímání bolesti u jednotlivých lidí.
Bolesti kloubů: Následky práce
Nejčastěji si stěžujeme na bolest dolní části zad. Velký vliv na to má i druh práce, kterou vykonáváme. Bolesti zad trápí především jedince, kteří denně sedí několik hodin u počítače nebo naopak tvrdě pracují a zvedají těžká břemena. Pokud se nenaučíte správně sedět anebo břemena správně zvedat, dříve či později si navodíte bolestivý stav, omezení pohybu a tedy i sníženou míru pohyblivosti. Pokud máme takový druh práce, pak je důležité dbát i na prevenci. Tedy správně prováděné cvičení nebo rehabilitaci. A nejen v případě problémů, ale už i preventivně.
Bolesti kloubů následkem nadváhy
Značný vliv na bolesti kloubů má i vaše tělesná hmotnost. Pokud máte nadváhu nebo jste dokonce obézní, pak se bolesti kloubů ozvou. V takovém případě bývají problémy především v oblasti kyčlí a kolen. Následkem čeho může vzniknout i osteroartróza. Mějte na paměti, že vaše klouby musí unést celou vaši hmotnost. Čím více vážíte, tím více klouby zatěžujete a ničíte je.
Zdravý pohyb proti bolesti kloubů
Genetické predispozice můžeme ovlivnit jen do určité míry. Budeme-li však dbát na zdravý životní styl, je menší šance, že se bolesti kloubů ozvou. Je důležité udržovat si optimální hmotnost, dodávat tělu dostatek živin prostřednictvím stravy a především se pravidelně a dostatečně hýbat.
Ale nelekejte se, nemusíte hned utíkat do fitness centra. Bohatě postačí přirozený pohyb. Tedy chůze nebo rychlá chůze, pohyb na zahrádce, jóga anebo alespoň vynechání schodů a výtahů. Hýbejte se maximálně, co to jen jde. V případě, že se nějaké obtíže začnou objevovat, je vhodné sehnat si dobrého fyzioterapeuta, který vás naučí cviky přímo na míru.
Bolesti kloubů mohou zmírnit doplňky stravy
Zdravé klouby potřebují správnou výživu. Jestliže nejsme schopni tělu všechny živiny dodat stravou, pak je dobré sáhnout po suplementech. Mezi ty důležité patří vitamín D, vitamín K2, vápník a hořčík. V jídelníčku se pak snažte omezit bílý cukr a bílou mouku.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku