5 zásad, jak vyzrát na bolest svalů a kloubů
Bolesti pohybového aparátu jsou nejčastějším typem bolestí a jednou za čas potrápí každého z nás. Ať již máme pohybu hodně, nebo naopak málo.
Pokud máme málo pohybu, namáháme jen určité svaly, které tak přetěžujeme. Navíc nemáme zpevněný střed těla a jsme náchylnější k bolestem zad. Při sportování děláme chyby, sportujeme nárazově, nepravidelně a hrozí nám tak poranění svalů, kloubů, vazů a šlach. Těm na druhou stranu neprospívá ani enormní zátěž u sportovců. Zejména pokud opakovaně přetěžují stejné svalové partie.
Bolest pohybového aparátu pak provází i některá revmatická, degenerativní a zánětlivá onemocnění kloubů i měkkých tkání. Ty jsou často chronické a je důležité řešit je s odborným lékařem.
U akutní bolesti vzniklé pohmožděním kloubů, svalů a vazů si ale poradíme i sami. Jak?
Dodržujte těchto 5 zásad:
1. Dopřejte si prostor pro regeneraci.
Ten zahrnuje nejen dostatek odpočinku a spánku, při kterém probíhají regenerační procesy, ale také relaxační techniky a meditace. Například hluboké prodýchávání bolavého místa pomáhá uvolnit vzniklé bloky.
2. Buďte v klidu a pozitivní.
Řada studií dokazuje vliv stresu na stav těla. To platí i při zraněních a bolestech. Snažte se tedy nestresovat tím, co vám zranění způsobuje a vynechte i negativní přístup. Myslet na to, jak se vaše zranění zlepšuje a bolest ustupuje, přinese lepší výsledky.
3. Jezte zdravě.
Zejména v rekonvalescenci potřebujete stravu bohatou na hořčík, draslík a vápník. Nebo jejich doplnění formou dopňků stravy. Nezapomínejte ani na dostatek tekutin.
4. Ledujte.
Hlavně v počátečních stádiích bolesti se zaměřte na ochlazení - ledování zraněné oblasti. Terapie chladem tiší bolest a snižuje riziko zánětu. Stačí několik kostek ledu v igelitovém pytlíku zabaleném do utěrky.
5. Používejte lokální gely nebo náplasti proti bolesti.
Obvykle jako první sáhneme po léku na bolest. Ty ale nejsou nejvhodnějším řešením. V případě bolesti pohybového aparátu nám lépe poslouží lokálně podávaná nesteroidní antirevmatika. Jejich výhodou je rychlé a účinné pronikání v místě bolesti, které nezatěžuje organismus. Do krve se lék dostane pouze minimálně, vyhnete se tak nežádoucím účinkům, hlavně negativním dopadům na trávicí ústrojí.
Vyzkoušejte FLECTOR
Nesteroidní antirevmatika jsou léčiva s protizánětlivými, analgetickými a antipyretickými účinky. Pomohou vám vyléčit zánět nebo bolest v kloubech nebo měkkých tkáních a tak pomáhají s hojením a regenerací.
Můžete jej vyzkoušet buď ve formě transdermálních náplastí ke kožnímu (FLECTOR EP TISSUGEL). Po odloupnutí ochranné folie náplast jednoduše nalepíte na postižené místo a po 12 hodinách ji vyměníte za novou. Účinná látka se postupně uvolňuje do bolavého místa a rychle tlumí projevy zánětu. Po třech dnech by bolest měla úplně ustoupit. FLECTOR EP TISSUGEL je možné nalepovat i na bolavé klouby postižené artrózou, velmi účinný je také při bolestech zad, například nepříjemném "ischiasu". Náplasti jsou zcela bez alergenů, nedráždí kůži a dobře na ní drží. Je určen pro dospělé a dospívající od 16 let.
Variantou k náplastím je FLECTOR EP GEL ke kožnímu podání. Ten stačí třikrát až čtyřikrát denně vmasírovat do bolavého místa. Je určen pro dospělé a mladistvé od 15 let.
Flector® EP Gel a Flector® EP Tissugel jsou registrované léčivé přípravky ke kožnímu podání. Obě varianty přípravku jsou k dostání v lékárnách bez lékařského předpisu. Přečtěte si pozorně příbalovou informaci dříve, než začnete přípravek používat.
Vždy je dobré zamyslet se i nad příčinami bolesti: proč jste se zranili a jak by bylo dobré se pro příště poučit. Myslete i na dlouhodobou prevenci: vyvážený a pravidelný pohyb rovnoměrně zatěžující a posilující celé tělo, zdravou stravu, dostatek tekutin a udržování si optimální tělesné váhy.
Více na www.flector.cz
Diskuse k článku