Trápí vás nepříjemná bolest? Nemusíte hned užívat léky. Vyzkoušejte skutečně účinné přírodní léky proti bolesti
Jestliže vás trápí nějaká bolest, není hned nutné volit konvenční léky proti bolesti. Příroda totiž nabízí nepřeberné množství bylin, rostlin a plodů, které mají analgetické účinky srovnatelné s klasickými léky. Vyjma však nežádoucích vedlejších účinků. Přírodní prostředky mohou pomoci s bolestí hlavy, artritickými bolestmi nebo třeba s bolestmi při popáleninách.
Syntetické léky proti bolesti, tedy ty z lékárny, mohou být při správném načasování a dávkování pochopitelně užitečné.V některých případech však může být jejich užívání dokonce i nebezpečné. Po jakých přírodních alternativách je tedy možné sáhnout?
Jídlo jako lék proti bolesti
Jestliže nějakým druhem bolesti trpíte dlouhodobě nebo opakovaně, pak je dobré zamyslet se i nad jídlem, které konzumujeme. Rozhodně bychom měli vyřadit veškeré nekvalitní potraviny: polotovary, rafinované cukry nebo ztužené tuky. Naopak je nutné zařadit více luštěnin, obilovin, zeleniny… Při nevhodné stravě naše tělo nedostává veškeré živiny, které ke svému správnému fungování potřebuje. Naopak je zbytečně zatěžováno zpracováním nezdravých potravin a není pak ani schopno správně vstřebávat prospěšné látky z bylin a plodů. Ostatně ty bychom do jídelníčku měli zařadit, fungují jako velmi účinné přírodní léky proti bolesti. Mnoho z nich obsahuje totiž látky, které mají analgetické účinky, tudíž mohou značně při pokusu o eliminaci bolesti pomoci.
Chcete vyzrát na bolest zad? Pomůže vám pohyb i baňkování!
Meridián tenkého střeva ovlivňuje bolest zubů i životní radost
Kadidlový olej: Nepříliš známý zázrak na pleť i bolesti kloubů
Přírodní léky proti bolesti
Mezi nejúčinnější a nejoblíbenější léky proti bolesti, které můžeme najít v kuchyni, patří bezesporu zázvor, kurkuma, chilli nebo třešně. Pojďme se na ně podívat podrobněji. Zázvor i kurkuma jsou známy i tím, že mají silně protizánětlivé a analgetické účinky. U kurkumy, které je jednou z přísad kari, jsou to kurkuminy a mimo jiné pomáhají tlumit obtíže spojené s revmatickou artritidou a lupénkou. Chilli zase obsahuje kapsaicin. V boji s bolestí může být mocným spojencem, protože dočasně znecitlivuje nervová zakončení zodpovědná za přenos informace o bolesti a snižuje jejich citlivost. Třešně zase, díky přítomnosti anthocyaninů, jsou schopny bolest tišit. Snižují totiž tvorbu enzymů spojených s bolestí.
Bylinky jako léky proti bolesti
Jednou z velice účinných bylinek proti bolesti je i posvátná bazalka, tulsí. Látky, které v sobě ukrývá, působí protizánětlivě a ve výsledku tedy na lidský organismus působí jako paracetamol. Tulsí patří mezi silné přírodní léky proti bolesti. Svou schopností potlačovat záněty kloubů, bolesti hlavy či zad je znám také harpagofyt ležatý neboli ďáblův dráp. Listy z břízy mají zase takové složení, že se svými účinky podobají kortizonu, který je jinak dostupný pouze na lékařský předpis, a pomáhá při poruchách funkce žláz s vnitřní sekrecí, artróze, kožních i autoimunitních chorobách.
A hlavní účinnou složkou březového listí je metyl salicylát, který je podobný kyselině salicylové obsažené v aspirinu. Tato látka tlumí křeče a tiší bolest, bojuje proti mykózám a plísním, očišťuje organismus, zlepšuje krevní oběh, působí močopudně a vypínáním pokožky předchází vzniku vrásek. Odvar z březového listí patří mezi nejdéle užívaná analgetika vůbec. A opomenout se nesmí ani vrba bílá, jejíž hlavní složkou je salicin. Ten se, metabolickými procesy v těle, přeměňuje na kyselinu salicylovou. Na rozdíl od aspirinu dostupného v lékárnách nemá konzumace odvarů a tinktur z vrby bílé za následek podráždění žaludku ani vnitřní krvácení a může být tedy bez obav užíván k tlumení menstruačních bolestí, svalových křečí, artrózy a obtíží spojených s operacemi kloubů. Podporuje krevní oběh a zmenšuje otoky.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku