Smrková mast pomáhá na rány, plísně i bolesti zad - vyrobte si ji doma
V lékárně najdete mnoho výrobků proti bolesti, na boj s plísní na nohou nebo na různé rány. Pokud hledáte přírodní řešení, odpovědí na všechny tyto potíže může být smrk, konkrétně smrková mast. Tu můžete také sehnat v lékárně, ve specializovaných e-shopech nebo si ji také vyrobit doma. Smrk se u nás vyskytuje celkem hojně, takže surovinu na výrobu masti by neměl být problém sehnat.
Smrková mast – původ a účinky
Smrková mast se vyrábí z pryskyřice neboli smůly smrku. První zmínky o ní najdeme již v antice a byla hojně využívána i ve středověku. Dokonce se tehdy používala na uštknutí zmijí, ale také třeba na výrobu laků a lepidel.
Smrková mast má dezinfekční, antibakteriální a antimykotické účinkya používá se proto na plísně, proleženiny, různé rány, vředy a otoky. Pomáhá také při bodnutí hmyzem, popáleninách a omrzlinách. Vyzkoušejte ji i při bolesti kloubů a zad, artritidě a ischias, má i analgetické účinky. Skvěle také hojí popraskané a suché ruce a nohy. Máte-li zákusk na smrkovou mast, vyzkoušejte také domácí smrkový sirup.
Smrk – tipy na sběr pryskyřice
Pryskyřici můžeme sbírat celoročně. V teplých měsících bude mít spíše tekutější a lepkavější konzistenci. Když se ochladí, pryskyřice tuhne a krystalovatí. U stromu hledejte místa, kde byl poraněný. Smrk si stejně jako ostatní jehličnany pomocí pryskyřice hojí svoje rány a brání škůdcům, aby ho zničili.
Při sběru postupujte opatrně, abyste neobnovili ránu stromu. Sbírat můžete pryskyřici do různých nádob nebo sáčků. Potřebovat k tomu budete nějaký ostrý nástroj, například nůž. Jen mějte na paměti, že nádoby i nástroje se od pryskyřice špatně čistí a vodou to nepůjde. Na čištění pak můžete použít olej nebo benzín.
Určitě nijak nenařezáváme ani jinak nenarušujeme strukturu stromu, jak se to dělávalo dříve, strom bychom tím mohli nenávratně poničit!
Smrková mast – rychlejší příprava
Na smrkovou mast budeme potřebovat:
- 250 ml pryskyřice
- 150 g včelího vosku
- 1000 ml olivového oleje
Dále budeme potřebovat hrnec na přípravu masti, větší hrnec na vodní lázeň, cedník, plátno, nádobu, do které budeme mast cedit a skleničky nebo kelímky, ve kterých budeme mast uchovávat. Mějte na paměti, že veškeré nádobí bude obtížné vyčistit, budete opět muset použít olej a až poté bude možné vše umýt prostředkem na nádobí.
Smrková mast – postup
- Důležitá informace: Při přípravě masti větrejte, její vůně může být velmi intenzivní.
- Ve vodní lázni zahřejeme olivový olej, nesmí se vařit, jinak hrozí po přidání pryskyřice vzplanutí. Do oleje přidáme pryskyřici a včelí vosk, necháme je rozpustit a ještě půl hodiny vše společně prohříváme. Poté vypneme vodní lázeň a směs necháme do druhého dne uležet.
- Druhý den směs zahřejeme a scedímepřes cedník vyložený plátnem. Poté směs přemístíme do vybraných skleniček/kelímků a necháme vychladnout. Hotovou mast můžeme uchovat při pokojové teplotěv suchu a temnu.
- Tip: Při výrobě masti můžete do směsi přidat i smrkové jehličí– množství stejné jako množství pryskyřice. Jehličí se pak zbavíte během cedění.
Smrková mast připravená za studena
Tuto mast nemůžeme připravit celoročně, ale jen v období, kdy můžeme nasbírat i pupeny a mladé větvičky, tj. na jaře. Na tuto mast budeme potřebovat:
- 50 ml pryskyřice
- 40 smrkových pupenů
- 20 mladých větviček smrku 5 cm dlouhých
- 200 ml kokosového oleje
Smrková mast za studena – postup
Kokosový olej potřebujeme tekutý, tudíž jej buď musíme zpracovávat při teplotě vyšší než 25 stupňů nebo jej na tuto teplotu lehce ohřát ve vodní lázni. Pryskyřici vložíme do kokosového oleje. Pokud je pryskyřice v krystalickém stavu, rozdrobíme ji na co nejmenší kousky. Do větší nádoby nakrájíme větvičkya vložíme také pupeny, které rozpůlíme. Vše zalijeme kokosovým olejem s pryskyřicí a necháme směs necháme uležet dva týdny v teple. Každý den směs protřepeme. Pokud nám směs ztuhne, opatrně ji ohřejeme ve vodní lázni jen tak, aby se olej rozpustil. Po dvou týdnech tekutou směs scedíme a přelijeme do připravených skleniček nebo kelímků. Konzistence hotové masti bude podle teploty, za které ji budeme uchovávat – pro hustší mast ji uchováme v chladu, ale nemusí být v lednici.
Diskuse k článku