Smrkový sirup ze smrkových výhonků – báječný přírodní lék na rýmu a kašel i pro děti
Pokud víte, kam se vydat na mladé smrkové výhonky, můžete si doma vyrobit lahodný a voňavý smrkový sirup. Smrkové výhonky sbírejte na začátku května. Za cenu cukru tak získáte účinnou medicínu proti rýmě a kašli. Smrkový sirup navíc chutná i dětem.
Smrkový sirup – jak funguje?
Smrkové výhonky obsahují velké množství vitamínu C, minerálů a silic. Díky tomu rozpouštějí hleny a usnadňují vykašlávání. Mají také protizánětlivé a dezinfekční účinky. Obsažené silice mají pozitivní účinek na revma a zmírňují bolesti svalů, kloubů a končetin celkově. Obsažené flavonoidy mají detoxikační účinek, díky čemuž se celkově posílí vaše imunita.
Smrkové výhonky – tipy na sběr
Ke sběru si samozřejmě vyberte místo, kam nejezdí auta. Pokud místo a jeho okolí znáte, je dobré si sběr nechat posvětit místními lesníky. Pokud by se velké množství lidí vydalo na sběr na stejné místo, mohlo by to místní smrčky přeci jen poškodit. V určitých případech by vám mohla hrozit i pokuta.
Na sběr se vydejte v květnu, nejlépe v jeho první polovině, přesně to záleží na lokalitě a nadmořské výšce. Podstatou je, aby smrkové výhonky neměřily více než cca 5 centimetrů, takové mají největší sílu. Poznáte je snadno, oproti zbytku větve mají jasnou světlezelenou barvu.
Smrkový sirup – příprava
Na smrkový sirup budeme potřebovat:
- smrkové výhonky
- cukr krystal (může být i třtinový)
Příprava:
- Natrhané smrkové výhonky důkladně propláchneme studenou vodou.
- Do větší zavařovací sklenice napěchujeme cca pěticentimetrovou vrstvu výhonků, kterou zasypeme cca centimetrovou vrstvou cukru.
- Na ni přidáme další vrstvu výhonků a cukru a tak pokračujeme, dokud není sklenice plná.
- Poslední vrstvou je vždy cukr.
- Pokud chceme, můžeme na každou cukrovou vrstvu položit i 2 plátky omytého citrónu i s kůrou, nejlépe v bio kvalitě.
- Sklenici poté zakryjeme celofánem, který uchytíme gumičkou.
- Připravenou sklenici uložíme na slunném a teplém místě, například za oknem.
Obsah lahve necháme v závislosti na teplotě asi 3 týdny louhovat, dokud se nevytvoří hustá tmavá šťáva. Hotový sirup scedíme přes jemné sítko a nalijeme do lahviček. Smrkový sirup uchováme v chladu, nejlépe v lednici. Podobně jako smrkový sirup se připravuje také domácí jitrocelový sirup.
Smrkový sirup – užívání
Pokud užíváte smrkový sirup na léčbu kašle, dejte si 1 lžíci ráno. Stejně jej užívejte i v případě prevence kašle. Pokud vás bolí klouby či svaly, užijte 1 lžíci ráno a jednu večer.
Sirup můžete podat na lžíci přímo nebo jej použít k ochucení vody nebo čaje. Smrkový sirup je jemný a oblíbí si jej i děti.
Diskuse k článku