Vyrobte si domácí šeříkový sirup! Pomáhá od migrény i bolavého břicha
Pomůže od migrény, zklidňuje rozbouřený žaludek a urychluje metabolismus. To jsou léčivé účinky šeříku, o kterých jste možná ani nevěděli. To je ale chyba. Takový šeříkový sirup by měl mít své místo v každé domácnosti. Můžete si jej doma snadno vyrobit a po celý rok pak připravovat nejen osvěžující limonády, ale také zdravé čaje, které provoní celý dům. Sbírat byste jej měli začátkem května, takže šup na to!
Šeříkový sirup - kam a kdy na šeříky
Šeřík obecný sbírejte od května, tedy v době, kdy je plně rozkvetlý. Poznáte ho snadno. Jedná se o keře nebo menší stromy, které jsou plně obsypané nejprve bílými a poté fialovými květy, které jsou uspořádané v květenství dlouhých až 20 cm.
U nás není původní žádný druh, vyskytuje se u nás ale hojně hlavně v teplých oblastech. Někteří ho vnímají spíše jako plevel než okrasnou rostlinu. Určitě jej najdete na procházce v okolí luk, parků anebo si jej můžete vypěstovat na vlastní zahradě a mít ho kdykoliv po ruce.
Šeříkový sirup pomáhá mírnit bolesti hlavy i krku
Šeříkový sirup si zamilujete, jakmile ho poprvé vyzkoušíte. Chuť šeříku je lahodná. Tento prvomájový symbol je u většiny lidí známý jen jako okrasná rostlina. Věřte ale, že květy mají silné blahodárné účinky na náš organismus.
Léčivé účinky šeříku:
- Zklidňuje zažívání
- Pomáhá při revmatismu
- Zmírňuje bolesti v krku
- Pomáhá v boji s migrénou a bolestmi hlavy
- Urychluje metabolismus
- Pomáhá při dně
Vůně z šeříku působí pozitivně na naši psychiku
To ale není zdaleka vše. Už samotná vůně šeříku má na člověka velmi pozitivní účinky. Jeho omamná vůně uklidňuje, působí velmi pozitivně na psychiku člověka a někteří také věří, že sbližuje lidi a podporuje v nás otevřenost.
Především z jara, kdy na člověka padá jarní únava a mnohdy i deprese, je šeřík obecný skvělý způsob na zahnání chmur. Šeříkový sirup vám hned rozjasní den.
Šeříkový sirup připravíte snadno doma i s dětmi
Šeříkový sirup si můžete velice snadno připravit a zapojit do výroby také děti. Za pár minut máte na světě lahodný, ale i zdravý nápoj.
Ingredience na šeříkový sirup:
- 4 hrnky vody
- 4 hrnky třtinového cukru
- 4 velké hrsti květů šeříku
- 1 citron
Postup:
- Natrhané květy nejprve dobře oklepejte od hmyzu anebo je nechte ležet třeba na kuchyňské lince, aby z nich hmyz vylezl sám. Květy neoplachujte, ale pokud i tak chcete, stačí jen rychlá sprška.
- Do hrnce nalijeme vodu a necháme mírně zahřát. Poté přidáme cukr a mícháme, dokud se zcela nerozpustí. Vodu s cukrem přivedeme k varu a poté přidáme všechny květy šeříku a šťávu z citronu.
- Necháme probublávat nad mírným plamenem asi 15 až 50 minut.
- Sirup poté přecedíme přes plátno a nalijeme do čistých a suchých sklenic. Vystačíte si bohatě i se zavařovací sklenicí.
- Sirup máme hotový. Skladujte ho v chladu, nejlépe v lednici.
Poté stačí sirup vždy zředit s vodou a užívat si jeho lahodnou chuť, vůni i léčivé účinky. Vyzkoušejte také smrkový sirup, meduňkový sirup, levandulový sirup či bezový sirup.
Zkuste i šeříkový zábal na migrény
Šeřík je vhodný využívat také jako zábal, především pokud vás bolí hlava, trpíte často migrénami anebo vás bolí v krku. Vždy využívejte čerstvé květy, které zvlhčete octem nebo vínem. Květy zabalte do plátna a přiložte na postižené místo.
Po půl hodině zábal obměňte za nový. S pěti minutovým odstupem tak můžete zábal přikládat několikrát po sobě, dokud se bolest nezmírní.
Šeříkový sirup je nevhodný pro alergiky
Pozor ale na to, aby šeřík neužívali lidé, kteří mají alergii. Šeřík v sobě totiž obsahuje velké množství alergenů, které by mohly alergiky silně potrápit. Proto byste se měli šeříku raději velkým obloukem vyhnout.
Šeříkový sirup není vše. Čaj z šeříku vám pomůže také
Jestli dáváte přednost spíše teplým čajům, z květů šeříku si ho můžete připravit také. Stačí mít hrst čerstvých nebo sušených květů, které zalijete horkou vodou. Je však potřeba čaj luhovat alespoň půl hodiny, aby se uvolnily veškeré zdravé látky.
Diskuse k článku