Pěstování hortenzií je možné nejen na zahradě, ale i v květináči
Na zahrádkách můžeme pěstovat různé druhy hortenzií, které dorůstají rozličné výšky i šířky. Nabízí se vám spoustu barev od růžové a modré přes lila a světle zelenou až třeba po tmavě fialovou. Ať už se rozhodneme pro kterýkoliv druh hortenzie, musíme této květině vytvořit takové podmínky, které potřebuje. Nejznámější je hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla). První zmínky o ní se vyskytují v Japonsku na počátku 18. století, na konci téhož století vzniká její první ilustrace a hortenzie se stěhuje do Evropy. Některé druhy hortenzií pocházejí ovšem také z jiných částí světa, například z Ameriky.
Pěstování hortenzií nabízí mnoho barevných variant
Někteří zahrádkáři tvrdí, že pěstování hortenzií není náročné, pokud dodržíme specifické nároky na pěstování této rostliny. Které to jsou, co musíme dodržet a čemu se vyhnout?
Výběr stanoviště pro hortenzie
Hortenzie vyžadují světlé, poloslunné stanoviště, které je chráněné před větrem. Půda musí být bohatá na živiny a mírně kyselá. Vápenitá půda hortenziím škodí. Kvalitě zeminy je nutné věnovat obzvláštní pozornost, protože právě na ní záleží, jak se bude hortenziím dařit a je rovněž klíčem k velikosti i vybarvení jejich květů. Zkušení zahrádkáři doporučují přizpůsobit půdu také různým barveným odstínům. Směs kompostu, písku, jílu a mórovky v poměru 4:1:3:2 je ideální použít pro červené a růžové odrůdy. Směs mórovky, kompostu, písku, a jílu v poměru 3:2:0,5:1,5 je vhodná pro bílé a modré hortenzie a pro hortenzie latnaté pak připravte směs kompostu, písku a rašeliny v poměru 5:1:2.
NÁŠ TIP:
Kromě informací o tom, jak pěstovat hortenzie, na Spektrum zdraví najdete například také informace o tom, co je to kalisie vonná neboli Zlatý vlas!
Vliv půdy na barvu květů hortenzií
Půdní reakce působí na barevné proměny květů. Alkalická zemina způsobuje červená a růžová zabarvení, kyselá půda pak modré. Půda s pH 3,5 – 4,5 způsobuje to, že se druhy s červenými a růžovými květenstvími zbarvují do modrých odstínů. V půdě s pH 5,5 – 6 se barví květy hortenzií dočervena a do odstínů růžové. Vyšší pH (zhruba od 6,5) je pro hortenzie škodlivé a způsobuje žloutnutí listů. Existují druhy hortenzií, které během svého života vlivem stárnutí mění barvu například z bílé na červenou a zelenou anebo z modré přes růžovou až po temně fialovou a zelenou. Na jednom keři hortenzie se někdy nacházejí květy více barev. Podle druhu kvete hortenzie od jara do pozdního léta.
Výsadba hortenzií
Sazenice hortenzií můžeme přesazovat jak na jaře, tak i na podzim. Doporučuje se řídit dobou, kdy jednotlivé druhy hortenzií kvetou. Ty, které nás potěší květy zjara, sázíme na podzim a hortenzie s pozdnějším květem raději na jaře. Vyhloubíme pro ně hlubší a širší jámu. Pokud je půda těžší, hodí se vytvořit na dně štěrkovou drenáž. Zvolenou zeminu smícháme s uleželým kompostem a rašelinou v poměru 1:1.
Množení hortenzií
Hortenzie se množí řízkováním. Řízky z mladých, nekvetoucích rostlinek zasadíme do směsi, kterou si vytvoříme z písku a rašeliny v poměru 1:1. Při teplotě 15-18°C zakoření zhruba během tří týdnů.
Přesazování hortenzií
Mladé hortenzie můžeme přesazovat i dvakrát za rok, vždy do větších nádob. V nich si namícháme směs rašeliny, písku a listovky. Poté, co se hortenzie rozrostou, přesadíme je do velkých květináčů. Nejpozději v květnu nebo červnu je zaštípneme přibližně za čtvrtým listem. U starších rostlin provádíme přesazení každý rok po odkvětu. Je třeba je poměrně značně seříznout.
Zálivka hortenzií
V letním období potřebují hortenzie pravidelný přísun vody. Čím větší je rostlina, tím je třeba dodávat více vody. Ideální je používat měkkou, dešťovou vodu. Tvrdou vodu hortenzie nesnáší. Na pravidelné zálivce opravdu záleží. Rostlinám nicméně škodí stálé přemokření. Velkou chybou je i nechat hortenzie dlouho na suchu a potom je doslova utopit v blátě. Pokud nedopřejeme květinám správnou zálivku, snadno uvadnou. Jestliže zaschnou, ukončí svůj růst. Zhruba v polovině srpna omezíme zálivku. Hortenzie se budou s nastupujícím podzimem ukládat k zimnímu spánku a jejich listy začnou zasychat. Vystačíme proto s přírodními srážkami a zaléváme maximálně novou výsadbu. Avšak s největší opatrností, protože přemokření by je poškodilo.
Hnojení hortenzií
Při výsadbě hortenzií je vhodné přihnojit je kompostem nebo kravským hnojem. V tom případě je znovu přihnojíme až druhým rokem po výsadbě a to v březnu nebo dubnu. Nejlepší formou jsou kapalná hnojiva, které aplikujeme jako zálivku. Od doby narašení do chvíle, kdy hortenzie nasadí na květ, je můžeme přihnojovat zhruba dvakrát měsíčně. Během kvetení je však nehnojíme. S hnojením začínáme pak znovu až na konci léta a dále v září. Poté již další hnojivo na podporu růstu nepřidáváme, až znovu na jaře.
Jak na řez hortenzií
Hortenzii ořezáváme vždy na jaře. Zbavujeme rostlinu suchých větví a pak těch, které se překrývají. Dále odstranímě větvě odkvetlé a slabé. Abychom získali kvalitní a silné květní pupeny, řežeme hortenzie od května do poloviny června nejlépe nad třetím nebo čtvrtým pupenem (očkem). Výhony, které jsou ukončené květním pupenem, již na jaře nesmíme odstranit. Květní pupeny se totiž zakládají už v předchozím roce.
Péče o hortenzie po odkvětu
Odkvetlé květy můžeme ponechat na rostlině i přes zimu a odstříhnout je až zjara. Na zimu hortenzie neokopáváme ani jinak nekypříme půdu. Čím mladší je keř hortenzie, tím větší ochranu potřebuje. Je proto vhodné přidat pro ochranu i netkanou textilii, kterou v závislosti na počasí můžeme natáhnout již v listopadu. Hortenzie chráníme proti mrazu i chvojím, mladé zakrýváme celé, u starších postačí zakrýt patu keře. Plochu nad kořenovým balem zaizolujeme proti chladu i rašelinou nebo mulčovací kůrou. Větší keře je dobré stáhnout povázkou, aby je tíha sněhu napoložila do stran. Chvojí i textilie má ještě jeden účel. V zimě, kdy po nočním mrazu zasvítí na rostliny naplno slunce, mohlo by dojít k jejich poškození. Zastínění chvojím je proto velmi vhodnou a žádoucí ochranou.
Pěstování hortenzie v květináči
Hortenzie můžeme pěstovat i v květináči na zahradě, terase nebo balkóně. I zde jim však musíme připravit vhodné podmínky. Základním požadavkem je dostatečně velká nádoba s drenážním otvorem. Pak potřebují stejně, jako hortenzie na zahradě dostatek světla. Chráníme je však před přímým sluncem. Dostatečně je zásobujeme živinami a dbáme na správný způsob zalévání. Přes léto jim prospěje pobyt v polostínu na zahradě. Než udeří první mrazíky, přemístíme květiny v nádobě do interiéru s teplotou přibližně mezi 6-10°C. Zaléváme je během zimy pouze tak, aby nedošlo k vyschnutí kořenového balu. Pokud nemáme možnost pěstování na balkóně a chceme mít hortenzii trvale doma, pak jí zajistíme teplotu okolo 18 °C. Nikdy hortenzie nemumisťujeme do blízkosti zdroje tepla, například krbu nebo ústředního topení.
Diskuse k článku