Pěstování hortenzií je možné nejen na zahradě, ale i v květináči

Pěstování hortenzií je možné nejen na zahradě, ale i v květináči

Na zahrádkách můžeme pěstovat různé druhy hortenzií, které dorůstají rozličné výšky i šířky. Nabízí se vám spoustu barev od růžové a modré přes lila a světle zelenou až třeba po tmavě fialovou. Ať už se rozhodneme pro kterýkoliv druh hortenzie, musíme této květině vytvořit takové podmínky, které potřebuje. Nejznámější je hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla). První zmínky o ní se vyskytují v Japonsku na počátku 18. století, na konci téhož století vzniká její první ilustrace a hortenzie se stěhuje do Evropy. Některé druhy hortenzií pocházejí ovšem také z jiných částí světa, například z Ameriky.

Pěstování hortenzií nabízí mnoho barevných variant

Někteří zahrádkáři tvrdí, že pěstování hortenzií není náročné, pokud dodržíme specifické nároky na pěstování této rostliny. Které to jsou, co musíme dodržet a čemu se vyhnout?

Výběr stanoviště pro hortenzie

Hortenzie vyžadují světlé, poloslunné stanoviště, které je chráněné před větrem. Půda musí být bohatá na živiny a mírně kyselá. Vápenitá půda hortenziím škodí. Kvalitě zeminy je nutné věnovat obzvláštní pozornost, protože právě na ní záleží, jak se bude hortenziím dařit a je rovněž klíčem k velikosti i vybarvení jejich květů. Zkušení zahrádkáři doporučují přizpůsobit půdu také různým barveným odstínům. Směs kompostu, písku, jílu a mórovky v poměru 4:1:3:2 je ideální použít pro červené a růžové odrůdy. Směs mórovky, kompostu, písku, a jílu v poměru 3:2:0,5:1,5 je vhodná pro bílé a modré hortenzie a pro hortenzie latnaté pak připravte směs kompostu, písku a rašeliny v poměru 5:1:2.

NÁŠ TIP:

Kromě informací o tom, jak pěstovat hortenzie, na Spektrum zdraví najdete například také informace o tom, co je to kalisie vonná neboli Zlatý vlas!

Vliv půdy na barvu květů hortenzií

Půdní reakce působí na barevné proměny květů. Alkalická zemina způsobuje červená a růžová zabarvení, kyselá půda pak modré. Půda s pH 3,5 – 4,5 způsobuje to, že se druhy s červenými a růžovými květenstvími zbarvují do modrých odstínů. V půdě s pH 5,5 – 6 se barví květy hortenzií dočervena a do odstínů růžové. Vyšší pH (zhruba od 6,5) je pro hortenzie škodlivé a způsobuje žloutnutí listů. Existují druhy hortenzií, které během svého života vlivem stárnutí mění barvu například z bílé na červenou a zelenou anebo z modré přes růžovou až po temně fialovou a zelenou. Na jednom keři hortenzie se někdy nacházejí květy více barev. Podle druhu kvete hortenzie od jara do pozdního léta.

Pěstování hortenzií

Výsadba hortenzií

Sazenice hortenzií můžeme přesazovat jak na jaře, tak i na podzim. Doporučuje se řídit dobou, kdy jednotlivé druhy hortenzií kvetou. Ty, které nás potěší květy zjara, sázíme na podzim a hortenzie s pozdnějším květem raději na jaře. Vyhloubíme pro ně hlubší a širší jámu. Pokud je půda těžší, hodí se vytvořit na dně štěrkovou drenáž. Zvolenou zeminu smícháme s uleželým kompostem a rašelinou v poměru 1:1.

Množení hortenzií

Hortenzie se množí řízkováním. Řízky z mladých, nekvetoucích rostlinek zasadíme do směsi, kterou si vytvoříme z písku a rašeliny v poměru 1:1. Při teplotě 15-18°C zakoření zhruba během tří týdnů.

Přesazování hortenzií

Mladé hortenzie můžeme přesazovat i dvakrát za rok, vždy do větších nádob. V nich si namícháme směs rašeliny, písku a listovky. Poté, co se hortenzie rozrostou, přesadíme je do velkých květináčů. Nejpozději v květnu nebo červnu je zaštípneme přibližně za čtvrtým listem. U starších rostlin provádíme přesazení každý rok po odkvětu. Je třeba je poměrně značně seříznout.

Zálivka hortenzií

V letním období potřebují hortenzie pravidelný přísun vody. Čím větší je rostlina, tím je třeba dodávat více vody. Ideální je používat měkkou, dešťovou vodu. Tvrdou vodu hortenzie nesnáší. Na pravidelné zálivce opravdu záleží. Rostlinám nicméně škodí stálé přemokření. Velkou chybou je i nechat hortenzie dlouho na suchu a potom je doslova utopit v blátě. Pokud nedopřejeme květinám správnou zálivku, snadno uvadnou. Jestliže zaschnou, ukončí svůj růst. Zhruba v polovině srpna omezíme zálivku. Hortenzie se budou s nastupujícím podzimem ukládat k zimnímu spánku a jejich listy začnou zasychat. Vystačíme proto s přírodními srážkami a zaléváme maximálně novou výsadbu. Avšak s největší opatrností, protože přemokření by je poškodilo.

Hnojení hortenzií

Při výsadbě hortenzií je vhodné přihnojit je kompostem nebo kravským hnojem. V tom případě je znovu přihnojíme až druhým rokem po výsadbě a to v březnu nebo dubnu. Nejlepší formou jsou kapalná hnojiva, které aplikujeme jako zálivku. Od doby narašení do chvíle, kdy hortenzie nasadí na květ, je můžeme přihnojovat zhruba dvakrát měsíčně. Během kvetení je však nehnojíme. S hnojením začínáme pak znovu až na konci léta a dále v září. Poté již další hnojivo na podporu růstu nepřidáváme, až znovu na jaře.

Jak na řez hortenzií

Hortenzii ořezáváme vždy na jaře. Zbavujeme rostlinu suchých větví a pak těch, které se překrývají. Dále odstranímě větvě odkvetlé a slabé. Abychom získali kvalitní a silné květní pupeny, řežeme hortenzie od května do poloviny června nejlépe nad třetím nebo čtvrtým pupenem (očkem). Výhony, které jsou ukončené květním pupenem, již na jaře nesmíme odstranit. Květní pupeny se totiž zakládají už v předchozím roce.

Péče o hortenzie po odkvětu

Odkvetlé květy můžeme ponechat na rostlině i přes zimu a odstříhnout je až zjara. Na zimu hortenzie neokopáváme ani jinak nekypříme půdu. Čím mladší je keř hortenzie, tím větší ochranu potřebuje. Je proto vhodné přidat pro ochranu i netkanou textilii, kterou v závislosti na počasí můžeme natáhnout již v listopadu. Hortenzie chráníme proti mrazu i chvojím, mladé zakrýváme celé, u starších postačí zakrýt patu keře. Plochu nad kořenovým balem zaizolujeme proti chladu i rašelinou nebo mulčovací kůrou. Větší keře je dobré stáhnout povázkou, aby je tíha sněhu napoložila do stran. Chvojí i textilie má ještě jeden účel. V zimě, kdy po nočním mrazu zasvítí na rostliny naplno slunce, mohlo by dojít k jejich poškození. Zastínění chvojím je proto velmi vhodnou a žádoucí ochranou.

Pěstování hortenzie v květináči

Hortenzie můžeme pěstovat i v květináči na zahradě, terase nebo balkóně. I zde jim však musíme připravit vhodné podmínky. Základním požadavkem je dostatečně velká nádoba s drenážním otvorem. Pak potřebují stejně, jako hortenzie na zahradě dostatek světla. Chráníme je však před přímým sluncem. Dostatečně je zásobujeme živinami a dbáme na správný způsob zalévání. Přes léto jim prospěje pobyt v polostínu na zahradě. Než udeří první mrazíky, přemístíme květiny v nádobě do interiéru s teplotou přibližně mezi 6-10°C. Zaléváme je během zimy pouze tak, aby nedošlo k vyschnutí kořenového balu. Pokud nemáme možnost pěstování na balkóně a chceme mít hortenzii trvale doma, pak jí zajistíme teplotu okolo 18 °C. Nikdy hortenzie nemumisťujeme do blízkosti zdroje tepla, například krbu nebo ústředního topení.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 03. 04. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 04. 04. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 05. 04. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 06. 04. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 07. 04. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 08. 04. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
STŘEDA 09. 04. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Jan Chaloupka: výkup palet a boxů, Pardubice
Máte k dispozici dřevěné palety,…
Krajcar, s.r.o.: kvalitní koupelnový nábytek
Koupelnový nábytek: skří…
ELmodul.eu Daniel Hlaváč: osazování plošných spojů
Společnost ELmodul.eu se zaměřuje na v…

Domácí koření na zvěřinu v pěti variacích

To je sice hezké, ale nepíšete u těch klobás, kolik gramů se této směsi použije například na 10 kg díla. Asi b...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

S kvasinkovou infekcí mezi tlapkami u mě fenky jsem měl dlouho problémy. Zkoušel jsem hypermangan, ocet, léky ...

Amyotrofická laterální skleróza - ALS

Dobrý den, paní Beruško, odkud jste? Můžeme dát síly a dovedností dohromady. Prosím, na Vás e-mail nebo telefo...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Vyřešíme všechny dluhy S námi snadno vymažete všechny své dluhy. Tam, kde jiné spo...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky s garancí na směnku i pro problémové klienty. Půjčka od soukromé osoby bez podv...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

RYCHLÉ PŮJČKY A FINANCE: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechny...
Zobrazit všechna témata

MIND dieta je klíč ke zdravému mozku a může být i prevencí demence

MIND dieta je kombinací dvou populárních stravovacích režimů – spojuje prvky středomořské a DASH diety. Je zaměřená na zlepšení zdraví mozku a prevenci nemocí, jako je Alzheimerova choroba. Jídelníček se u MIND...

Psychologie placení: Proč se někteří zákazníci vracejí k hotovosti?

Život je plný paradoxů, a tak v současné digitální době můžeme zpozorovat zajímavý trend. Někteří zákazníci se vracejí k hotovosti. Proč tomu tak je, co je k tomu vede? A už jste slyšeli o girl math?

8 chutných receptů na jarní salát, které ozdraví a oživí váš jídelníček

Právě nastává ideální období k tomu dopřát si vitamíny a minerály nabitý jarní salát. Zužitkujte sezónní ingredience a zpestřete své rodinné menu neobvyklými variacemi. Spokojení budou jak milovníci masa, tak i...

9 osvědčených tipů, jak překonat stydlivost a získat sebevědomí

Nevíte, jak překonat stydlivost, která vás svazuje při společenských setkáních a veřejných událostech? Inspirovat se můžete našimi snadnými tipy, díky nimž si dodáte opět zdravé sebevědomí. Nenechte se připravi...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Oprava a restaurování starého nábytku: Jak oživit rodinné kousky?

Máte doma nějaký starý nábytek, který se na první pohled hodí na skládku? Než jej definitivně vyhodíte, zkuste mu dát ještě šanci. Oprava nábytku a laické domácí restaurování nemusí být tak náročné, jak se na p...

Trápí vás zpomalený metabolismus? Hledejte za ním tyto příčiny

Zpomalený metabolismus je často spojován s marnými snahami o zhubnutí, avšak váže se na něj daleko více obtíží. Trápit vás kvůli němu může třeba i častější únava nebo výkyvy nálad. Naštěstí ale existují metody,...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.