Chcete vyzrát na bolest zad? Pomůže vám pohyb i baňkování!
Zablokovaná krční páteř, bolest v kříži nebo celková slabost zad. V dnešní době se jedná o velmi časté problémy. Vše je zařízeno tak, aby člověk mohl žít co nejpohodlněji a nemusel se namáhat. Přílišné pohodlí ale škodí našim tělům a zádům především. Jaké jsou příčiny bolesti zad a jak jim přecházet?
Bolest zad už není problémem starých lidí
Bolest zad má velkou škálu příčin. Od funkčních, které jsou spojené s nesprávným držením těla, až po bolesti upozorňující na závažnější onemocnění. Dříve byla bolest v zádech spíše problémem starších lidí, dnes už se nevyhýbá ani dětem – dlouhé sezení v lavicích nebo doma u počítačů má na vyvíjející se záda neblahý vliv. Ať už má bolest zad jakoukoli příčinu, vždy se ji snažte odhalit a zádům ulevit, můžete tak předejít mnohem závažnějším problémům.
Bolest zad a její příčiny
Nesprávné držení těla
Většinu pracovní doby se hrbíme na kancelářských židlích, po práci se doma natáhneme na gauč a naše záda dostávají zabrat. Kulatěním zad v bederní oblasti tlačíme na meziobratlovou ploténku, která je vytlačována dozadu směrem k míše a kořenovým nervům. Výsledkem je bolest zad, ale i vážnější problémy jako je výhřez ploténky.
Nedostatek pohybu
S nesprávným držením těla se pojí i nedostatek pohybu. Svaly zad a středu těla nejsou dostatečně zpevněné a nemohou být páteři oporou. Páteř v nesprávné pozici tlačí na ochablé svaly a ty náporu nedokážou odolat, tuhnou a bolí.
Jednostranné namáhání těla
Stejně tak může bolest zad způsobovat i sport, který je jednostranně zaměřený. Pokud příliš namáháme jednu část těla, dochází k jejímu přetížení a následní bolesti. Tělu proto rozhodně prospěje více všeobecná tělesná aktivita než jeden intenzivně prováděný druh sportu. To bývá často problémem u dětí, které se jednomu sportu intenzivně věnují a v dospělosti je pak trápí poškozené kosti.
Stres
Ačkoli jde o často podceňovanou příčinu, stres může bolest zad vyvolávat velmi často. Vegetativní nervový systém v našich tělech řídí většinu podvědomých procesů. Pokud jsme ve stresu, automaticky zareaguje zvýšeným svalovým napětím. Dlouhodobé nebo nevyřešené psychické problémy se pak mohou projevovat bolestmi páteře, především v oblasti šíje a ramen.
Závažnější onemocnění
Dlouhodobá bolest v zádech nás může upozorňovat na závažnější nemoc. Bolestí se ohlašuje například vychýlená páteř, tedy skolióza. Skolióza se objevuje v dětství a dospívání, a proto je nutné ji začít okamžitě léčit, aby se předešlo celoživotním následkům. Nemocí, které vyvolávají bolest v zádech je ale celá řada. Pokud se vám bolesti stále vrací, je lepší vyhledat pomoc lékaře.
Bolest v zádech – co přinese úlevu?
Co dělat, aby bolest zad ustoupila? A jak postupovat, aby vás záda ani bolet nezačala? Mnoho lidí pro úlevu automaticky vyhledává prášky. To sice může ulevit od akutní bolesti, nevyřeší to však příčinu problému.
Cviky na posílení zad
Pokud je bolest v zádech opravdu silná a opakuje se, můžete vyhledat odbornou pomoc fyzioterapeuta. Pokud se bolestem snažíte spíše předcházet, vyzkoušejte některý z cviků na záda. Jednak vám cviky poskytnou úlevu od akutní bolesti a zároveň jejich pravidelným opakováním zpevníte zádové svalstvo a bolestem se vyhnete. Bohatou inspiraci cviků najdete na internetu.
Správně se posaďte
Pokud máte sedavé zaměstnání nebo svůj volný čas trávíte u počítače, měli byste se zaměřit na správný postoj těla při sezení. Mějte široce rozkročené dolní končetiny, kolena ohnutá v pravém úhlu, chodidla mějte položené na zemi. V pravém úhlu by měla být i vaše předloktí. Na monitor počítače se snažte dívat s hlavou jen v mírném předklonu před sebe, ne směrem dolů. V pravidelných intervalech celé tělo protáhněte a uvolněte. Základem správného sezení je samozřejmě kvalitní židle a stůl.
Hýbejte se
Zařaďte do svého denního harmonogramu pravidelný pohyb. Zapomeňte na výmluvy, na pohyb má čas každý. Místo autobusu jděte domů z práce pěšky, o víkendu podnikněte výšlap nebo každé ráno proveďte pár cviků. Vaše svaly budou pevnější a odolnější, pravidelný pohyb navíc nabízí vítanou změnu při dlouhém sezení.
Baňkování
Pokud se užívání prášků raději vyhýbáte, ale bolest zad zároveň ne a ne polevit, vyzkoušejte baňkování. Baňkování funguje na principu vytváření podtlaku v baňkách přiložených na kůži. Baňky se přikládají na bolavá místa, přisají se ke kůži a místo prokrví, uvolní a uleví tím od bolesti. Podtlak se vytváří buď odsátím vzduchu pumpičkou, nahřátím baňky a následným ochlazením vzduchu nebo jednoduše jen stlačením silikonové baňky. Metoda baňkování je účinná a bezpečná i pro malé děti. Kromě toho má baňkování další příznivé účinky na lidské tělo – zlepšuje krevní a lymfatický oběh, podporuje správné trávení a prospěšné je i pro nervový systém.
Baňkování provádí masážní salóny i terapeuti, vyzkoušet ho ale můžete i sami doma. Baňky a další nástroje k terapii potřebné si můžete levně zakoupit a rady, jak na baňkování, získáte například od doktorky Petry Uríkové. Paní doktorka své zkušenosti zprostředkovává skrze online kurzy. Její kurz baňkování pro začátečníky vás naučí základní techniky baňkování s několika typy baněk, ukáže vám, jak rozpoznat akupunkturní body, ke kterým baňky přiložit, a vysvětlí, se kterými problémy vám baňkování může pomoci. Celý kurz sestává z přehledných prezentací, instruktážních videí, množství obrázků a fotografií.
Diskuse k článku