Skoliózu provází bolest svalů a kloubů, pomoci může baňkování
Skolióza je nepřirozené vychýlení páteře. Většinou vzniká už v dětství a pokud se včas nepřikročí k její léčbě, může nepřirozeně zakřivená páteř vyvolávat bolesti svalů, kloubů nebo hlavy. Jak se skoliózou bojovat? Rehabilitacemi, zdravotníci pomůckami i operací. Tradiční způsoby léčby skoliózy může také vhodně doplnit baňkování, které uvolní ztuhlé svalstvo a uleví od bolesti.
Skolióza se vytváří od dětství
V některých případech je skolióza vrozená, většinou se ale vytváří až během života. Co ji způsobuje? Jasná odpověď na tuto otázku neexistuje, až u 80% pacientů se pravá příčina nepodaří odhalit. Lékaři ale předpokládají, že skolióza může vznikat následkem nerovnoměrného růstu páteře a jednotlivých obratlů. Jedna strana roste rychleji než druhá a celá páteř se proto vychýlí. Skolióza se totiž objevuje právě v období růstu kostí v dětství a dospívání. Především v pubertě, kdy kosti rostou rychleji, se zakřivení páteře zvětšuje a zvýrazňuje.
Skolióza může bolet
Žít se skoliózou může znamenat žít s častou bolestí zad. Závisí to samozřejmě na vážnosti typu skoliózy a úspěšnosti léčby. Špatným držením těla a zakřivením páteře jsou totiž svaly abnormálně namáhány. Bolest se zvětšuje zejména po dlouhodobém sezení ve stejné pozici nebo po delším pohybu. Kromě zad mohou pacienta se skoliózou bolet i další kosti a klouby v těle nebo hlava. Někdy může skolióza být i jasně viditelná – ramena nejsou ve stejné úrovni, držení hlavy může být vychýlené. V horších případech může skolióza omezovat i fungování některých orgánů.
Jak skoliózu rozpoznat
Skoliózu se většinou nepodaří odhalit, dokud není viditelná, přesto platí, že čím dříve k tomu dojde, tím lépe. Nevyplatí se podceňovat pravidelné prohlídky u dětských lékařů, většinou se skolióza diagnostikuje mezi 10. a 12. rokem života. Jakmile je nemoc objevena, může se začít léčit. Pokud se s léčbou začne brzy, je velká šance, že se páteř podaří ovlivnit, a nakonec se správně vyvine.
Skolióza - léčba
Rehabilitační cvičení patří k nejčastějším řešením skoliózy, když je nemoc odhalena včas. Při cvičení jsou posilovány hlavně nadměrně namáhané zádové svaly, které pak brání tendenci páteře vybočovat. Fyzioterapeuti využívají různých cvičebních metod. Pokud je zakřivení páteře větší nebo se mu chce předejít, používají se také korzety, sádrová lůžka a jiné pomůcky. V nejvážnějších případech, kdy zakřivení může ohrožovat správné fungování těla, se může přikročit k operaci. Operace se někdy využívá i jako kosmetické řešení viditelného zakřivení těla.
Skolióza a baňkování
Výše popsané způsoby léčby jsou nezpochybnitelně důležité a nezbytné. Jejich působení je ale možné podpořit dalšími kroky, jedním z nich je i baňkování. Baňkování totiž pomáhá uvolňovat zatuhlé a bolavé svaly a klouby, které skoliózu často doprovázejí. Pomáhá také vytahovat zapadlé obratle. Jak baňkování funguje? V baňkách, které se přikládají na postižené místo, se vytvoří podtlak, baňky se přisají ke kůži a místo prokrví a uvolní. Podtlak se vytváří buď odsátím vzduchu pumpičkou nebo nahřátím baňky a následným ochlazením vzduchu. Baňkování je bezpečné, účinné a vhodné i pro děti, u kterých se skolióza léčí nejčastěji.
Léčivé účinky baňkování
Účinky baňkování jsou prověřené staletým užíváním, tato technika má totiž kořeny ve starověké Číně, a dodnes je součástí tradiční čínské medicíny. Kromě úlevy od bolesti a uvolňování zatuhlých svalů a kloubů, má celou řadu pozitivních účinků. Podle bodů, které se rozhodnete ovlivňovat, se dostaví odpovídající zdraví prospěšný účinek. Příznivě působí na kůži, regeneruje ji a zvyšuje její odolnost vůči škodlivinám, zlepšuje krevní a lymfatický oběh, podporuje správné trávení a prospěšné je i pro nervový systém. Baňkování tedy kromě doplnění léčby skoliózy celkově povzbudí a obnoví zdraví člověka. Podle bodů, které se rozhodnete ovlivňovat se dostaví odpovídající zdraví prospěšný účinek.
Kde o baňkování zjistit více?
Kam zamířit, chcete-li zakusit účinky baňkování? Baňkovací kůru nabízí masážní salóny nebo terapeuti, baňkování si ale můžete vyzkoušet i vy sami. Baňky a další nástroje k terapii potřebné si můžete snadno zakoupit a rady, jak na baňkování, získáte například od doktorky Petry Uríkové. Vytvořila on-line kurz o baňkování pro začátečníky, ve kterém vás s celou technikou seznámí od úplných základů. Naučí vás základní techniky baňkování s několika typy baněk, ukáže vám, jak rozpoznat akupunkturní body, ke kterým baňky přiložit, a vysvětlí, se kterými problémy vám baňkování může pomoci. Celý kurz sestává z přehledných prezentací, instruktážních videí, množství obrázků a fotografií.
Diskuse k článku