Bolest v krku - 6 tipů na nejúčinnější přírodní léky
S bolestí při polykání, nepříjemným škrábáním či pocitem knedlíku v krku se za život setkal bezpochyby každý z nás. Bolest v krku nám znepříjemňuje život nezřídka a často ji doprovází zarudlý otok v krku, škrábání, pálení, problémy při polykání nebo chrapot.
Bolest v krku není nemocí, ale pouze příznakem nejčastěji spojeným s infekčním onemocněním dýchacích cest a v počátečním stádiu ji můžeme zahnat pomocí samoléčby.
V lékárně máme možnost vybírat z nepřeberného množství pastilek, sprejů či kloktadel právě na bolest v krku. Pokud se chceme vyhnout chemii a léčbu pomocí léků, pokud to bude možné, co nejvíce oddálit, můžeme vyzkoušet řadu osvědčených babských rad, pomocí kterých se nepříjemnému pálení a bolesti v krku bránily naše babičky. Přinášíme tipy, jak na to.
Příčiny bolesti v krku
Bolest v krku je nejčastěji spojená se zánětem, který bývá přirozenou obrannou reakcí našeho organismu na přítomnost škodlivých virů, bakterií, kvasinek nebo mechanického poranění. Bolest v krku je jedním ze základních příznaků zánětu, spolu se zarudnutím, otokem a ztepláním.
V případě zánětu v krku jsou dalšími průvodními obtížemi jako jsou:
- problémy při polykání,
- pocit knedlíku v krku,
- škrábání a pálení,
- chrapot a bolesti při mluvení
- nebo pocit suchosti v hrdle a krku.
Co na bolest v krku?
Pokud jsou obtíže v počátcích, můžeme se jich zbavit pomocí volně prodejných léků ve formě pastilek, sprejů nebo kloktadel. Zejména zmíněné pastilky patří k osvědčeným a praktickým pomocníkům proti bolesti v krku. Stejně tak můžete na bolest v krku zkusit domácí zábaly.
Lékárny nabízí široké spektrum těchto léčiv a nemusí být vždy jednoduché vybrat si to správné. Důležité je, abychom si vybírali přípravky, které působí protizánětlivě, proti bolesti a proti škodlivým mikroorganismům v krku a dutině ústní. Pokud si nejsme s výběrem jistí, ochotně nám poradí lékárník či lékárnice.
K léčivým látkám s antibakteriálními a antiseptickými účinky, které by měly být v přípravcích obsaženy, patří například:
- Dichlorbenzenmethanol
- Benzalkonium chlorid
- Benzoxonin
- Benzydamin
- Hexetidin
Vsaďte na babské rady
Nechcete se ládovat chemií a raději byste na to šli s pomocí darů přírody? Pokud jste se probudili s bolestí v krku, nemusíte hned běžet do lékárny. Nechte se inspirovat osvědčenými radami našich babiček a prababiček, které si poradily za všech okolností i přes omezené možnosti.
Kloktání, kloktání, bolest v krku zahání
Vykloktat si je jedna z prvních věcí, která člověka trpícího bolestí v krku napadne. Někteří ke kloktání používají alkohol v domnění, že poslouží jako dezinfekce. Problém zánětu krku však alkohol neřeší, ba naopak. Tvrdý alkohol ničí přirozené prostředí v krku a vysušuje sliznici, která je pak náchylnější k dalšímu dráždění a poškození.
Vhodnějším domácím kloktadlem je proto slaná voda, která má zklidňující účinek a dezinfikuje, či kloktadlo z šalvějového nálevu nebo plicníku. Příprava není složitá, stačí svařit čajovou lžičku šalvěje s 250 ml vody, nechat krátce vyluhovat, scedit a po vychladnutí máme kloktadlo hotovo. Podívejte se na celý recept na šalvějový čaj.
Tvaroh proti otokům
Tvaroh nemá své využití pouze v kuchyni, ale také v domácí lékárničce. Působí příznivě nejen na spáleniny, ale také proti zánětlivým otokům a bolesti. Tvarohový obklad vytvoříme tak, že na šátek naneseme přibližně půl centimetru tenkou vrstvu tvarohu a přeložíme jej, aby mezi krkem a tvarohem byla jedna vrstva látky. Obklad ohřejeme na pokojovou teplotu, ovineme kolem krku a dáme přes něj ještě ručník. Necháme působit, dokud tvaroh nevyschne.
Poctivý vývar – lék na všechno
Léty osvědčená slepičí polévka pomáhá nejen na nachlazení, ale také na bolest v krku. Slepičí vývar obsahuje látky s antibakteriálními účinky a pomáhá s léčbou infekce horních cest dýchacích.
Velkou výhodou je také její tekutá konzistence. Přijímat normální stravu s oteklým krkem není nic příjemného, avšak silný vývar můžeme pomalu usrkávat a přitom do těla dostat všechny potřebné živiny, které nám pomůžou s infekcí zatočit. Vyzkoušejte recept na poctivý slepičí vývar nebo na tradiční asijský vývar Pho Bó.
Hřebíček proti bolesti
Na bolest v krku pomáhá také hřebíček, který funguje jako silné přírodní analgetikum a antiseptikum. Pocucávejte hřebíček v průběhu dne místo pastilek a zbavte se tak nepříjemné bolesti při polykání.
Připravit si můžete také domácí hřebíčkovou limonádu. Potřebovat budete 600 ml vody, 6 hřebíčků, 2 kuličky nového koření, zázvor, skořici, citron a med. Koření se zázvorem dáme s vodou vařit přibližně 10 minut, poté scedíme, přidáme med a šťávu z citronu a limonáda je hotová.
TIP: Limonádu pijte co nejvíce horkou.
Čaj či sirup z cibule
Osvědčeným pomocníkem při bolesti krku a nachlazení je také cibule jakožto lék, která působí nejen preventivně proti infekcím dýchacích cest, ale pomáhá léčit nemoci jako například kašel, zahlenění či bolest v krku. Způsobů, jak její léčivý potenciál využít, je několik. Trápí vás nepříjemný kašel? Vyzkoušejte naše tipy na suchý kašel.
Můžeme si připravit cibulový sirup, a to z cibulové šťávy a medu v poměru 2:1, nebo cibulovou marmeládu. Jednou z možností, jak benefity cibule využít, je cibulový čaj, který si připravíme tak, že syrovou cibuli nakrájíme na kolečka, přelijeme horkou vodou, přidáme majoránku a necháme 15 minut luhovat.
TIP: V případě, že by vám čaj nechutnal, jej můžete osladit medem.
Zázvor
Našimi prababičkami prověřenou nezbytností v boji s bolestí v krku či nachlazením je zázvor, zejména pak zázvorový čaj. Zázvor má antibakteriální účinky a napomáhá prokrvení sliznice. Zázvorový čaj si připravíme jednoduše, a sice tak, že nastrouháme přibližně centimetr kořene zázvoru, zalijeme necelým litrem vřelé vody a necháme luhovat. Čaj si můžeme následně dochutit medem či citronem. Věděli jste, že pěstování zázvoru je možné i doma? Vyzkoušejte to!
Pokud samoléčba nezabírá a bolest v krku neodeznívá, nesmíme tyto skutečnosti podceňovat a měli bychom navštívit lékaře.
Diskuse k článku