Rýmovník pomůže s nachlazením i rakovinou. Vypěstujte si snadno ten vlastní!

Rýmovník pomůže s nachlazením i rakovinou. Vypěstujte si snadno ten vlastní!

Rýmovník má řadu léčivých účinků.  Bojuje s nachlazením, onemocněním střev a ledvin. Dokonce zlepšuje léčbu rakoviny prsu. Rýmovník se proto vyplatí mít po ruce. Využijeme ho nejen na čaj a sirup, ale také na přípravu nejrůznějších jídel. Tato nenáročná rostlinka nám může růst přímo v pokoji pod oknem. V několika málo krocích vám prozradíme, jak si vypěstovat svůj vlastní a jak se o něj postarat. Pěstování rýmovníku totiž zvládne i úplný začátečník.

Čtěte také:

Vyzkoušejte zlaté mléko - tajný indonéský recept na kašel a nachlazení

Jak už rýmovník názvem napovídá, je užitečným pomocníkem při rýmě a nachlazení. Tato velmi aromatická rostlina, která svou vůní připomíná směs meduňky, eukalyptu a mentolu se těší popularitě v řadě zemí, kde získala jména jako řecký eukalyptus, španělský tymián anebo kubánské oregano.

Rýmovník a jeho léčivé účinky

Rýmovník nám pomůže s nejrůznějšími zdravotními problémy. Je dobrý na žaludek, střeva, ledviny, hlavu i kůži. Díky němu se nám bude také lépe dýchat, usínat a zvládat stres. Můžeme využívat syrové lístky, které stačí promnout v dlaních a aroma inhalovat. Anebo pijeme čaj z rýmovníku. Účinnost je prokázaná lékaři.

  • Při nachlazení pomůže rýmovník nejen s rýmou, ale i s bolestmi v krku.
  • Působí proti bolestem hlavy.
  • Usnadňuje vykašlávání a snadněji se zbavuje hlenu v dýchacích cestách.
  • Pomůže s horečkou, stimuluje pocení a tím tělu pomáhá se rychleji zotavit.
  • Pomáhá s klidným spánkem.
  • Podporuje imunitu, zejména díky kyselině askorbové. Zabraňuje totiž rozmnožování škodlivých bakterií v trávicím ústrojí.
  • Jeho silná vůně může dokonce odpuzovat hmyz, jako jsou například komáři. Pokud se často stáváme terčem hmyzích bodnutí, není nic jednoduššího než si rostlinku rýmovníku postavit přímo k oknu.
  • Pomůže se žaludečními a střevními problémy, zklidní střevní koliky a celkově zlepší trávení.
  • Hojivě působí na syndrom dráždivého tračníku.  
  • Bojuje proti střevním parazitům.
  • Díky vitamínu A zlepšuje stav našich očí.

Rýmovník - další překvapivé účinky

  • Zlepšuje pokojový vzduch a v místnosti, kam dáme rýmovník, se nám bude lépe dýchat. Proto je vhodný pro lidi s astmatickým onemocněním.
  • Zvláště nám bude užitečný, pokud nás trápí stres. Jeho léčivé látky mají sedativní účinky, čaj z rýmovníku nás zklidní a pomůže zahnat úzkosti.
  • Působí hojivě na kůži. Má protizánětlivé účinky, zklidňuje podrážděnou kůži, zmírňují pocit svědění a pálení. Zároveň také snižují otok. Kromě samotného odpuzování hmyzu tak  pomůže i se štípanci. Rozmělněnými lístky si bodnutí jednoduše potřeme. 
  • Léčit může i psoriázu a ekzémy. Existuje i rýmovníkový olej, který působí hojivě na poraněnou kůži.
  • Esenciální olej z rýmovníku obsahuje omega-6mastné kyseliny. Díky tomu zmírňuje artritidu a osteoporózu.
  • Dobře působí na ledviny, zbavuje totiž naše tělo přebytečné soli a vody. Pomůže nám zbavit se i ledvinových a žlučových kamenů.
  • Rýmovník podporuje močení, působí totiž jako silné diuretikum. Tím zbavuje naše tělo toxinů.  
  • Rýmovník má prokazatelný vliv na léčbu rakovinu prsu a zabraňuje jejímu šíření. Dobře působí také na léčbu rakoviny prostaty. Můžou za to antioxidační látky a omega-6 mastné kyseliny.

Rýmovník a jeho účinky na zdraví (2)

Rýmovník - použití 

Rýmovník nám často poslouží v syrovém stavu. Stačí si utrhnout pár listů a rozžvýkat je. Pokud v kuchyni používáme šalvěj, můžeme místo ní sáhnout po rýmovníku. Chuťovými vlastnostmi jsou si tyto rostliny podobné a rýmovník se tak hodí všude, kam bychom jinak přidali šalvěj.

Čaj z rýmovníku - recept

Několik lístků stačí zalít horkou vodou a nechat je vyluhovat. Lístky nemusíme nutně dávat sušit. Jsou navíc tak tlusté, že jejich usušení je téměř nadlidským výkonem.

Rýmovníkový sirup - recept

Rýmovníkový sirup se těší celé řadě zdraví prospěšných látek a jeho příprava je velmi jednoduchá. Sirup si můžeme vyrobit za tepla anebo za studena.

Za tepla ho připravíme v kratší době a navíc bude mít delší trvanlivost. Podobá se vaření pampeliškového medu. Zhruba 30 lístků rýmovníku společně s plátky citrónu necháme přes noc v horké vodě. Následující den scezený odvar vaříme s kilem cukru, dokud nedostane tu správnou konzistenci.

Za studena sirup připravíme tak, že alespoň 60 přepůlených rýmovníkových lístků postupně dáváme do skleněné nádoby, vrstvy střídáme s plátky citrónů a zasypáváme cukrem. Uzavřenou nádobu umístíme na slunné místo. Za několik týdnů se cukr rozpustí a vytvoří se sirup. Vše propasírujeme a máme hotovo. Musíme si ale dávat pozor, aby se v nádobě nevytvořila plíseň.

Na maso i do polévek

Rýmovník se výborně hodí na přípravu masa, ať už je pečeme anebo grilujeme. Skvěle doplní méně tradiční druhy, jako je jehněčí anebo zvěřina. Ale oceníme jej i při chystání bezmasých pokrmů, hodí se k zelenině. Pokud se nám podaří listy rýmovníku usušit, poslouží nám při přípravě polévek.

Rýmovník - pěstování snadno a rychle

Pěstování rýmovníků zvládne každý. Rychle nám vyroste a je nenáročný na péči. Snadno zakoření, můžeme ho proto dobře namnožit. A navíc ho doma můžeme pěstovat celoročně. V několika málo krocích poradíme, jak vypěstovat silný a zdravou rostlinku. 

  1. Pokud si pořídíme výhonky rýmovníku, dáme je do vody. Rychle se zakoření. Anebo si celou rostlinku můžeme koupit v zahradnictví.
  2. Rýmovník přesuňme do květináče, truhlíku anebo záhonku. Zemina by měla být dobře propustná. Ideální je obsah písku.
  3. Najděme rýmovníku místo, kde bude mít dostatek světla. Celodennímu pražení slunce se ale raději vyhněme. V bytě se mu bude dařit nejlépe u západního nebo východního okna.
  4. Rýmovník má rád teplo. Ideální je pro něj běžná pokojová teplota. Škodí mu průvan a zvláště na jaře a na podzim by neměl stát pod otevřeným oknem. V těchto obdobích kdy se venku začíná ochlazovat, by kvůli studenému průvanu mohl rýmovník uvadnout.  
  5. Zalévejme rýmovník tak, aby byla zemina stále navlhlá. Ale pozor, nepřelévejme ho. Začal by slábnout a uvadat.
  6. Jednou týdně rýmovník pohnojme. Ideální je hnojivo na bylinky nebo biologické hnojivo.
  7. Bez zaštipování vyroste rýmovník až do metrové výšky.

Tipy

  • Zaštipováním vrchních výhonků se rýmovník stane košatějším. Nebojme se rýmovník občas zastřihnout, ihned se začnou objevovat další výhonky.
  • Pokud budeme chtít rýmovník nechat zimovat, zalévejme ho minimálně. Ideální teplota pro zimování rýmovníku je 15°C.
  • Když je v létě venku hezké počasí, můžeme rýmovník přemístit na terasu nebo verandu. Rychleji poroste.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 21. 01. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!