Jak se zbavit nachlazení v 8 krocích
Ochlazení počasí s sebou přináší riziko nachlazení. Ucpaný nos, zvýšená teplota a kašel nejsou nic příjemného. Navíc nám nachlazení může komplikovat i osobní a profesní život. Proto bychom se ho měli zbavit co nejdříve. Naštěstí není u nachlazení léčba příliš složitá. Jen se musí vědět jak na to. Poradíme, jak se zbavit nachlazení opravdu rychle a účinně.
Nachlazení versus chřipka: Jak je rozeznat?
Hlavním rozdílem mezi nachlazením a chřipkou jsou příznaky. Nachlazení se projevuje jako zvýšená teplota a bolest v krku. Pokud se ale přidává horečka a extrémní vyčerpání, chytili jsme chřipku. A z té se jen tak rychle nedostaneme. Podobně jako u nachlazení, můžeme pouze můžeme tlumit její příznaky a pomáhat uzdravení klidovým režimem. Ale důsledky neléčení jsou u chřipky daleko horší. Například zápal plic anebo zánět mozkových blan. Jak se pozná chřipka od běžného nachlazení?
- U chřipky se dostavuje horečka, u nachlazení maximálně zvýšená teplota.
- Rýma, ucpaný nos a bolest v krku je běžnější spíše u nachlazení.
- Při chřipce se většinou nedostavuje chrapot.
- Chřipka s sebou přináší extrémní vyčerpání, které trvá až dva týdny.
Jak se zbavit nachlazení? Zasáhněme včas
Základem úspěchu v boji proti nachlazení je včasný zákrok. Pokud zachytíme nachlazení ještě ze začátku, může se nám podařit ho zastavit. Jak se zbavit nachlazení v jeho počátcích? Nastolme klidový režim, příjem tekutin, vitamínů a minerálů a v neposlední řadě buďme v teple.
Ačkoli je nachlazení typické hlavně pro chladnější počasí, můžeme k němu přijít kdekoli. Nachlazení způsobuje kolem 200 různých virů, které jsou všude kolem nás. Pokud nechceme řešit, jaká je při nachlazení léčba, měli bychom se stále snažit posilovat imunitu a tím i odolnost těla. Pomůže nám zdravá strava, vitamíny, dostatek odpočinku a vyhýbání se jak zimě, tak stresu.
Nachlazení: Léčba v 8 krocích
Při nachlazení léčba není tak jednoduchá. Nachlazení má virový původ a léky na něj nezabírají. Pouze tlumí jeho příznaky. Jelikož se jedná o onemocnění, které není zas tak závažné, není potřeba vyhledávat lékařskou péči. Stačí tělu pomoci, aby se s nemocí vypořádalo samo. Pokud budeme dodržovat několik zásad, nachlazení se zbavíme co nejdříve. Dobrou péčí můžeme dobu onemocnění velmi zkrátit. Jaká je při nachlazení léčba?
1) Dostatek odpočinku a spánku
Tělo potřebuje čas a dostatek sil, aby se s nachlazením vypořádalo. Ideální je alespoň dva dny Pokud nebudeme odpočívat a budeme se namáhat, doba uzdravení se prodlužuje a my si můžeme ještě více uškodit.
2) Dobrý příjem tekutin
Klíčem k tomu, jak se zbavit nachlazení, je dostatečný příjem tekutin. Velmi vhodný je například bezinkový čaj anebo bylinkové čaje, ale bez kofeinu. Jiné tekutiny, jako je káva anebo přeslazené nápoje, nám příliš neprospějí. Prospěšné jsou také odvary z máty, anýzu nebo šalvěje.
3) Vitamíny a minerály
Abychom tělu s bojem proti nachlazení pomohli, jezme hodně vitamínů z potravin, tělo je vstřebává lépe než doplňky stravy. Na druhou stranu lepší doplňky stravy, než vitamíny žádné. Pomůže nám vitamín C, který doslova ničí viry. Ze sedmi dnů nám vitamín C dokonce může zkrátit dobu nemoci až na dva či tři dny. V tom, jak se zbavit nachlazení, nám pomůže i zinek. Výzkumy ukazují, že konzumace zinku zkracuje dobu nachlazení podobně, jako vitamín C.
4) Buďte v teple
Musíme tělo chránit před chladným počasím, průvanem a prochladnutím. Když jdeme ven, teple se zabalme. Nesedejme u otevřených oken a nechoďme v žádném případě ven s mokrou hlavou. Při nachlazení léčba vyžaduje, abychom na sebe byli opatrnější. Zejména, co se týká teplot.
5) Napařování je vhodné
Způsobem, jak se zbavit nachlazení, je i napařování. Zbavuje nás hlenu, čistí dýchací cesty a tím se dáme rychleji do pořádku. Zkusme horkou sprchu anebo i aromalampu. Uleví se nám.
6) Léčiva z lékárny
I běžně dostupnými léky můžeme uzdravení podpořit. Kapky na uvolnění nosu anebo spreje proti bolesti v krku. Vše nám pomůže nemoc zvládnout snadněji a budeme se cítit lépe.
7) Kloktání
Abychom se zbavili bolesti v krku i bacilů, kloktejme. Pomůže nám odvar ze šalvěje, roztok teplé vody a čtvrtiny lžičky soli.
8) Změna stravování
Když jsme nachlazení, nemáme na nic chuť. I tak bychom se ale měli snažit sníst menší porce lehčích jídel. Tučnou stravu naopak vynechejme. Osvědčený slepičí vývar má opravdu něco do sebe. Podle výzkumu nás zbavuje hlenu. Stejně tak tělu prospívá i ovoce a zelenina.
Diskuse k článku