Jste nachlazení? Zařaďte do jídelníčku potraviny, které pomáhají nachlazení předcházet
Nachlazení není nic příjemného. Rýma, kašel, teplota i bolest v krku umí pořádně potrápit. Naštěstí jsou tu potraviny, které při nachlazení mohou poskytnou velmi účinnou úlevu. Některé umí zbavit příznaků nachlazení, jiné posilují imunitní systém a tím nám pomáhají. Víte, po kterých potravinách sáhnout?
Skolilo vás nachlazení a nevíte si rady? Mrkněte do spíše či do lednice, určitě tam najdete něco dobrého, co by vám mohlo ulevit. Ze spousty potravin či bylin se mohou stát vaši spojenci a pomocníci. Vybrali jsme ty nejběžnější, které má každý doma.
Pomocníci při nachlazení: Heřmánkový čaj
Tak ten znaly už naše babičky a hojně ho využívaly. Nejvíce pomáhá při zažívacích obtížích a také právě při nachlazení. Heřmánek pomáhá tělu účinněji bojovat s bakteriemi a viry, které jej napadly. Heřmánkový čaj navíc podpoří klidný a vydatný spánek, který je pro uzdravení nezbytný. Heřmánkový čaj můžete bez obav popíjet tři týdny v kuse. Déle ho určitě potřebovat nebudete, protože pak už budete jak rybičky.
Bojujte proti nachlazení a chřipce přírodní cestou
Šípkový čaj jako mocná zbraň - nejen proti nachlazení
Vyrobte si mast z rýmovníku: Pomůže při nachlazení i popáleninách
Pomocníci při nachlazení: Kurkuma
Hovoří se o ní především v souvislosti antibakteriálního a antivirového působení. Ukrývá v sobě sloučeninu kurkumin. Ten je zodpovědný nejen za zářivě žlutou barvu, ale právě také za ono “zázračné” působení. Bylo prokázáno, že kurkumin zvyšuje aktivitu imunitních buněk. K tomu, aby kurkumin fungoval skutečně dobře, však potřebuje i špetku pepře. Obojí koření užívejte denně. Do polévky, omáček nebo klidně i do smoothie.
Pomocníci při nachlazení: Sušené třešně
Sladký dezert na chuť, ale i pomocník při nemocech z nachlazení. Řeč je pochopitelně o třešních nedoslazovaných a nesířených. Sušené třešně pečují o zdravé horní cesty dýchací a pomáhají posilovat imunitní systém. Také podporují spánek. Ale pozor, abyste jich nejedli zbytečně moc. Bohatě postačí půl hrsti třešní denně.
Pomocníci při nachlazení: Vlašské ořechy
Známo je především jejich působení na posílení soustředění a lepší paměť. Jenže vlašské ořechy patří i mezi takzvané protizánětlivé potraviny. Obsahují totiž hned několik živin, které hrají klíčovou roli v podpoře imunitního systému. Pomoci mohou i při nachlazení. Nechybí vitamíny E a B6 a z minerálů je to třeba měď. Vlašské ořechy navíc snižují i stres a pomáhají k celkovému zklidnění organismu.
Pomocníci při nachlazení: Olivový olej
Řeč je samozřejmě o kvalitním, extra panenském olivovém oleji. Známy jsou jeho antibakteriální vlastnosti. Je nejen lékem, pokud už nachlazení vypukne, ale rovněž je velice účinnou prevencí. Je to silný antioxidant a pečuje o zdravý a správně fungující imunitní systém. Olivový olej se báječně hodí do čerstvých zeleninových salátů.
Pomocníci při nachlazení: Polévka nebo vývar
Dříve se při prvních známkách nachlazení podával silný kuřecí vývar nebo pořádná česnečka. Dnes jsme se naučili chodit spíše do lékárny nebo rovnou k lékaři. Co to zkusit ale zase trochu jinak? Při prvních známkách nachlazení ihned ulehněte do postele, buďte v klidu, pijte bylinkové čaje a naordinujte si lehkou dietu. Jezte převážně vývary a polévky. Uvidíte, že vám pomohou.
Pomocníci při nachlazení: Chilli papričky
Nejsou pro každého, někdo je zkrátka opravdu nemusí. Ale při nachlazení jsou schopny pomáhat rychlostí blesku. Chilli dávejte do všech jídel, můžete i do čaje. Pomáhá kapsaicin. To je ona sloučenina, která tolik pálí a je nám pak po ní pořádně teplo. Kapsaicin je ideálním přírodním pomocníkem také na začínající kašel.
Pomocníci při nachlazení: Česnek
Hovoří se o něm jako o přírodním antibiotiku, avšak česnek toho umí mnohem víc. Je nejen lékem, ale i prevencí. Jeho působení je nejen antibakteriální, ale i antivirové a antimykotické. Posiluje imunitní systém a při pravidelném užívání nedovolí, aby si na vás nějaké nachlazení vůbec zasedlo.
Pomocníci při nachlazení: Med
Samozřejmě nejlépe ten od včelaře, který bydlí kousek od vás. Takový med je nejlepší. V obchodech nemáte jistotu, že kupujete kvalitu. Bohužel. Med má antimikrobiální a protizánětlivé účinky. Pomáhá při nachlazení, kašli i rýmě. A rovněž posiluje obranyschopnost organismu. Dávejte si lžičku medu denně do čaje, například heřmánkového.
Pomocníci při nachlazení: Zázvor
Velmi populární plodina, která se přes zimu objevuje na pultech všech obchodů. Zázvor rádi popíjíme běžně s medem a citrónem. Ovšem pozor na to. Zázvor může být při pravidelném užívání návykový. Jako prevence se proto příliš nehodí. Nemusel by vám pak v případě potřeby již pomoci. Pokud vás však přepadne nachlazení, pak si z něj hned uvařte čaj. Pomůže na rýmu i kašel.
Pomocníci při nachlazení: Granátové jablko
Bylo prokázáno, že šťáva z granátového jablka je potravinou, která značně podporuje obranyschopnost organismu. A to díky svému antimikrobiálnímu a protizánětlivému působení. Flavonoidy, které se nachází právě ve šťávě z granátového jablka, bojují proti virům a mohou snižovat délku nachlazení až o 40 %.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku