Bojujte proti nachlazení a chřipce přírodní cestou

Bojujte proti nachlazení a chřipce přírodní cestou

Základem posílení imunitního systému je především dodržování pravidel zdravé a pestré výživy, obohacení jídelníčku o dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, přijímání dostatku vitaminu C (hlavně citrusové plody).

Čtěte také:

Zázvor a jeho účinky hravě nahradí lékaře

Do svého denního programu zařaďte co nejvíce pravidelného pohybu a cvičení. Naučte se zvládat stres, relaxujte a dopřejte si dostatek spánku.

BRONCHITIDA

Zánět průdušek léčí nejlépe různé čaje z divizny. Tato bylina se používá též při zahlenění a chrapotu. Už naše babičky říkaly, že přepadne-li nás úporný kašel, pak neexistuje lepší lék z přírody na tyto obtíže, než právě divizna. Obsahuje mnohé látky, které nám proti kašli pomáhají.

KAŠEL A NACHLAZENÍ

Kašel vzniká při řadě nachlazení, chřipkách, alergiích a podráždění průdušnice. Kašel je přirozený reflex, sloužící k pročištění dolních cest dýchacích. Zbavuje sliznice přebytečného hlenu, cizorodých látek a bakterií. Dochází-li k vykašlávání hlenu, pak není třeba kašel tlumit, protože tělo se jím snaží dostat z průdušek hlen a bakterie. Suchý kašel je však neproduktivní a jen dále dráždí průdušnici. Kromě již výše zmíněné divizny vám mohou pomoci med, cibule, máta a další bylinky.

Při kašli jakéhokoliv původu pijte hodně tekutin, zvláště teplých. Ovocná šťáva, obyčejná teplá voda nebo čaj zklidní suchý kašel a pomáhají vykašlávání hlenu. Při kašli raději nepijte nápoje s obsahem kofeinu.

BOLENÍ V KRKU

Bolesti v krku bývají prvním příznakem infekce horních cest dýchacích. Tyto bolesti často provází nachlazení nebo chřipku. Přírodní léky potlačí infekci a zklidní zanícení. K potlačení bolestí v krku používejte kloktadla, která si můžete vyrobit právě z přírodních léčiv.

NACHLAZENÍ, CHRAPOT, CHŘIPKA, HOREČKA

Mnohé příznaky chřipky a nachlazení se shodují. Bolesti v krku, chrapot, kašel, rýma, zhoršená průchodnost horních cest dýchacích a celková únava doprovázejí chřipková onemocnění, Teplota se navíc přehoupne přes 39,4°C, někdy horečka přetrvává i přes tři dny a to je nejvyšší čas navštívit lékaře. Těmto onemocněním můžete rovněž předcházet posilováním imunitního systému. Jezte česnek, preventivně užívejte extrakt z echinacey, pijte bylinkové čaje a sirupy z bylin.

Divizna velkokvětá

Pro léčebné účely se využívá květ divizny, a to při onemocnění průdušek a nemocech z nachlazení, léčí rovněž kašel a mívá protizánětlivé účinky. Čaj z květů divizny prospívá činnosti sleziny a jater. Díky svým protizánětlivým účinkům se tato bylina využívá i zevně, jako obklad na poranění, oděrky, při revmatických bolestech apod.

Je to dvouletá rostlina. Během prvního roku na ní narůstá velká růžice listů, teprve druhý rok z ní vyrůstá chlupatá lodyha a kvete. Dorůstá pak výšky jednoho až dva metry, lodyha následně začne kvést. Květy jsou jasně žluté barvy, mají pěticípý kalich a kvetou od půli června až do září. Sbírá se především květ a také někdy listy rostliny. Avšak pozor! Semena divizny jsou jedovatá.

Sklízení divizny

Květ divizny sbíráme ráno, nejpozději dopoledne a sbíráme jen její okvětní koruny s tyčinkami bez kalichů. V poledne už totiž květy opadávají a na sběr by bylo pozdě. Rostlinu nesbírejte před nebo po dešti, ani s kapkami ranní rosy, hrozí pak její plesnivění. Po sběru ihned sušíme. Je možné květy sušit i na přímém slunci. Cenným látkám v divizně tím neublížíme, spíše naopak. Dobře usušený květ nezmění svoji barvu. Usušenou diviznu neprodyšně uzavřeme například do plechovky nebo zavařovací sklenice a skladujeme na suchém a tmavém místě.

Listy se rovněž sbírají a suší, avšak jen listy rostliny v prvním roce jejího růstu.

Výluh z květů divizny

Květy vyluhujte v horké vodě, až tato voda zežloutne. Nápoj se následně používá při léčbě kašle, zahlenění a při chrapotu.

Čaj z listů divizny

Čajový nálev proti kašli přecedíme přes jemné pláténko, abychom se zbavili nepříjemných chloupků a pylu. Ty by vám při pití mohly způsobit nepříjemné pocity v ústech.

Poznámka: Užívejte jen v malých dávkách, neboť všechny části rostliny divizna krom květů jsou mírně jedovaté. Listy sbíráme jen v prvním roce růstu rostliny, v dalším roce již pouze květy!

Čaj z květů divizny, květů černého bezu a květů lípy

Květy divizny, květy černého bezu a květy lípy smícháme v poměru 1:1:1. Dvě lžičky směsi zalijeme horkou vodou a necháme po dobu deseti minut odstát. Podáváme při nachlazení a zánětu pro podporu vykašlávání.

Sirup z divizny

Květy z divizny dáme do velké nádoby s víčkem a hojně prosypeme cukrem. Necháme odležet a potom každý den směs přicukrujeme, až do chvíle, kdy sirup změní barvu na tmavě hnědou (vypustí nektar). Potom tento nektar přecedíme přes gázu do jiné sklenice a květy pak můžeme vyhodit. Diviznový sirup rozlijeme do skleniček a necháme na zimu.

Zázvor

Zázvor je rostlina se žlutými květy, dorůstající do výšky metru, někdy metru a půl. Je známá především díky svým oddenkům. Oddenky zázvoru mají intenzivní a poněkud pikantní chuť, která v sobě nese nádech exotiky. Zázvor je původem z Asie, odkud se k nám hlavně dováží. Zázvor působí preventivně proti rýmě, kašli s chřipce. Používá se i při jejich léčbě. Mezi další účinky zázvoru patří podpora trávení, prevence proti chřipce, rýmě i rakovině, bonusem jsou jeho afrodiziakální účinky. O zázvoru a jeho dalších účincích se dočtete v článku Zázvor a jeho účinky hravě nahradí lékaře.

Zázvorový čaj

Z oddenku zázvoru odkrojíme odpovídající část, podle toho, jak silný čaj chceme mít. Slupku odstraníme a kousek oddenku nastrouhejte rovnou do konvice. Nastrouhaný zázvor pak zalijte horkou vodou, Pro zjemnění chuti můžete přidat rovněž skořici nebo hřebíček. Hotový čaj přeceďte. Dochutit ho ještě dále můžete medem a citrónovou nebo pomerančovou šťávou.

Směs: Zázvor, med a citrón (předpřipravená k rychlému použití)

Do sklenice dáme oloupaný zázvor, nakrájený na plátky. Přidáme oloupaný citrón, rovněž nakrájený na plátky, které nadále dělíme ještě na čtvrtinky. Tuto směs zalijeme medem a zavíčkujeme. Takto připravený polotovar máme rychle při ruce k případnému rychlému použití na přípravu čaje, když se z mrazivého a sychravého dne vrátíme domů.

Rakytník řešetlákový

Někdy se mu říká také sibiřský ananas. Užívají se jeho plody. Rostlina nebo spíše keřík je na pěstování nenáročný a roste v různorodých podmínkách. Je dvoudomý, to znamená, že k plodnosti je zapotřebí samčích a samičích rostlin Jeho červené plody obsahují velké množství vitaminu C, antioxidanty a další spoustu prospěšných látek, které naše tělo ocení. Krom vitaminu C je také zásobárnou vitaminu A, podporuje imunitní systém. Užívání rakytníku je vhodné při nejrůznějších virózách, chřipkách a angíně. Je také užitečný při rekonvalescenci. Krom toho tlumí záněty, pomáhá při léčbě nemocného žaludku, zlepšuje stav kardiovaskulárního systému a je to skvělý antioxidant. Rakytník můžeme využít celý, používáme hlavně plody a listy. Rakytníkovou velikou předností je, že nemá žádné vedlejší účinky.

Šťáva z rakytníku s medem

K přípravě použijeme asi 2 kilogramy rakytníkových plodů a 0,5 kilogramu medu. Plody rakytníku nejprve řádně očistíme a omyjeme. Plody vložíme na pláténko, obsah omotáme a poté kroutíme tak dlouho, dokud nejsou veškeré bobulky propasírované. Vzniklou šťávu zahřejeme na 40°, přilijeme do ní med a obsah rozmícháme. Vše slijeme do lahví a uchováváme v lednici. Šťáva chutná dobře i samotná, ale použít ji můžeme třebas i k dochucení bylinkového čaje.

Multivitamínový čaj z rakytníku

Jednu polévkovou lžíci listů přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Vše následně přecedíme přes sítko a můžeme ještě přisladit medem. Vypijeme jej ještě teplý. Pokud si do čaje chceme přidat ještě med, učiníme tak až ve chvíli, kdy je čaj mírně vychladlý. Při teplotách nad 40°C se cenné látky v medu totiž zničí.

Sirup z rakytníku

Na masovém strojku umeleme 3 litry omytých plodů rakytníku, zalijeme 2 litry vlažné vody a přidáme 2 dkg kyseliny citronové. Vše necháme po dobu 24 hodin ustát. Posléze vše přecedíme, vymačkáme a šťávu ještě hojně prosypeme krystalovým cukrem, na mírném ohni na plotně, ale bez vaření vše rozpustíme. Ještě teplé plníme do lahví.

Horký grog na imunitu

Lžíci šípků a lžíci rakytníku povaříme dvě minuty v horké vodě. Pak vše přeceďte a do ještě horkého čaje přidejte lžíci třtinového cukru a malého panáčka rumu. Na tomto grogu si jistě pochutnáte ještě víc než na tom tradičním a zahřeje vás ještě o kousek víc.

Uklidňující nápoj při kašli

Osvědčeným tipem pro uklidnění úporného kašle je horká citrónová voda s medem.

Kloktadlo s kajenským pepřem

Kloktadlo si připravíme ze 125 ml teplé vody, 1 čajové lžičky citronové šťávy, jedné čajové lžičky soli a špetky pepře. Kloktejte několikrát denně. Kajenský pepř zmírní bolest v krku.

Kloktadlo ze šalvěje a mořské soli

K přípravě použijeme čtvrt litru vroucí vody, dvou čajových lžiček sušené šalvěje lékařské a půl lžičky mořské soli. Šalvěj přelijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme po dobu deseti minut luhovat. Následně sceďte a přidejte mořskou sůl. Šalvěj obsahuje složky, které ulevují od bolesti a mořská sůl má mírné desinfekční účinky. Teplým roztokem kloktejte několikrát denně.

Řebříčková koupel

Připravte si půl litru vroucí vody a 3 polévkové lžíce sušeného řebříčku. Řebříček přelijte vroucí vodou, zakryjte a nechte po dobu 20 minut vyluhovat. Vše sceďte a přidejte do vany s vlažnou vodou. Řebříček zklidní zanícení a zvýší prokrvení organismu, čímž dochází k pocení a následnému snižování teploty.

Bylinkový čaj na snížení horečky

K přípravě použijeme 2 čajové lžičky čerstvě pokrájeného zázvorového kořene, jednu čajovou lžičku sušené máty peprné a 1 lžičku sušeného bezu černého. Připravené bylinky přelijeme horkou vodou, zakryjeme a necháme po dobu deseti minut vyluhovat. Vše scedíme a podle chuti osladíme. Čaj pijeme horký a nejvýše 1 litr denně. Všechny použité bylinky podporují krevní oběh a vyvolávají pocení. Tím snižují horečku přirozeným a bezpečným způsobem.

Více o podpoře imunity i léčbě již vzniklých potíží se dozvíte v článku Znáte přírodní antibiotika?, kde najdete i další recepty na domácí léčbu.


Homeopatika jako doplňky klasické léčby

Chřipka, nachlazení, bolesti v krku a další potíže, které občas potrápí téměř každého z nás, lze účinně zmírnit také vhodnými homeopatiky. Akutní homeopatie si dokáže mnohdy dobře poradit i tam, kde jiné léky nezabírají. Příkladem může být např. zápal plic virového původu, na který antibiotika neúčinkují. Homeopatika lze kombinovat s jinými způsoby léčby, ať s alternativními nebo klasickými.



Diskuse k článku

  • Teriina

    09:33 27. 10. 2014 +4
    Mně pomáhá hlíva ústričná, zkouším i rakytník a většinou i chřipkové období docela slušně přežiju :-))...občas mě bolí v krku nebo mám rýmu ale poslední dobou je to spíše vyjímečné, než aby to bylo pravidlem :-)

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.