Chřipková epidemie? Chřipka a nachlazení jsou nemoci, které lze zahnat bylinkami

Chřipková epidemie? Chřipka a nachlazení jsou nemoci, které lze zahnat bylinkami

Chřipková epidemie řádí po celé zemi. Především právě přes zimu býváme často nachlazení a trápí nás mnohdy i chřipka. I když s těmito nemocemi mnohdy zápasíme přes celý rok. Chřipka i nachlazení se dá však účinně léčit, a to pomocí mnoha bylinek. Nemusíte tak do sebe cpát léky a chemii, stačí jen vědět, jakou bylinku doma pěstovat a po jaké sáhnout.

Čtěte také:

Vyrobte si domácí sirup z rýmovníku a zbavte se nachlazení i stresu

Chřipková epidemie: Bylinky v sobě mají velkou sílu

Bylinky bychom měli mít vždy po ruce, a to nejen pro vařen v kuchyni, ale také jako lék na mnoho nemocí. Chřipka i nachlazení má rázem méně šancí nás "dostat". Bylinky v sobě obsahují velice zdravé látky a vitamíny, které prospívají našemu zdraví. Proto bychom měli bylinky pěstovat po celý rok, abychom se chránili třeba před nachlazením nebo chřipkou.

Pokud nechcete utrácet peníze v lékárnách anebo raději volíte přírodní léčbu, bylinky jsou pro vás jako stvořené. Chřipka i nachlazení se s nimi dá léčit velice snadno. Navíc ani pěstování bylinek není náročné, stojí málo a jsou hlavně zdraví prospěšné. Tak jdeme na to.

Chřipka a nachlazení – jaké bylinky pomohou?

Jestliže bojujete s nachlazením, pak pro vás máme tip na několik bylinek, které vám mohou pomoci s léčením. Skvěle působí třeba divizna nebo heřmánek. Ideální jsou bylinky třeba pro děti, které nechceme již od malička léčit jen léky. Této metodě, kdy se využívají pro léčbu bylinky, říkáme fytoterapie.

S bylinkovou kúrou však nezačínáme dříve než v půl roce věku dítěte. U některých bylinek se ale doporučuje vydržet až do 14 měsíců stáří dítěte.

Chřipková epidemie: Bylinky, které pomohou s kašlem

Kašel nás trápí hlavně v chladnějších měsících. Vykašlávání podporuje jitrocel kopinatý. Pro léčení dýchacích cest pomůže i mateřídouška, jelikož ta zmírňuje kašel. Skvěle působí taktéž divizna na vlhký i suchý kašel.

  • Jak pěstovat mateřídoušku?

Bylina potřebuje slunné místo a písčitý podklad. Ideální je suchá a lehká půda. Semínka sázejte do řádků 40 cm od sebe a lehce je zatlačte do půdy.

Kvete od května do září. Když kvete, sesbírejte její lístky a usušte ve svazku. Po odkvětu ji seřežte, aby zesílila. Na jednom stanovišti vydrží až 5 let. Hnojení téměř nepotřebuje. Pěstovat ji můžete v květináči na balkoně nebo na parapetu.

Chřipka, nachlazení ani rýma nemá šanci

Zánět nosní sliznice, kýchání anebo svědění a špatné dýchání můžeme zmírnit pomocí máty, levandule, ale i heřmánku. Nejlepší volbou je při rýmě heřmánek pravý, který je protizánětlivý a také dezinfikuje.

  • Jak pěstovat heřmánek pravý?

Semínka sejeme do lehké a propustné půdy, která má teplotu alespoň 13 stupňů. Semínka potřebují světlo, a proto nezasypáváme hlínou. Půda musí být vždy vlhká, proto pravidelně zalévejte. Jakmile rozkvete, můžete sbírat a sušit. Stopka květu nesmí být delší než 2 cm. Květy sušte při teplotě 30 až 40 stupňů a vůbec s heřmánek po dobu sušení nijak nemanipulujte.

Chřipka: pomůže třapatka nachová nebo šalvěj lékařská

Chřipka je onemocnění virového původu, které se přenáší přímým vdechnutím kapének nebo v blízkosti již nemocné osoby. Abyste se chřipce vyhnuli, důležitá je prevence. Základem je posilovat imunitní systém anebo dodržovat hygienu rukou. S posílením imunity pomůže několik bylinek, které si můžete snadno vypěstovat doma. Chřipková epidemie, která nyní řádí všude kolem, se tak nemusí týkat nás.

Třapatka nachová alias echinacea

Tato bylina posiluje obranyschopnost celého našeho systému a využijete ji nejen při chřipce a  nachlazení, ale i pro špatně hojící rány.

echinacea

  • Jak pěstovat echinaceu?

Vybírejte opět slunné stanoviště a dobře propustné půdy. Sazeničky sázejte asi 60 cm daleko od sebe brzy na jaře. Echinacea nepotřebuje ani zalévat a je skutečně nenáročnou bylinkou. Pro léčení se využívají květy, listy, stonky i kořeny. Připravit si můžete z třapatky tinkturu anebo ji usušit a využívat jako léčivý čaj.

Chřipková epidemie: Jaké další bylinky pomohou?

Dobré je mít doma také koriandr nebo bazalku, které bojují proti horečce nebo zánětu.

Koriandr snižuje horečku

Pěstuje se především v Indii a Egyptě a má velmi specifickou chuť, kterou nelze zaměnit. Lístečky koriandru mají protizánětlivé vlastnosti. Bylina obsahuje antioxidanty, vitamin A, C, B, i minerály jako jsou vápník, fosfor nebo draslík.

Věděli jste, že i domácí mazlíčci mohou onemocnět chřipkovým onemocněním?

Snižuje horečku a užitečný je hlavně v chladnějších měsících, kdy nás napadají různé bakterie a viry, jelikož silice uvnitř bylinky proti nim dokáží skvěle bojovat.

  • Jak pěstovat koriandr?

Semínka zasejeme a dbáme na to, aby měl koriandr pravidelnou zálivku. Pozor ale na přemokření půdy, což by způsobilo hnilobu kořenů a uhynutí bylinky. Přihnojovat stačí jednou za měsíc organickým tekutým hnojivem.

Bazalka proti zánětu

Bazalka je bylinka pocházející z Indie a pěstována je více než 5000 let. Obsahuje velké množství silic, minerálních látek, tříslovin a vitamínu C. Pokud si připravíte obklad z bazalky, budou se vám lépe hojit rány i opruzeniny.

Kromě toho, že podporuje chuť k jídlu, tak zmírňuje také bolesti hlavy při nachlazení. Účinná je bazalka i při zánětech dásní, krku nebo aftech.

  • Jak pěstovat bazalku?

Bazalce se skvěle daří i v truhlíkách na oknech nebo balkonech. Semínka zlehka přitlačte do hlíny, kterou musíte pravidelně zavlažovat. Bazalka nemá ráda mrazíky, proto na zimu schovejte do domu. Půda musí mít dostatek vápníku, kyprosti a humusu. Chraňte ji také před deštěm. Až se objeví květ, je čas pro sběr.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?