Chřipková epidemie? Chřipka a nachlazení jsou nemoci, které lze zahnat bylinkami
Chřipková epidemie řádí po celé zemi. Především právě přes zimu býváme často nachlazení a trápí nás mnohdy i chřipka. I když s těmito nemocemi mnohdy zápasíme přes celý rok. Chřipka i nachlazení se dá však účinně léčit, a to pomocí mnoha bylinek. Nemusíte tak do sebe cpát léky a chemii, stačí jen vědět, jakou bylinku doma pěstovat a po jaké sáhnout.
Chřipková epidemie: Bylinky v sobě mají velkou sílu
Bylinky bychom měli mít vždy po ruce, a to nejen pro vařen v kuchyni, ale také jako lék na mnoho nemocí. Chřipka i nachlazení má rázem méně šancí nás "dostat". Bylinky v sobě obsahují velice zdravé látky a vitamíny, které prospívají našemu zdraví. Proto bychom měli bylinky pěstovat po celý rok, abychom se chránili třeba před nachlazením nebo chřipkou.
Pokud nechcete utrácet peníze v lékárnách anebo raději volíte přírodní léčbu, bylinky jsou pro vás jako stvořené. Chřipka i nachlazení se s nimi dá léčit velice snadno. Navíc ani pěstování bylinek není náročné, stojí málo a jsou hlavně zdraví prospěšné. Tak jdeme na to.
Chřipka a nachlazení – jaké bylinky pomohou?
Jestliže bojujete s nachlazením, pak pro vás máme tip na několik bylinek, které vám mohou pomoci s léčením. Skvěle působí třeba divizna nebo heřmánek. Ideální jsou bylinky třeba pro děti, které nechceme již od malička léčit jen léky. Této metodě, kdy se využívají pro léčbu bylinky, říkáme fytoterapie.
S bylinkovou kúrou však nezačínáme dříve než v půl roce věku dítěte. U některých bylinek se ale doporučuje vydržet až do 14 měsíců stáří dítěte.
Chřipková epidemie: Bylinky, které pomohou s kašlem
Kašel nás trápí hlavně v chladnějších měsících. Vykašlávání podporuje jitrocel kopinatý. Pro léčení dýchacích cest pomůže i mateřídouška, jelikož ta zmírňuje kašel. Skvěle působí taktéž divizna na vlhký i suchý kašel.
- Jak pěstovat mateřídoušku?
Bylina potřebuje slunné místo a písčitý podklad. Ideální je suchá a lehká půda. Semínka sázejte do řádků 40 cm od sebe a lehce je zatlačte do půdy.
Kvete od května do září. Když kvete, sesbírejte její lístky a usušte ve svazku. Po odkvětu ji seřežte, aby zesílila. Na jednom stanovišti vydrží až 5 let. Hnojení téměř nepotřebuje. Pěstovat ji můžete v květináči na balkoně nebo na parapetu.
Chřipka, nachlazení ani rýma nemá šanci
Zánět nosní sliznice, kýchání anebo svědění a špatné dýchání můžeme zmírnit pomocí máty, levandule, ale i heřmánku. Nejlepší volbou je při rýmě heřmánek pravý, který je protizánětlivý a také dezinfikuje.
- Jak pěstovat heřmánek pravý?
Semínka sejeme do lehké a propustné půdy, která má teplotu alespoň 13 stupňů. Semínka potřebují světlo, a proto nezasypáváme hlínou. Půda musí být vždy vlhká, proto pravidelně zalévejte. Jakmile rozkvete, můžete sbírat a sušit. Stopka květu nesmí být delší než 2 cm. Květy sušte při teplotě 30 až 40 stupňů a vůbec s heřmánek po dobu sušení nijak nemanipulujte.
Chřipka: pomůže třapatka nachová nebo šalvěj lékařská
Chřipka je onemocnění virového původu, které se přenáší přímým vdechnutím kapének nebo v blízkosti již nemocné osoby. Abyste se chřipce vyhnuli, důležitá je prevence. Základem je posilovat imunitní systém anebo dodržovat hygienu rukou. S posílením imunity pomůže několik bylinek, které si můžete snadno vypěstovat doma. Chřipková epidemie, která nyní řádí všude kolem, se tak nemusí týkat nás.
Třapatka nachová alias echinacea
Tato bylina posiluje obranyschopnost celého našeho systému a využijete ji nejen při chřipce a nachlazení, ale i pro špatně hojící rány.
- Jak pěstovat echinaceu?
Vybírejte opět slunné stanoviště a dobře propustné půdy. Sazeničky sázejte asi 60 cm daleko od sebe brzy na jaře. Echinacea nepotřebuje ani zalévat a je skutečně nenáročnou bylinkou. Pro léčení se využívají květy, listy, stonky i kořeny. Připravit si můžete z třapatky tinkturu anebo ji usušit a využívat jako léčivý čaj.
Chřipková epidemie: Jaké další bylinky pomohou?
Dobré je mít doma také koriandr nebo bazalku, které bojují proti horečce nebo zánětu.
Koriandr snižuje horečku
Pěstuje se především v Indii a Egyptě a má velmi specifickou chuť, kterou nelze zaměnit. Lístečky koriandru mají protizánětlivé vlastnosti. Bylina obsahuje antioxidanty, vitamin A, C, B, i minerály jako jsou vápník, fosfor nebo draslík.
Věděli jste, že i domácí mazlíčci mohou onemocnět chřipkovým onemocněním?
Snižuje horečku a užitečný je hlavně v chladnějších měsících, kdy nás napadají různé bakterie a viry, jelikož silice uvnitř bylinky proti nim dokáží skvěle bojovat.
- Jak pěstovat koriandr?
Semínka zasejeme a dbáme na to, aby měl koriandr pravidelnou zálivku. Pozor ale na přemokření půdy, což by způsobilo hnilobu kořenů a uhynutí bylinky. Přihnojovat stačí jednou za měsíc organickým tekutým hnojivem.
Bazalka proti zánětu
Bazalka je bylinka pocházející z Indie a pěstována je více než 5000 let. Obsahuje velké množství silic, minerálních látek, tříslovin a vitamínu C. Pokud si připravíte obklad z bazalky, budou se vám lépe hojit rány i opruzeniny.
Kromě toho, že podporuje chuť k jídlu, tak zmírňuje také bolesti hlavy při nachlazení. Účinná je bazalka i při zánětech dásní, krku nebo aftech.
- Jak pěstovat bazalku?
Bazalce se skvěle daří i v truhlíkách na oknech nebo balkonech. Semínka zlehka přitlačte do hlíny, kterou musíte pravidelně zavlažovat. Bazalka nemá ráda mrazíky, proto na zimu schovejte do domu. Půda musí mít dostatek vápníku, kyprosti a humusu. Chraňte ji také před deštěm. Až se objeví květ, je čas pro sběr.
Diskuse k článku