Skolila vás chřipka? 6 zaručených tipů, které vás postaví na nohy
Chřipka je vysoce nakažlivá infekce dýchacích cest. Způsobuje ji chřipkový virus a umí nám dát pořádně zabrat. Příznaky chřipky přetrvávají zhruba týden, i když nejhorší jsou první dva až tři dny. Co ideálně dělat, pokud si na vás chřipka zasedla?
Na úvod je nutné rovněž podotknout, že ne všechno, kvůli čemu ulehneme do postele, je chřipka. Většinou jde o nachlazení nebo virózu. Příznaky chřipky jsou totiž mnohem závažnější. Chřipka rovněž útočí rychle a okamžitě nás doslova paralyzuje. Chřipka je onemocnění, které se nikdy a za žádných okolností nesmí “přecházet”. Většinou však člověka “položí” natolik, že to vlastně ani není možné.
Chřipka nebo jen viróza?
Mezi první příznaky chřipky patří velká únava, náhlá horečka (obvykle nad 38 stupňů), bolesti svalů a kloubů, zimnice, škrábání nebo bolest v krku, kašel, rýma. Co se horečky týče, ta se objevuje téměř vždy v začátcích chřipky, u někoho pak ale může rychle klesnout zpět na normální teplotu. Což ovšem ještě neznamená, že jste se chřipky rychle zbavili.
Co je střevní chřipka a jak proti ní bojovat?
Jehličnany ochrání před nachlazením, virózou i chřipkami
Chřipková epidemie? Chřipka a nachlazení jsou nemoci, které lze zahnat bylinkami
1. Chřipka: Odpočívejte
První krok, který je třeba udělat, pokud se do vás pustí chřipka, je ulehnutí do postele. Zůstaňte doma a odpočívejte. Tělo potřebuje čas i energii na boj s chřipkovým virem. Nechoďte nakupovat, raději si objednejte nákup on-line. A všechno ostatní odložte až na dobu, kdy vám bude lépe. Ostatně je důležité také vědět, že jste v prvních dnech značně nakažliví. A chozením ven nebo do kolektivu byste chřipkový virus jen dál šířili.
2. Chřipka: Jezte lehce a hydratujte
Jídelníček i pitný režim, pokud vás přepadne chřipka, je velice důležitý. Jídla by měla být lehká, nezatěžující zažívací systém. A důležité je i dodržování pitného režimu. Tekutiny vám mohou, mimo jiné, pomoci i s eliminací horečky. Pijte vodu nebo bylinkové čaje s medem. Rozhodně se vyhýbejte kofeinu a alkoholu.
3. Chřipka: Spánek léčí
O tom, že spánek léčí a posiluje, netřeba pochybovat. A v boji s chřipkou je důležitější o to víc. Večer jděte spát dřív, klidně si zdřímněte i přes den. Pomůže vám to nabrat síly a organismus bude mít dostatek klidu se s chřipkovým virem vypořádat. Odpočinek a spánek rovněž snižují riziko případných závažných chřipkových komplikací, jako je například zápal plic.
4. Chřipka: Zvlhčený vzduch
Aby se vám dobře dýchalo, je základ. Zejména, pokud vás trápí rýma a ucpaný nos, můžete mít s dýcháním problémy. Pokud je to třeba, zvlhčujte vzduch v místnosti. Nevíte-li jak a nemáte-li žádné dostupné prostředky, kterak to udělat, pak dejte alespoň mokrý ručník na topení. Lepší je však zvlhčovač vzduchu nebo difuzér, do kterého můžete dokonce i přidat esenciální oleje. Ty mohou navíc léčbu chřipky podpořit. Skvěle se hodí například ravintsara, tea tree, tymián nebo levandule.
5. Chřipka: Bylinky i léky
Chřipka se dá zvládnout také s využitím bylinek, případně pak i volně prodejných léků. Mezi skutečně vynikající přírodní prostředky patří šípky. Čaj z nich je však nutné připravovat za studena, abychom nezničili obsažený vitamín C. Kombinovat se mohou například s jitrocelovým listem, květem černého bezu nebo lipovým květem. Jestliže máte pocit, že jsou bylinky pro vás málo, pak se poraďte v lékárně, co by bylo vhodné užívat. Na chřipku se prodávají léky na snížení horečky, na bolesti hlavy a kloubů, pro zmírnění suchého kašle nebo antihistaminika, která mohou pomoci spát. O tom, který preparát bude vhodný právě pro vás, se poraďte s lékárníkem.
6. Chřipka: Med proti kašli
Med je účinný přírodní lék, který pomáhá zmírňovat bolesti v krku i příznaky suchého kašle. Rozhodně si dávejte během léčby med do čaje. Jestliže vás však začne trápit kašel v noci, jako první pomoc můžete využít samotný med na lžičce. Vložte si jej do úst a postupně cucejte. Med je, u infekcí horních cest dýchacích, schopen poměrně rychle potlačit příznaky kašle.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku