Střevní chřipka se může ohlásit kdykoliv. 5 tipů, jak se jí co nejrychleji zbavit
Střevní chřipka nebo někdy se jí říká také střevní viróza či gastroenteritida, umí pěkně potrápit. Jde vlastně o akutní infekční onemocnění, které postihuje žaludek a střeva. Existují tipy, které mohou průběh onemocnění zmírnit a urychlit. Pokud však nic moc nezabírá a střevní chřipka vás trápí více než tři dny, je rozhodně dobré navštívit lékaře.
Střevní chřipka přichází znenadání, často v noci. Jakmile se ale ohlásí, v podstatě nás paralyzuje. Objeví se průjem a může se přidat i zvracení. Často se vyskytují i křeče a horečka. Během počáteční fáze střevní chřipky se může projevit i zimnice a nevolnost. První, tedy nejtvrdší fáze střevní chřipky, trvá většinou jeden či dva dny. Jak se jí zbavit rychleji?
Střevní chřipka: Pijte dostatečné množství tekutin
Dostat do sebe vůbec nějaké tekutiny, když střevní chřipka zaútočí, je poměrně náročné. Pamatujte však na to, že při průjmu či zvracení se tělo zbavuje obrovského množství vody. A tu je nutno organismu zpět dodat. Tedy, pokud se chceme co nejrychleji vyléčit. Pokud zvracíme, pak je vhodný jen slabý černý čaj nebo osvědčená kola – ovšem jen po lžičkách. Případně můžete cucat ledové kostky. V případě průjmu můžete zařadit například bylinný čaj z borůvkového listí, heřmánku či meduňky. Oblíbenou mátu či zázvor zařaďte až později, v první fázi střevní chřipky by tyto byliny mohly paradoxně i dráždit. K doplňování tekutin je vhodná i čistá voda nebo vývar.
Meridián tenkého střeva ovlivňuje bolest zubů i životní radost
Domácí kefír pro zdravou střevní mikroflóru i zažívání. Vyrobte si ho snadno doma
Populární doplňky stravy: Butyrát jako suplement, který pečuje o zdravá střeva
Střevní chřipka: BRAT dieta
Když střevní chřipka zaútočí, rozhodně nebudete mít myšlenky na konzumaci jakýchkoliv potravin. Už jen pouhá myšlenka na jídlo může vyvolat nevolnost. Ovšem ve chvíli, kdy začnete cítit, že už by bylo dobré něco sníst, musíte postupovat opatrně. BRAT dieta je při střevní chřipce považována za jednu z nejúčinnějších. A o co jde? BRAT je vlastně zkratka potravin, které je vhodné konzumovat: Banana-Rice-Apple juice-Toast. Tedy banány, rýže, jablečná šťáva a toast. Začínejte však jíst opravdu opatrně. Všechny tyto čtyři potraviny jsou snadno stravitelné a obsahují sacharidy, které dodají energii a některé i živiny. Banány doplní draslík, které tělo ztrácí při zvracení a průjmu. Rýže dodá energii. Ovšem pozor, výhradně volíme bílou rýži. Celozrnná by nám mohla naopak ublížit. Obsahuje totiž hodně vlákniny a to by mohlo způsobit nadýmání a plynatost. Jablečný džus má za úkol nabít energií a dodat pektin, který může pomáhat při průjmech. A toast je lehce stravitelný, zasytí nás. Opět, stejně jako u rýže, volíme bílý toastový chléb, nikoliv celozrnný.
Střevní chřipka: Hydrolaterapie
Hydroláty čili květové vody jsou zajímavým prostředkem doplňkové léčby. Střevní chřipka s nimi může mít mírnější průběh. Je vhodné volit takové, které si umí poradit s průjmem, zvracením i bolavým žaludkem. A navíc zmírní křeče. Mezi takové patří například řebříček, bazalka, saturejka nebo skořice. Dávkovat je můžete přímo do nápoje a to tak, že jednu čajovou lžičku rozmícháte v 250-500 ml nápoje a popíjíte. Hydroláty jsou velmi jemnou formou přírodní léčby a jsou velmi účinné.
Střevní chřipka: Nic nedělejte
Zapomeňte na všechno kolem co máte udělat nebo byste měli. Lehněte si a buďte v klidu. To je to nejlepší, co můžete v tuto chvíli udělat. Snažte se co nejvíce spát, odpočívejte a vůbec nic nedělejte. Pro vás je to možná jen nicnedělání, ale uvnitř vašeho těla se v tuto chvíli odehrává obrovský boj. Snaží se zlikvidovat infekci a napravuje vzniklá poškození na buněčné úrovni.
Střevní chřipka: Doplňkové léky
Je dobré mít doma některé léky proti průjmu a zvracení. Zajděte si do lékárny, tam vám poradí, které to jsou. Jde o volně prodejné suplementy. A střevní chřipka se díky nim lépe zvládne. Patří mezi ně například čištěný jíl, černé uhlí a podobně. Jestliže máte průjem nebo zvracíte už dlouho, pak navštivte lékaře, ten vám dá injekci nebo napíše léky na zastavení zvracení či průjmu. U malých dětí konzultujte stav s lékařem vždy ihned.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Nikola