Chřipka útočí: Byliny a rostliny, které pomohou chřipku zlikvidovat
Jako každoročně, chřipka opět pomalu vystrkuje růžky. Naštěstí existují byliny a rostliny, které nám s její léčbou mohou značně pomoci. Některé druhy totiž mají výjimečně protizánětlivé, antivirové a antipyretické vlastnosti, které značně pomáhají při prevenci nebo léčbě chřipky.
Eukalyptus zavelí a chřipka nemá šanci
Eukalyptus má značně příznivé účinky při zánětech dýchacích cest. Pomáhá zmírňovat příznaky nachlazení a chřipky. Včetně kašle a bolestí v krku. Vnitřně se pak eukalyptus používá jako čaj. Je však možné využít jej i pro inhalace. Ve formě esenciálního oleje jej lze aplikovat na masáž, pochopitelně v malém množství a musí být naředěný v jakémkoliv rostlinném oleji. Chřipka se eukalyptu vzdá velice rychle.
Acerola a chřipka se nemají rády
Kúra s vitamínem C slouží nejen jako prevence, ale rovněž i jako účinná léčba chřipky. Pro tento účel může být skvělým doplňkem stravy acerola neboli také barbadoská či západoindická třešeň. Jde o plody, které jsou bohaté na vitamín C, jsou to antioxidanty, podporují imunitu a pomáhají předcházet nemocem z nachlazení. Pokud budete acerolu užívat v tomto období pravidelně, chřipka nemá šanci.
Propolis, když chřipka vypukne
Propolis je látka, kterou produkují včely. Tedy je kontraindikována pochopitelně u jedinců, kteří jsou alergičtí na včelí produkty. Pro všechny ostatní je však požehnáním. Především, když chřipka zaútočí, umí si s ní propolis poradit. Obsahuje antioxidanty a fenoly, jejichž antiseptické vlastnosti jsou prokázány. Zabraňuje a omezuje produkci choroboplodných zárodků, virů a bakterií. Zejména tedy právě těch chřipkových.
Echinacea je bylina, proti které nemá chřipka šanci
Echinacea neboli třapatka nachová je velice silná antiviroticky působící bylina. V bylinářství je využívána ke stimulaci imunitní obrany těla. Léčivé nápoje nebo extrakty je možné připravovat z natě, z květu nebo z kořene. Případně si pořiďte v lékárně již hotovou tinkturu nebo sirup pro děti. Vzhledem k tomu, že je chřipka virového původu a echinacea působí antiviroticky, je to skvělý přírodní doplněk léčby.
Chřipka a hořký grep
Pochopitelně můžete ujídat i samotný grep nebo popíjet grepovou šťávu. Jestliže vás skolila chřipka, rozhodně neuděláte chybu. Avšak mnohem účinnější bude v tuto chvíli užívání extraktu z grepových jadérek. Již několika studiemi je tento produkt označován jako přírodní antibiotikum, ale funguje i jako antivirotikum. Extrakt z grepových jadérek je bohatý na antioxidanty a pomáhá léčit zejména nemoci horních dýchacích cest.
Tradiční lípa a nepříjemná chřipka
Lipový květ dokonale čistí tělo. Lípa patří mezi byliny, které se hojně využívají při nemocech z nachlazení. Navíc se dokáže postarat o zdravá játra a ledviny. Je vhodná při detoxikacích a očistách organismu. Chřipka díky ní ustupuje nikoliv proto, že by ji lípa ničila. Ale proto, že lípa dokáže v těle nastavit takové podmínky, ve kterých chřipkové viry nejsou schopné fungovat.
Černý bez je bylina, které se chřipka bojí
Květ černého bezu je silné přírodní antivirotikum. Navíc v organismu působí i protizánětlivě. Obojí hraje pochopitelně velkou roli, pokud nás chřipka skolí. Černý bez si však poradí i s kašlem a pomáhá také při rýmě. Což jsou všechny příznaky, které se při chřipce objevují. Je to univerzální bylina na nemoci z nachlazení.
Ženšen a chřipka
Jestliže nás skolí chřipka, může být ženšen zajímavým doplňkem léčby. Doporučuje se především lidem, kteří mají oslabený imunitní systém. Následně je pak vhodná u jedinců v rekonvalescenci. Dokáže nás po chřipce rychleji postavit na nohy.
Vrba je bylina, které ustoupí horečka i chřipka
Vrbová kůra je známá svými antipyretickými účinky, tedy snižuje horečku. A to díky tomu, že obsahuje kyselinu acetylsalicylovou. Což je ostatně i účinná látka aspirinu. Vrba je bylina protizánětlivá, takže chřipka je ideálním časem, kdy vrbu používat. Ovšem pozor: musíte mít jistotu, že nejste alergičtí na kyselinu acetylsalicylovou. Jinak by vrbová kůra mohla vyvolat reakci.
Upíři i chřipka mizí, když se objeví česnek
Česnek je účinným přírodním antibiotikem, antivirotikem a antimykotikem. Je prevencí nemocí z nachlazení, ale umí je i léčit. Chřipka se zkrátí, bude-li každý den konzumovat česnek, česnekové kapsle nebo česnekovou tinkturu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Leslie West
Leslie West