Lípa a lipový květ mají svoji sezónu právě teď. Nasbírejte si je do zásoby na zimu nebo si připravte dobroty ještě z čerstvě nasbíraných
Lípa je náš národní strom a její květy byly už v minulosti považovány v lidovém léčitelství za téměř zázračné. Právě nyní je nejvyšší čas jít si lipový květ nasbírat. Třeba do zásoby na zimu na čaj proti nachlazení.
Lípa byla oblíbená už v dávných dobách. Už ve středověku si ji oblíbila například slavná léčitelka středověku Hildegarda z Bingenu. Ta ale ta přičítala nejvyšší obsah léčivých látek dřevu a kořenům, což se později ukázalo jako nepřesné.
Lípa je stromem Slovanů
Říká se jí také strom Slovanů nebo národní strom. Lípa patří mezi dlouhověké stromy, které se mnohdy dožívají i více než 600 let. Dlouhověkost jako by přenášela i do léčivých vlastností, její účinky jsou totiž opravdu velmi široké. Neceníme si jí ovšem jen v léčitelské praxi, své zastoupení má i v potravinářském průmyslu a při výrobě domácí kosmetiky. Pokud si chcete i do své koupelny přinést trochu voňavého letního venkova, určitě si zajděte k mýdlaři pro lipové mýdlo, vyrobte si olejový lipový macerát nebo kupte esenciální olej ovoněný medovými kvítky.
Jak využít černý bez a další jedlé květy v kuchyni?
Květinový horoskop 2021: Co o vás prozradí květiny? A která patří pouze vám?
Lípa a lipový květ na sběr
V České republice se nejčastěji setkáme s lípou srdčitou a s příbuznou lípou velkolistou. Poznáte je hlavně podle listů, ale liší se i dobou květu. Lípa srdčitá má na žilnatině zespodu listu rezavé chloupky, které u lípy velkolisté nenajdete. Lípa srdčitá také mnohem dříve odkvete, rozdíl bývá kolem dvou týdnů. U obou druhů je pro nás zajímavé květenství s listenem – lipový květ. Květy by neměly už hnědnout. Jejich barva by měla být sytě zlatá a je přípustné sbírat i květy v poupatech. Po sklizni sušte v dobře větrané místnosti optimálně na sítech a několikrát během dne obracejte. Pro dlouhodobé uchování se hodí například keramika nebo patentové sklenice.
Lipový květ a tajemství jeho účinných látek
Jen málokterá léčivá rostlina je tak všestranná v léčbě různých onemocnění jako právě lípa a lipový květ. Kvůli vysokému obsahu hořčin a slizu se používá při léčbě kašle, protože usnadňuje uvolňování hlenu. Díky potopudným vlastnostem úspěšně snižuje horečku, čímž si vysloužila časté použití v bylinkových směsích určených pro léčbu chřipky a viróz. Dále pak uklidňuje, působí proti nespavosti a psychickým problémům. Navozuje pocit pohody a hodí se i pro dlouhodobé užívání. Díky močopudným účinkům též čistí organismus. Ředí krev a působí i proti vzniku křečových žil. A opomenout nesmíme ani vliv na trávení. Lipový květ pomáhá proti křečím a harmonizuje trávicí soustavu.
Lipový květ – recepty
Asi nejčastěji se s lípou setkáváme v čajových směsích ve spojení s bylinami proti dýchacím obtížím, nachlazení a chřipce. Ovšem jejích skvělých vlastností se využívá také v kuchyni. Z květů lze vyrobit lipovou limonádu, sirup, med, bonbony proti kašli i chutné víno.
Lipový sirup
Přísady:
- 250 g lipový květ
- 3 l převařené vody
- Šťáva ze 3 citrónu
- 60 g kyseliny citrónové
- 3 kg třtinového cukru
Příprava:
Lipový květ ihned po natrhání napěchujeme do velké zavařovací sklenice. Zalijeme zchladlou převařenou vodou a necháme alespoň jeden celý den louhovat v chladu. Druhý den lipový květ přecedíme a pořádně vymačkáme. K vylouhované tekutině přidáme kyselinu citrónovou, citrónovou šťávu a cukr. Směs dáme ohřívat. Jakmile začne vařit, odstavíme. Ještě horký sirup naléváme do sklenic, uzavřeme a otočíme dnem vzhůru.
Lipová káva
Přísady:
- 500 g lipový květ
Příprava:
Lipový květ očistíme a odstraníme listeny a případně i stopky. Rozprostřeme na plech a vložíme do trouby předehřáté na 150 stupňů. Dvacet minut pražíme. Výsledkem by měly být suché a tmavé plody. Vyjmeme z trouby a necháme je zcela zchladnout. Poté na elektrickém mlýnku najemno pomeleme. Skladujeme v uzavíratelné nádobě. K přípravě lipové kávy použijeme 1 čajovou lžičku na 200 ml vody.
Lipový med
Jeden kilogram medu nejdříve rozpusťte ve skleněné nádobě ve vodní lázni a přidejte asi 5 polévkových lžic čerstvých květů lípy. Pokud budete používat lipový květ sušený, postačí zhruba 3 polévkové lžíce. Květy v medu pečlivě rozmíchejte. Nechte pak odstát cca týden a můžete používat například na doslazení bylinkových čajů nebo ochucení moučníků.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku