Lipový květ je doslova studnicí zdraví

Lípa a lipový květ mají svoji sezónu právě teď. Nasbírejte si je do zásoby na zimu nebo si připravte dobroty ještě z čerstvě nasbíraných

Lípa je náš národní strom a její květy byly už v minulosti považovány v lidovém léčitelství za téměř zázračné. Právě nyní je nejvyšší čas jít si lipový květ nasbírat. Třeba do zásoby na zimu na čaj proti nachlazení.

Lípa byla oblíbená už v dávných dobách. Už ve středověku si ji oblíbila například slavná léčitelka středověku Hildegarda z Bingenu. Ta ale ta přičítala nejvyšší obsah léčivých látek dřevu a kořenům, což se později ukázalo jako nepřesné. 

Lípa je stromem Slovanů

Říká se jí také strom Slovanů nebo národní strom. Lípa patří mezi dlouhověké stromy, které se mnohdy dožívají i více než 600 let. Dlouhověkost jako by přenášela i do léčivých vlastností, její účinky jsou totiž opravdu velmi široké. Neceníme si jí ovšem jen v léčitelské praxi, své zastoupení má i v potravinářském průmyslu a při výrobě domácí kosmetiky. Pokud si chcete i do své koupelny přinést trochu voňavého letního venkova, určitě si zajděte k mýdlaři pro lipové mýdlo, vyrobte si olejový lipový macerát nebo kupte esenciální olej ovoněný medovými kvítky. 

Čtěte také:

Jak využít černý bez a další jedlé květy v kuchyni?

Lípa srdčitá /Tilia cordata/

Květinový horoskop 2021: Co o vás prozradí květiny? A která patří pouze vám?

Lípa a lipový květ na sběr

V České republice se nejčastěji setkáme s lípou srdčitou a s příbuznou lípou velkolistou. Poznáte je hlavně podle listů, ale liší se i dobou květu. Lípa srdčitá má na žilnatině zespodu listu rezavé chloupky, které u lípy velkolisté nenajdete. Lípa srdčitá také mnohem dříve odkvete, rozdíl bývá kolem dvou týdnů. U obou druhů je pro nás zajímavé květenství s listenem – lipový květ. Květy by neměly už hnědnout. Jejich barva by měla být sytě zlatá a je přípustné sbírat i květy v poupatech. Po sklizni sušte v dobře větrané místnosti optimálně na sítech a několikrát během dne obracejte. Pro dlouhodobé uchování se hodí například keramika nebo patentové sklenice.

Lipový květ a tajemství jeho účinných látek

Jen málokterá léčivá rostlina je tak všestranná v léčbě různých onemocnění jako právě lípa a lipový květ. Kvůli vysokému obsahu hořčin a slizu se používá při léčbě kašle, protože usnadňuje uvolňování hlenu. Díky potopudným vlastnostem úspěšně snižuje horečku, čímž si vysloužila časté použití v bylinkových směsích určených pro léčbu chřipky a viróz. Dále pak uklidňuje, působí proti nespavosti a psychickým problémům. Navozuje pocit pohody a hodí se i pro dlouhodobé užívání. Díky močopudným účinkům též čistí organismus. Ředí krev a působí i proti vzniku křečových žil. A opomenout nesmíme ani vliv na trávení. Lipový květ pomáhá proti křečím a harmonizuje trávicí soustavu. 

Lipový květ – recepty

Asi nejčastěji se s lípou setkáváme v čajových směsích ve spojení s bylinami proti dýchacím obtížím, nachlazení a chřipce. Ovšem jejích skvělých vlastností se využívá také v kuchyni. Z květů lze vyrobit lipovou limonádu, sirup, med, bonbony proti kašli i chutné víno.

Lipový květ je oblíbený v lidovém léčitelství

Lipový sirup

Přísady:

  • 250 g lipový květ
  • 3 l převařené vody
  • Šťáva ze 3 citrónu
  • 60 g kyseliny citrónové
  • 3 kg třtinového cukru

Příprava: 

Lipový květ ihned po natrhání napěchujeme do velké zavařovací sklenice. Zalijeme zchladlou převařenou vodou a necháme alespoň jeden celý den louhovat v chladu. Druhý den lipový květ přecedíme a pořádně vymačkáme. K vylouhované tekutině přidáme kyselinu citrónovou, citrónovou šťávu a cukr. Směs dáme ohřívat. Jakmile začne vařit, odstavíme. Ještě horký sirup naléváme do sklenic, uzavřeme a otočíme dnem vzhůru.

Lipová káva

Přísady:

  • 500 g lipový květ

Příprava: 

Lipový květ očistíme a odstraníme listeny a případně i stopky. Rozprostřeme na plech a vložíme do trouby předehřáté na 150 stupňů. Dvacet minut pražíme. Výsledkem by měly být suché a tmavé plody. Vyjmeme z trouby a necháme je zcela zchladnout. Poté na elektrickém mlýnku najemno pomeleme. Skladujeme v uzavíratelné nádobě. K přípravě lipové kávy použijeme 1 čajovou lžičku na 200 ml vody.

Lipový med

Jeden kilogram medu nejdříve rozpusťte ve skleněné nádobě ve vodní lázni a přidejte asi 5 polévkových lžic čerstvých květů lípy. Pokud budete používat lipový květ sušený, postačí zhruba 3 polévkové lžíce. Květy v medu pečlivě rozmíchejte. Nechte pak odstát cca týden a můžete používat například na doslazení bylinkových čajů nebo ochucení moučníků.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...