Stévie a lipie: Zdravý domácí cukr. Vypěstujte si je!
Chceme-li žít opravdu zdravě, pak je omezení rafinovaného cukru v jídelníčku nutností. Budeme se dobře cítit a lépe odbouráme i případné tukové polštáře. Stévie a lipie jsou naprosto nenáročné rostliny, které nám s tím mohou pomoci. Pěstovat je lze kdekoliv, jsou nenáročné a zdravý domácí cukr budete mít zadarmo.
Zbavit se cukru v jídelníčku je složité. Lidské tělo si na něm totiž vytváří závislost. Čím více si ho dopřáváte, tím více jej tělo žádá. Jak se tedy nezdravého návyku můžeme zbavit? Řešením je zdravý domácí cukr, který si můžeme doma vypěstovat. Nejchutnější zdravý domácí cukr získáme ze stévie a lipie. Jak z nich můžeme vytvořit třeba i zdravé vánoční cukroví vytvořit?
Stévie - sladká a bez kalorií
Stévie je řešením všude tam, kde nechcete přerušit svou redukční dietu a nebo se hubnutí vyhnout v lednu. Stévie je totiž sladká, ale obsahuje jen minimum kalorií. Její sladivost výrazně přesahuje možnosti klasického cukru nebo i medu. Dokonce pomáhá regulovat cukr krvi, díky čemuž snižuje i únavu. Sáhnout by po ní měli i lidé s kardiovaskulárními obtížemi, neboť chrání před vysokým tlakem. Díky podpoře trávení pomáhá tělu odvádět toxiny. Mezi další příjemné vlastnosti stévie patří i to, že snižuje chuť na cigarety i alkohol. Pokud si ji pěstujete doma, dejte si pozor, aby nevyschla (zároveň neocení ani bahnitou půdu). Cítí se dobře ve slabě kyselých substrátech. Do jídla se nejčastěji používá ve formě extraktu nebo sirupu.
Lipie - aztécký cukr
Lipie sladká na své objevení ještě čeká, ale už teď je jasné, že má co nabídnout. Její sladká chuť je totiž ještě intenzivnější než u stévie a také neobsahuje téměř žádné kalorie. Zatímco stévie sází na jemnost, lipie má své aroma výraznější. Lipie v našich podmínkách (na rozdíl od stévie) neumí přezimovat venku, proto je vhodné ji pěstovat v závěsných květináčích. Pozor, převisy mohou být až 1 metr dlouhé. Svědčí jí hlinitopísčitá zemina, naopak dobře jí nedělají teploty pod 8 ˚C. Pokud máte větší úrodu, je možné listy usušit a nebo i zamrazit. K pečení se nejčastěji se využívá jako sirup.
Kromě toho, že skvěle oživí (a osladí) vaše zdravé vánoční cukroví, dokáže se poprat i s kašlem a nachlazením. Ženám navíc ulevuje od menstruačních potíží a celkově podporuje nervovou soustavu a zbavuje nás nadýmání. Pozor však na dlouhodobé používání, obsahuje kafr.
Mrkvové cukroví se stévií
Potřebujete:
- 1 čajová lžíce stéviového extraktu
- 120 g celozrnné mouky (případně mandlové mouky)
- 100 g másla
- 2 střední mrkve
- 1 čajová lžička prášku do pečiva
Chuť lze doladit i pár kapkami vanilkového cukroví nebo lžičkou skořice.
Postup:
Promícháme suché ingredience a poté přidáme povolené máslo (ne tekuté) a najemno nasekanou mrkev. Uhněteme těsto ze kterého vykrojíme požadované tvary. Ty pečeme cca 10 minut při 180 ˚C.
Ořechovo-jablečné řezy se stévií
Na vánočním stole nemusí být nutně „jen“ cukroví. Příjemnou alternativou jsou řezy. Recept je na menší pekáček.
Potřebujeme:
- 50 g špaldové mouky
- 100 g hladké mouky (případně nahradit 80 g mandlové mouky)
- 1/2 prášku do pečiva (ideálně s vinným kamenem)
- špetka soli
- 2 vejce (z bílků tuhý sníh)
- 3 lžíce sirupu ze stévie nebo 100 g nahrubo nastrouhaných jablek (bez slupky a jádřince)
- 40 g vlašských ořechů najemno a doladit lze brusinkami, datlemi či jiným sušeným ovocem
Chuť lze zvýraznit lžičkou citrónové kůry.
Postup:
Smíchejte suché ingredience se žloutky, poté přidávejte jablka, sušené plody a ořechy. Nakonec jemně vmíchejte sníh z bílků. Pečte ve vymazaném a vysypaném plechu v předehřáté troubě na 150 ˚C, cca 40-50 minut (výsledné řezy jsou zlatavé). Nechte vychladnout, rozřezejte na malé kousky, které pokapejte rozpuštěnou hořkou čokoládou.
Další tipy, jak na zdravé vánoční cukroví
- Skořice - jako sladidlo je vhodná i pro diabetiky, navíc zlepšuje trávení (bojuje s nevolností), má dezinfekční a antibiotické účinky a podporuje zdraví srdce. Přispívá i ke spalování kalorií!
- Použijte banán - místo mouky i cukru lze využít efektu banánu, který je výživný i sladký. Hodí se i do zdravého vánočního cukroví.
- Hořká čokoláda nebo kakaové boby - čokoláda s obsahem kakaa nad 80 % našemu tělu prospívá v mnoha směrech, například je skvělým antioxidantem, zdrojem vlákniny a má i protizánětlivé účinky.
- Kokosový cukr - jeho výhodou je nízký glykemický index a příjemně vysoký obsah minerálů (zinek, železo, vápník) a vitamínů
- Datle - skvělý zdroj draslíku, vápníku, železa a mědi. Zvyšují naší energii, podporují myšlení a udržují zdravé kosti. K dostání je i datlová pasta. Vyrobíte z nich skvělé domácí flapjacky či vánoční datlové koule.
- Rýžový sirup - je zdrojem řady minerálů (draslík, hořčík, mangan, zinek) a vitamínů, avšak z hlediska kalorií je na tom podobně jako bílý cukr, který však naše zdraví nepodporuje. Používejte s rozvahou.
Přírodní sladidla jsou vždy lepší alternativou ke klasickému rafinovanému cukru, neboť jsou rozhodně zdravější a pro naše tělo mohou mít alespoň nějaký zdravotní přísun.
Diskuse k článku