Jak využít černý bez a další jedlé květy v kuchyni?
Květy, které jsou jedlé, mají v kuchyni široké využití. Dokonale ozdobí jídlo a dokáží taky skvěle zpestřit chuť některých pokrmů. Jedlých květin najdeme na jaře na zahradě a v přírodě velké množství. Mezi oblíbené květy patří černý bez, který v tomto období kvete všude kolem nás. Aromatické bezové kvítky jsou v kuchyni hojně používány. Černý bez má navíc blahodárný vliv na naše zdraví. K čemu je dobrý? A jaké další jedlé květy využít při vaření?
Černý bez kvete od května do konce června. Nyní je tak pravý čas na jeho sběr. Nasbíraný bez můžete využívat celý rok. V létě příjemně osvěží domácí bezinková limonáda a v zimě zase při nachlazení pomůže bezový čaj nebo sirup. Květy černého bezu je vhodné sbírat za slunečného počasí spíše v odpoledních hodinách. Bez zpracujte buď ihned po nasbírání nebo jej dejte sušit. Sušení bezu se doporučuje za teploty do 35 °C.
Černý bez a jeho účinky
Černý bez má mnoho významných účinků na naše zdraví. Bezinky jsou skvělou nízkokalorickou potravinou plnou prospěšných živin, antioxidantů a vitamínů. Bezové produkty pomáhají zmírňovat projevy chřipky, nachlazení, ale také některých zánětů a infekcí. Příznivé účinky má černý bez také na vylučování vody z těla a správnou činnost ledvin. Zdravotní využití mají i bezové květy, ze kterých se připravují odvary na dnu, revma nebo obklady na vyrážky.
Co z černého bezu připravit?
Nejčastěji se černý bez používá k přípravě nápojů nebo marmelád z bezinek. Bezové květy se ale připravují i smažené.
Domácí bezinková limonáda – recept
- bezové květy: 35 ks
- voda: 7 l
- třtinový cukr
- limetková šťáva
Květy namočíme na 24 hodin do vody a dáme vychladit. Poté přecedíme a podle chuti vmícháme do limonády cukr a citronovou šťávu. Necháme 5 dnů odležet při na chladném místě. Servírujeme s ledem a lístky máty.
Bezové placky – recept
- bezové květy: 8 kusů
- hladká mouka: 10 lžic
- vejce: 2 kusy
- trocha bílého vína
- sůl
- olej
Bezové květy umyjeme. Z mouky, vajíček a špetky soli uděláme těstíčko. Podle chuti přidáme trochu vína. Květy obalujeme v těstíčku a smažíme na oleji dozlatova. Bezové placky skvěle chutnají i zastudena.
Jaké další jedlé květy můžeme využít v kuchyni?
Jedlé květy rozzáří talíř, ale výborně dochutí i pomazánku nebo salát. V kuchyni je velmi oblíbená sedmikráska, jejíž květy báječně chutnají v salátech. V luxusní pokrm promění obyčejný salát taky macešky nebo violky. Pokud máte rádi výraznější chutě, sáhněte po pampeliškách nebo slunečnici. Na jaře mají využití i květy křenu, které se hodí třeba do tvarohové pomazánky. Chuťově vynikající je také lichořeřišnice, kterou u nás ve volné přírodě bohužel neroste. Vypěstovat si ji ale můžete na vlastní zahradě.
Obecné tipy při vaření s jedlými květy:
- Před použitím jednotlivé květy ochutnejte, některé mohou být hořké nebo pikantní.
- Používejte čerstvé květy, ideálně v den jejich sběru.
- Využívejte pouze okvětní lístky.
- Nepoužívejte květiny určené k dekoraci.
Kde jedlé květy sbírat?
Nejlépe uděláte, pokud se vydáte za jedlými květy do přírody nebo si je natrháte na vlastní zahradě. Vyhněte se květům z veřejných zahrádek a prostor, kde mohou být květiny přehnojené a plné pesticidů. V kuchyni určitě nepoužívejte ani květy z květinářství. Ty jsou primárně určené k dekoraci a mohou být plné chemikálií. V obchodě kupujte pouze květy, které jsou určené pro gastronomii.
Diskuse k článku