Oblíbený černý bez už začíná vykvétat. Nasbírejte si jej a připravte si z něj spoustu dobrot. Víno, limonádu anebo řízky
Černý bez je jedna z nejoblíbenějších jarních rostlin. A rozhodně ne náhodou. Můžete si z něj připravit lahodnou limonádu, léčivý čaj, osvěžující víno nebo si jej třeba osmažit v těstíčku nebo v trojobalu a vykouzlit tak chutný oběd. A jak si jej připravíte vy?
Černý bez a jeho květy oceníme nejen my, ale i obyvatelé zvířecí říše. Jde totiž o krajinářský druh, který je užitečný pro celou řadu živočichů. Květy bezu jsou bohaté na pyl a tvoří důležitý zdroj potravy nejen pro včely, proto černý bez často na zahrady i do volné krajiny vysazují včelaři nebo nadšenci do ekologie.
Černý bez v přírodě
Černý bez sice může na první pohled působit jako obtížný plevel, který roste u každé cesty nebo poblíž lesů, ale ve skutečnosti tento keř nebo keřovitě rostoucí stromek vyhledává půdy bohaté na živiny. V suché půdě bohaté na písek černý bez nenajdete. Keř bezu mnohdy vyhledává stanoviště spíše „zamořené“ živinami, ideální jsou stará hnojiště, komposty, rumiště nebo okolí pastvin.
Jitrocel a šalvěj na nachlazení - domácí jitrocelový sirup, šalvějový sirup a šalvějové bonbóny
Bylinkový horoskop na rok 2022: Co vám bylinky vložily do vínku, a jak vidí vaši budoucnost?
Květy si můžete samozřejmě nasbírat ve volné přírodě, ale jak platí u všech bylin, i zde je nutné mít dokonalý přehled o stanovišti. Pokud budete květy sušit, je třeba, aby nebyly jakkoli znečištěny. Stejně tak i pro přípravu různých pokrmů je třeba zachovat co největší množství pylu, takže se rostliny nemyjí ve studené vodě. Jistě je tedy jasné, jak je důležitá čistota prostředí, ve kterém rostliny rostou.
Černý bez na vlastní zahradě
V České republice sice bez černý mnohdy považujeme za zbytečný plevel, kterého všude roste až příliš, ale v jiných evropských zemích, jako je třeba Rakousko, sadaři cíleně zakládají velkoplošné bezové plantáže. Květy se pak uplatňují zejména v bylinářské oblasti. Máte-li k dispozici větší pozemek, jistě se najde dostatek prostoru na jednu nebo dvě bezové rostliny. Sazeničky si sami snadno vypěstujete z nezdřevnatělých řízků, u kterých je třeba snížit minimálně o 50 procent listovou plochu. Pokud si přeci jen budete chtít vysadit již zapěstovanou rostlinu bezu na svou zahradu, pak kontaktujte některého z pěstitelů, kteří se množením této dřeviny zabývají, stejně tak ovšem postačí i mladá rostlina přinesená z volné přírody. Semenáčků je totiž všude dostatek.
Černý bez: sběr a sušení
Černý bez květ se musí sbírat za slunného dne, musí být zcela suchý. Neměla by na něm být ani kapka rosy. V opačném případě by totiž při následném sušení květy zhnědly. Navíc i celý proces sušení musí proběhnout poměrně rychle, květy jsou velice náchylné na znehodnocení. Sušte optimálně na bylinářských sítech nebo roštech v suché, dobře odvětrané místnosti. Sušený květ má silnou květinovou vůni, kterou nejlépe zachováte ve sklenicích z tmavého skla. Nikdy byliny neuchovávejte v čirém skle na místě, kam svítí slunce, rychle totiž mění barvu. Každý rok si udělejte zásobu čerstvého bezu, skladování by rozhodně nemělo být delší než dva roky. Navíc jako každá léčivá rostlina i černý bez dlouhodobým skladování ztrácí svou sílu, vůni a především léčivé vlastnosti.
Černý bez pro přírodní léčení
Černý bez funguje jako spolehlivý potopudný prostředek podobně jako lipový květ. Květ bezu se ale uplatní i při léčbě obtíží spojených s horními cestami dýchacími. Působí proti zahlenění, ničí bakterie, takže je účinný proti zánětům, ale stejně tak ho ocení i kojící matky, protože podporuje tvorbu mateřského mléka.
Černý bez v kuchyni
Květy černého bezu se perfektně uplatní v kuchyni. Vyrobit si z nich můžeme limonádu, džem, víno, sirup, želé nebo třeba likér. Specifická chuť se může promítnout do různých pokrmů, kromě známých kosmatic si můžete květy zapracovat do různých typů těst, ale za zkoušku stojí i smetanová bezová zmrzlina. Navíc drobné květy se díky své dekorativní funkci a příjemné vůni používají také na ozdobu sladkých moučníků.
Recept: Černý bez – sirup
Přísady:
- 50 čerstvých květů černého bezu
- 80 g kyseliny citrónové
- 5 ks středně velkých citrónů v bio kvalitě
- cca 2,5 kg třtinového cukru
- 2,5–3 l vody
Příprava:
Bezové květy zbavte hmyzu a optimálně neoplachujte pod vodou. Na květech by mělo zůstat co nejvíce pylu, který je nositelem specifické chuti. V hrnci přiveďte k varu vodu, do které vsypte kyselinu citrónovou. Po vychladnutí přidejte plátky citrónu a bezové květy. Směs nechte v chladu macerovat asi jeden den. Druhý den směs přeceďte přes plátýnko. Kapalinu mírně zahřejte a přisypte cukr, který se musí rozpustit. Jakmile se začnou ze dna uvolňovat bublinky, odstavte z plotýnky. Ještě teplý sirup nalijte do připravených sklenic.
Recept: Limonáda černý bez-okurka
Přísady:
- 4 l vody
- 15 bezových květů
- 1–2 citróny v bio kvalitě
- 0,4–0,5 kg třtinového cukru
- ½ čajové lžičky droždí
Příprava:
Nejdříve svařte vodu s cukrem a po mírném zchladnutí přidejte šťávu z citrónu. Po vychladnutí přidejte květy bezu a sušené droždí. Směs pečlivě promíchejte a nechte jeden den odstát. Po uplynutí doby macerace směs slijte přes plátýnko do sklenic a uchovávejte v chladu. Limonádu se snažte spotřebovat co nejdříve, nemá totiž příliš dlouhou trvanlivost. Podávejte s plátky čerstvé okurky, část můžete dokonce i nastrouhat. Přidejte led a máte skvělé letní osvěžení plné vitamínů.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku