Právě dozrává černý bez. Jak černé kuličky správně zpracovat, abychom je zbavili jedu?

Právě dozrává černý bez. Jak černé kuličky správně zpracovat, abychom je zbavili jedu?
04. 09. 2021 Přečteno: 1495x

Černý bez květ je možné zpracovávat za studena a bez obav si z něj takto připravit například oblíbenou šťávu. Jenže s plody je to jinak. Za syrova jsou mírně jedovaté, je tedy nutné je zpracovat, nejlépe tepelně. V opačném případě by nám mohli navodit bolesti břicha, průjem i mírnou otravu.

Černý bez je keř až malý strom, který může dorůst přes pět metrů do výšky. Poznáte ho podle specifické kůry, která je popraskaná a měkká, a hlavně podle dřeně větví, jež je čistě bílá a jakoby pěnová. Keř kvete tradičně od května do července, záleží na počasí a teplotách. Zhruba od srpna pak najdeme na černém bezu plody – malé černé, lesklé kuličky. 

Může se černý bez s něčím zaměnit?

V případě, že vyrazíme černý bez sbírat, musíme si dávat pozor na záměnu s dalšími dvěma druhy bezu – je to bez červený a bez chebdí. Bez chebdí dorůstá jen do dvou metrů. Červený bez poznáte podle červené dřeně a červených plodů. Oba příbuzné bezy jsou jedovaté. Černý bez, který sbírat můžeme, je původně evropská rostlina a na území Česka je rozšířen skutečně hojně. Černý bez roste u mezí a cest, na rumištích i na vlhkých lesních mýtinách. Daří se mu na slunci i v polostínu, najdete ho kolem domů i v zahradách. Platí i pravidlo, že kde je černý bez, je i hojnost ptáků. Ti se totiž živí právě jeho semeny a v trusu ho pak rozsévají po okolí

Čtěte také:

Podzim se blíží. A s ním i čas vyrazit na šípky!

Jak zpracovat rakytník? Na domácí rakytníkový likér, sirup, med i rakytníkový olej

Jak využít černý bez a další jedlé květy v kuchyni?

Mírně jedovatý černý bez

Pokud bychom snědli větší množství čerstvých plodů černého bezu, vyvolalo by to především zvracení, průjem, celkovou slabost a nechutenství. Navíc ale plody ani šťáva z bezinek nejsou tak dobré, abychom jich snědli příliš, čili otrava mívá ve valné většině rychlý a ne nijak zásadně těžký průběh. Většinou jde jen o průjem. 

Černý bez obsahuje mnoho cenných látek

Ačkoli černý bez květ je léčivka s širokým záběrem působení, jeho čerstvé plody stejně jako kůra či listy mohou vyvolat nevolnosti a otravu. Obsahují totiž kyanogenní glykosid sambunigrin a alkaloid sambucin, které mohou nejen hubit hmyz, ale také nás lehce přiotrávit. Ovšem tyto dvě uvedené látky nejsou jediné, co se v bezinkách ukrývají. Jsou v nich i flavonoidy, silice, rutin, organické kyseliny, sacharidy, třísloviny, minerální látky, antokyany, provitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C, draslík, vápník, fosfor, kyselina jablečná, kyselina vinn, karoteny a další. Pokud mluvíme o tom, že černý bez plod je jedovatý, pak to platí výhradně pro plody čerstvé. Var, ale i usušení či kvašení z nich dělají zcela bezpečnou surovinu.

Černý bez a jeho léčebné využití

V herbářích a v lidovém léčitelství má černý bez skvělou pověst. Ať už jeho květ, listy, bobule nebo kůra. Bylo jen málo nemocí, na které se nepoužíval – třeba práškem ze suchých listů se zastavovalo krvácení z nosu, mladé lístky léčily popáleniny. Celá rostlina obsahuje fytoncidní látky, které působí proti bakteriím a houbám. Často se vysazoval kolem chlévů. A to proto, že měl odhánět dobytčí mor. Šťáva z plodů může pomáhat od migrény a nervové slabosti, uleví i při zánětu trojklanného nervu. Žvýkání větviček má ulevit od bolesti zubů. Čaj z nich se užíval proti horečce a při pocení, ale i proti zácpě.

Šťáva, sirup, marmeláda i likér z plodů černého bezu chutnají božsky!

Černý bez – využití

Syrová šťáva z plodů černého bezu má využití jako barvivo. Je také součástí likérů. Můžete si z ní vyrobit šťávu ke konzumaci, ale musíte ji převařit nebo nechat proběhnout kvas – to pak vznikne osvěžující limonáda. Vyrábí se z nich také marmeláda.

Černý bez – recept

Říká se jí také „falešné borůvky“, protože tak po uležení opravdu chutná. Rozhodně ji vyzkoušejte. Není na ní nic těžkého a ručíme za to, že nebudete litovat.

Přísady:

Příprava: 

Bezinky omyjeme, jablka nastrouháme najemno. Vložíme do hrnce, zalijeme trochou vody, přikryjeme pokličkou a necháme prohřát. Poté přidáme pektin a následně cukr. Necháme dusit cca půl hodiny. Pak přelijeme do skleniček, uzavřeme, otočíme dnem vzhůru a necháme zchladnout.

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Právě dozrává černý bez. Jak černé kuličky správně zpracovat, abychom je zbavili jedu?

RE: Právě dozrává černý bez. Jak černé kuličky správně zpracovat, abychom je zbavili jedu?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.