Medvědí česnek je po roce opět tu. Na mnoha místech jej už můžete začít sbírat. Dodržujte však zásady šetrného sběru!
Medvědí česnek se už pomalu opět probírá k životu a začíná zdobit některé lesy. Brzy si budeme moci medvědí česnek nasbírat a třeba si z něj připravit něco dobrého. Je to bylina, která nás po zimě postaví na nohy a dodá nám sílu.
Medvědí česnek je plný cenných látek. Vitamínů i minerálů. Říká se, že medvědí česnek vyhledávají právě medvědi po zimním spánku. Aby se dokonale probrali, nabrali sílu a pročistili si žaludek, střeva i krev.
Medvědí česnek pro sílu i zdraví
Na lidské tělo má medvědí česnek tolik pozitivních účinků, že není radno jej podceňovat. Je to jedna z prvních jarních bylinek a je dokonale nabitý cennými látkami, které tělo vyčerpané po zimě nutně potřebuje. Medvědí česnek začíná ze země vykukovat právě teď. Je tedy nejvyšší čas nasadit holínky a vyrazit do lesa. Od půli či spíše od konce března roste hojně především v lužních a listnatých lesích na stinných a vlhkých místech. Jediné na co si musíte dát pozor je záměna s konvalinkou vonnou nebo ocúnem jesenním. Naštěstí lze rozdíl poznat velmi snadno po čichu – stačí jen jemně rozemnout mezi prsty a okamžitě ucítíte česnekové aroma. V době květu lze pochopitelně rozeznat ještě lépe – navíc i květy je možné v kuchyni využít. Používáme výhradně čerstvé listy, nejlépe mladé – tedy během března a dubna. Starší a usušené listy ztrácejí na účinnosti. Upozornit však musíme i na zásady sběru. Půjdete-li medvědí česnek sbírat, pak jej šetrně natrhejte jen tolik, kolik ho skutečně zkonzumujete. Je zbytečné brát si velké zásoby, účinnost časem klesá. Později budou i jiné byliny, které pro nás v daný čas budou hodnotnější. Z každé rostliny vezměte jen několik lístků, neotrhávejte nebo neodřezávejte jej celý, ať ho nezničíte. Dávejte pozor kam šlapete a chovejte se v lese ohleduplně.
Silná imunita není samozřejmost. Víme, jak na dlouhodobé posílení imunity
Podlehněte kouzlu česneku. Poradíme, jak na jeho pěstování, sklizeň, i oblíbené recepty
Česnek medvědí: recepty, které nastartují jarní detoxikaci. 20 skvělých receptů z medvědího česneku!
Medvědí česnek: Zdraví v každém lístku
Medvědí česnek ve svých masitých listech ukrývá opravdové bohatství – nespočet vitamínů (především pak vitamín C), minerálních látek, antioxidanty, flavonoidy a pochopitelně i sirné sloučeniny a silice podobně jako v česneku setém. Nechybí ani sloučenina alliin s antibiotickým působením. Medvědí česnek působí močopudně a projímavě. Stará se o zdravý močový měchýř. Léčí záněty horních cest dýchacích, bronchitidu, angínu, nachlazení, infekční průjmy, snižuje tlak, pečuje o zdravé srdce i krev a posiluje střevní flóru. Díky tomu také pečuje o zdravý a pevný imunitní systém. Je antimykotický, je tedy možné jej využít v léčbě proti plísním i mykózám. Ničí střevní parazity a pomáhá při meteorismu (nadměrnému nadýmání). Působí i proti křečím. Jako jedna z mála bylin dokonce ničí zlatého stafylokoka. Je vhodné užívat jej při nadměrném stresu a nervovém vypětí. Uklidňuje. Léčí dnu i revmatické obtíže. Příznivě také působí při cukrovce. Snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak a brání kornatění cév, jelikož zabraňuje ukládání vápníku v jejich stěnách.
Medvědí česnek v kuchyni
Medvědí česnek je možné zpracovat celý. Využít se dá nať, květy i cibule. Listy jsou skvělé, pokud je jen nasekáme nadrobno a posypeme jimi čerstvý chléb s máslem. Využít je však můžeme i do pomazánek, salátů, na maso nebo do polévek. Je z něj výborné pesto nebo špenát. Většinou se přidává buď ke klasickému špenátu, nebo ke kopřivě – zde i zvyšuje její detoxikační schopnost.
A mimochodem, pokud vás medvědí česnek okouzlil natoli, že byste jej chtěli mít na vlastní zahráce, není to vůbec problém. Cibulky běžně koupíte v zahradnictví a určitě si nechte doporučit i speciální zeminu, aby se mu dařilo. Počítejte také s tím, že potřebuje spíše stín. Zasadit ho můžete klidně i teď, případně pak až na podzim. Další sezónu už vám budou dělat radost drobné zelené lístky. Navíc každý rok poroste víc a víc.
Medvědí česnek a lahodné víno
Na medvědí víno nakrájíme hrst čerstvých mladých listů, vložíme do hrnce a zalijeme čtvrt litrem bílého vína. Krátce povaříme. Nápoj osladíme medem a každý druhý den vypijeme pár doušků. Je to ideální elixír mládí!
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku