Medvědí česnek je oblíbenou jarní bylinkou

Medvědí česnek je po roce opět tu. Na mnoha místech jej už můžete začít sbírat. Dodržujte však zásady šetrného sběru!

Medvědí česnek se už pomalu opět probírá k životu a začíná zdobit některé lesy. Brzy si budeme moci medvědí česnek nasbírat a třeba si z něj připravit něco dobrého. Je to bylina, která nás po zimě postaví na nohy a dodá nám sílu.

Medvědí česnek je plný cenných látek. Vitamínů i minerálů. Říká se, že medvědí česnek vyhledávají právě medvědi po zimním spánku. Aby se dokonale probrali, nabrali sílu a pročistili si žaludek, střeva i krev.

Medvědí česnek pro sílu i zdraví

Na lidské tělo má medvědí česnek tolik pozitivních účinků, že není radno jej podceňovat. Je to jedna z prvních jarních bylinek a je dokonale nabitý cennými látkami, které tělo vyčerpané po zimě nutně potřebuje. Medvědí česnek začíná ze země vykukovat právě teď. Je tedy nejvyšší čas nasadit holínky a vyrazit do lesa. Od půli či spíše od konce března roste hojně především v lužních a listnatých lesích na stinných a vlhkých místech. Jediné na co si musíte dát pozor je záměna s konvalinkou vonnou nebo ocúnem jesenním. Naštěstí lze rozdíl poznat velmi snadno po čichu – stačí jen jemně rozemnout mezi prsty a okamžitě ucítíte česnekové aroma. V době květu lze pochopitelně rozeznat ještě lépe – navíc i květy je možné v kuchyni využít. Používáme výhradně čerstvé listy, nejlépe mladé – tedy během března a dubna. Starší a usušené listy ztrácejí na účinnosti. Upozornit však musíme i na zásady sběru. Půjdete-li medvědí česnek sbírat, pak jej šetrně natrhejte jen tolik, kolik ho skutečně zkonzumujete. Je zbytečné brát si velké zásoby, účinnost časem klesá. Později budou i jiné byliny, které pro nás v daný čas budou hodnotnější. Z každé rostliny vezměte jen několik lístků, neotrhávejte nebo neodřezávejte jej celý, ať ho nezničíte. Dávejte pozor kam šlapete a chovejte se v lese ohleduplně.

Čtěte také:

Silná imunita není samozřejmost. Víme, jak na dlouhodobé posílení imunity

Podlehněte kouzlu česneku. Poradíme, jak na jeho pěstování, sklizeň, i oblíbené recepty

Česnek medvědí: recepty, které nastartují jarní detoxikaci. 20 skvělých receptů z medvědího česneku!

Medvědí česnek: Zdraví v každém lístku

Medvědí česnek ve svých masitých listech ukrývá opravdové bohatství – nespočet vitamínů (především pak vitamín C), minerálních látek, antioxidanty, flavonoidy a pochopitelně i sirné sloučeniny a silice podobně jako v česneku setém. Nechybí ani sloučenina alliin s antibiotickým působením. Medvědí česnek působí močopudně a projímavě. Stará se o zdravý močový měchýř. Léčí záněty horních cest dýchacích, bronchitidu, angínu, nachlazení, infekční průjmy, snižuje tlak, pečuje o zdravé srdce i krev a posiluje střevní flóru. Díky tomu také pečuje o zdravý a pevný imunitní systém. Je antimykotický, je tedy možné jej využít v léčbě proti plísním i mykózám. Ničí střevní parazity a pomáhá při meteorismu (nadměrnému nadýmání). Působí i proti křečím. Jako jedna z mála bylin dokonce ničí zlatého stafylokoka. Je vhodné užívat jej při nadměrném stresu a nervovém vypětí. Uklidňuje. Léčí dnu i revmatické obtíže. Příznivě také působí při cukrovce. Snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak a brání kornatění cév, jelikož zabraňuje ukládání vápníku v jejich stěnách.

Medvědí česnek v kuchyni

Medvědí česnek je možné zpracovat celý. Využít se dá nať, květy i cibule. Listy jsou skvělé, pokud je jen nasekáme nadrobno a posypeme jimi čerstvý chléb s máslem. Využít je však můžeme i do pomazánek, salátů, na maso nebo do polévek. Je z něj výborné pesto nebo špenát. Většinou se přidává buď ke klasickému špenátu, nebo ke kopřivě – zde i zvyšuje její detoxikační schopnost.

Skvěle chutná i pesto z medvědího česneku

A mimochodem, pokud vás medvědí česnek okouzlil natoli, že byste jej chtěli mít na vlastní zahráce, není to vůbec problém. Cibulky běžně koupíte v zahradnictví a určitě si nechte doporučit i speciální zeminu, aby se mu dařilo. Počítejte také s tím, že potřebuje spíše stín. Zasadit ho můžete klidně i teď, případně pak až na podzim. Další sezónu už vám budou dělat radost drobné zelené lístky. Navíc každý rok poroste víc a víc.

Medvědí česnek a lahodné víno

Na medvědí víno nakrájíme hrst čerstvých mladých listů, vložíme do hrnce a zalijeme čtvrt litrem bílého vína. Krátce povaříme. Nápoj osladíme medem a každý druhý den vypijeme pár doušků. Je to ideální elixír mládí!

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 21. 01. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!