Medvědí česnek je oblíbenou jarní bylinkou

Medvědí česnek je po roce opět tu. Na mnoha místech jej už můžete začít sbírat. Dodržujte však zásady šetrného sběru!

Medvědí česnek se už pomalu opět probírá k životu a začíná zdobit některé lesy. Brzy si budeme moci medvědí česnek nasbírat a třeba si z něj připravit něco dobrého. Je to bylina, která nás po zimě postaví na nohy a dodá nám sílu.

Medvědí česnek je plný cenných látek. Vitamínů i minerálů. Říká se, že medvědí česnek vyhledávají právě medvědi po zimním spánku. Aby se dokonale probrali, nabrali sílu a pročistili si žaludek, střeva i krev.

Medvědí česnek pro sílu i zdraví

Na lidské tělo má medvědí česnek tolik pozitivních účinků, že není radno jej podceňovat. Je to jedna z prvních jarních bylinek a je dokonale nabitý cennými látkami, které tělo vyčerpané po zimě nutně potřebuje. Medvědí česnek začíná ze země vykukovat právě teď. Je tedy nejvyšší čas nasadit holínky a vyrazit do lesa. Od půli či spíše od konce března roste hojně především v lužních a listnatých lesích na stinných a vlhkých místech. Jediné na co si musíte dát pozor je záměna s konvalinkou vonnou nebo ocúnem jesenním. Naštěstí lze rozdíl poznat velmi snadno po čichu – stačí jen jemně rozemnout mezi prsty a okamžitě ucítíte česnekové aroma. V době květu lze pochopitelně rozeznat ještě lépe – navíc i květy je možné v kuchyni využít. Používáme výhradně čerstvé listy, nejlépe mladé – tedy během března a dubna. Starší a usušené listy ztrácejí na účinnosti. Upozornit však musíme i na zásady sběru. Půjdete-li medvědí česnek sbírat, pak jej šetrně natrhejte jen tolik, kolik ho skutečně zkonzumujete. Je zbytečné brát si velké zásoby, účinnost časem klesá. Později budou i jiné byliny, které pro nás v daný čas budou hodnotnější. Z každé rostliny vezměte jen několik lístků, neotrhávejte nebo neodřezávejte jej celý, ať ho nezničíte. Dávejte pozor kam šlapete a chovejte se v lese ohleduplně.

Čtěte také:

Silná imunita není samozřejmost. Víme, jak na dlouhodobé posílení imunity

Podlehněte kouzlu česneku. Poradíme, jak na jeho pěstování, sklizeň, i oblíbené recepty

Česnek medvědí: recepty, které nastartují jarní detoxikaci. 20 skvělých receptů z medvědího česneku!

Medvědí česnek: Zdraví v každém lístku

Medvědí česnek ve svých masitých listech ukrývá opravdové bohatství – nespočet vitamínů (především pak vitamín C), minerálních látek, antioxidanty, flavonoidy a pochopitelně i sirné sloučeniny a silice podobně jako v česneku setém. Nechybí ani sloučenina alliin s antibiotickým působením. Medvědí česnek působí močopudně a projímavě. Stará se o zdravý močový měchýř. Léčí záněty horních cest dýchacích, bronchitidu, angínu, nachlazení, infekční průjmy, snižuje tlak, pečuje o zdravé srdce i krev a posiluje střevní flóru. Díky tomu také pečuje o zdravý a pevný imunitní systém. Je antimykotický, je tedy možné jej využít v léčbě proti plísním i mykózám. Ničí střevní parazity a pomáhá při meteorismu (nadměrnému nadýmání). Působí i proti křečím. Jako jedna z mála bylin dokonce ničí zlatého stafylokoka. Je vhodné užívat jej při nadměrném stresu a nervovém vypětí. Uklidňuje. Léčí dnu i revmatické obtíže. Příznivě také působí při cukrovce. Snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak a brání kornatění cév, jelikož zabraňuje ukládání vápníku v jejich stěnách.

Medvědí česnek v kuchyni

Medvědí česnek je možné zpracovat celý. Využít se dá nať, květy i cibule. Listy jsou skvělé, pokud je jen nasekáme nadrobno a posypeme jimi čerstvý chléb s máslem. Využít je však můžeme i do pomazánek, salátů, na maso nebo do polévek. Je z něj výborné pesto nebo špenát. Většinou se přidává buď ke klasickému špenátu, nebo ke kopřivě – zde i zvyšuje její detoxikační schopnost.

Skvěle chutná i pesto z medvědího česneku

A mimochodem, pokud vás medvědí česnek okouzlil natoli, že byste jej chtěli mít na vlastní zahráce, není to vůbec problém. Cibulky běžně koupíte v zahradnictví a určitě si nechte doporučit i speciální zeminu, aby se mu dařilo. Počítejte také s tím, že potřebuje spíše stín. Zasadit ho můžete klidně i teď, případně pak až na podzim. Další sezónu už vám budou dělat radost drobné zelené lístky. Navíc každý rok poroste víc a víc.

Medvědí česnek a lahodné víno

Na medvědí víno nakrájíme hrst čerstvých mladých listů, vložíme do hrnce a zalijeme čtvrt litrem bílého vína. Krátce povaříme. Nápoj osladíme medem a každý druhý den vypijeme pár doušků. Je to ideální elixír mládí!

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.