Medvědí česnek pro jarní detoxikaci

Medvědí česnek pro jarní detoxikaci

Kde roste medvědí česnek

Medvědí česnek najdeme v lužních a listnatých lesích na stinných a vlhkých místech  již v dubnu, kvete ale i v květnu a červnu. Je to asi 30 cm vysoká vytrvalá rostlina s cibulkou. Má drobné bílé květy na delší stopce a jasně zelené podlouhle široké listy, které po odkvětu hynou. V lese medvědí česnek vytváří v době květu bujný koberec, poznáme ho podle typické česnekové vůně.

Čtěte také:

Medvědí česnek – kde ho najít a jak ho použít v kuchyni

Jak chutná medvědí česnek

Chuť má medvědí česnek mírně štiplavou, česnekovou. Pozor na záměnu s jedovatou konvalinkou vonnou nebo ocúnem jesenním, nejjistěji se česnek medvědí rozliší právě svojí česnekovou vůní. Údajně tuto rostlinu rádi vyhledávají medvědi po zimním spánku, aby si jím pročistili žaludek, střeva a krev, odtud zřejmě jeho název.

Medvědí česnek a jeho léčivé účinky

V medvědím česneku jsou obsaženy vitamíny, minerální látky a silice, značné množství jódu, allin a další sloučeniny, působící příznivě na lidský organismus. Česnek medvědí se hojně využívá v lidové medicíně na léčbu různých onemocnění, jako jsou chřipka, nachlazení, záněty horních cest dýchacích, bronchitida a angína. Jako mírné antibiotikum působí proti zánětlivým onemocněním, má fungicidní a baktericidní účinky, ničí tedy plísně, bakterie a mykózy. Napravuje přirozené prostředí v zažívacím traktu, užívá se při střevních onemocněních a proti střevním parazitům.

Medvědí česnek potlačuje kandidózu a působí proti nadýmání a křečím. Je vhodný na zácpu a při akutním a chronickém průjmu, provázeném plynatostí a kolikami. Celkově zlepšuje průchodnost střev. Medvědí česnek také příznivě působí při cukrovce. Snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak a brání kornatění cév, jelikož zabraňuje ukládání vápníku v jejich stěnách. Medvědí česnek dobře čistí krev, proto je vhodný při dlouhodobých problémech s kůží. Jeho čerstvé listy pročišťují ledviny a močový měchýř a mají močopudné účinky. Rostlina má rovněž příznivý vliv na žaludek. Kdo má citlivý žaludek, měl by si nejdříve medvědí česnek spařit mlékem a pít po doušcích až po 2 - 3 hodinách.

Medvědí česnek v kuchyni

Listy medvědího česneku mají typickou česnekovou příchuť, jsou však méně aromatické, než česnek setý. Usušením a vařením ztrácí svoji vůni i chuťové vlastnosti, ale zmrazení nevadí. Nejlépe se medvědí česnek hodí nakrájený na chléb, do salátů, sendvičů, na chlebíčky, můžeme ho přidat do polévek a omáček, posypat jím vařené brambory, přidat do amolet nebo jej připravit na způsob špenátu. Může se dát do pomazánek a tvarohů, do pesta a do bylinkového oleje.

Pesto z medvědího česneku připravíme tak, že listy nakrájíme na malé kousky a naložíme je do oleje. Takto můžeme použít i cibulky medvědího česneku. Očistné účinky rostliny se zvýší smícháním s listy mladé kopřivy, která se též výborně hodí pro jarní detoxikaci.

Více o jarní detoxikaci

Medvědí česnek - tinktura, víno a olej

Pokud chcete zachovat léčivou sílu česneku medvědího po celý rok, můžete si připravit tinkturu, víno nebo olej.

Tinktura z medvědího česneku

Libovolné množství medvědího česneku omyjeme, osušíme a nakrájíme na malé kousky. Medvědí česnek vložíme do větších zavařovacích lahví, zalijeme lihem (cca 40%) nebo domácí slivovicí a sklenice uzavřeme. Medvědí česnek necháme takto asi 3 týdny v pokojové teplotě na temném místě. Poté slijeme tekutinu do uzavíratelné lahve a tinkturu z medvědího česneku užíváme po celý rok (denně asi 10 - 15 kapek rozředěných vodou).

Víno z medvědího česneku

Hrst listů medvědího česneku v hrnci zalijeme 1/4 l kvalitního bílého vína a krátce povaříme. Necháme mírně vychladnout a přidáme med podle chuti. Víno z medvědího česneku se užívá každý druhý den po doušcích.

Olej z medvědího česneku

Hrst listů medvědího česneku nakrájíme nadrobné kousky, protlačíme do lahve z tmavého skla a zalijeme kvalitním extra virgin olivovým olejem. Necháme na temném chladnějším místě macerovat asi 3 týdny a olej z medvědího česneku slijeme přes sítko. Používáme na ochucení salátů, do marinád nebo všude tam, kde se hodí jemná vůně a chuť česneku.

Jak pěstovat medvědí česnek

Pokud si chcete medvědí česnek vysadit sami, najděte polostinné místo, například pod keři nebo živými ploty, s vlhkou, vápenitou, humózní půdou. Půdu nepřihnojujte. Nejlepší je sehnat si mladé rostliny česneku medvědího a vysadit je od března do dubna do řádků s odstupy 10 - 20 cm.  Můžete také zasadit na podzim cibulky medvědího česneku v trsech po cca 10 kusech. Rostlina je samovýsevná a lehce zplaňuje.



Diskuse k článku

  • Marie Holasová

    15:06 25. 1. 2018 +1
    Dříve jsem m. česnek nasekala a zalila olejem nebo udělala pesto, vloni jsem na hodně nadrobno nasekala dokonale osušené listy a zalila vlažným sádlem, pro chuť ještě přidala
    několik stroužků prolisovaného česneku. Několikrát během chladnutí promíchala a uzavřela do šroubovací sklenice. Česnek jsem skladovala v lednici. Je to dobrota na chleba.
  • Věra Nováková

    18:14 14. 4. 2017 +3
    Máme ne zahrádce česnek medvědí,listy ano,a co květy dají se taky využít?Děkuji za odpověd.
  • Spektrum Zdraví

    11:14 13. 2. 2016 +2
    Děkujeme Vám Bohumíre za super tip k medvědímu česneku ..a zachovejte nám svou přízeň prosím. Pohodu a zdraví, ne jen s česnekem medvědím přejeme :-).

    Tým SZ.
  • bohumír stejskal

    20:06 8. 2. 2016 +1
    KDYŽ JDE MED. ČESNEK DO KVĚTU,NATRHÁM MALÝ KOŠÍK A NA MÍSTĚ POKUD JE ČISTÝ SNÍM. Doslova cítím jak mi trhá žaludek! tuto kůru dělám co 3dny-3x. Každou sezonu, už asi 15 roků! Ze zkušenosti pak nasuším 3hrsti , smíchám s kořením tj., major., oregánem, bazalkou,rozmarýnem šalvějí,pažitkem aj. do toho 20% soli. rozmixuji na jemno. Používám na topinky, na chléb s máslem či sádlem, do oleje při grilování apod. Nemůžu si vynachválit
  • Marie Gavlíková

    21:14 12. 5. 2015 -1
    Není to sympatický odér, ale po ránu si dávám trošku- už to neodměřuji -do vody, myslím si, že je to proti vysokému tlaku a na lepší trávení, letos už mám tinkturu novou, je možné, že to připomíná něco zkvašeného, ale v domácí slivovici to zkvasit přece nemůže.
  • Honza Vo

    10:57 12. 5. 2015 0
    Chtěl jsem se zeptat, jak Vám tinktura "smrdí"? :) Dal jsem totiž také jednu sklenici a přijde mně, že je snad nějaký zkvašený. Máte podobnou vůni? A co účinky, dostavily se nějaké?
  • Zahradník Pepa

    02:54 12. 5. 2015 0
    Na česnek medvědí se vždycky těším každý rok na jaře, je to mňamka největší, prostě jen si máznu trochu másla na krajíc chleba a ten si hojně posypu právě čerstvě nožem posekaným medvědím česnekem! A teď si právě jeden dávám :-)
  • Jiří K.

    22:37 23. 1. 2014 0
    Nakrálený nadrobno napěchuju lehce do menších sklenic a zaliju dobrým olivovým olejem. Z lednice pak používám po celý rok buď jen tak na domácí chleba např s čerstvým sýrem (např Lučina), tvarohem, do brambor, dušené zeleníny, polévek atd. Univerzální, výborné....
  • Marie Gavlíková

    21:04 28. 5. 2013 0
    Nacpali jsme spoustu nakrájeného čeneku do sklenice, zalili domácí´ovocnou pálenkou a dali na sluníčko, pak jsme zcedili (asi za 3 týdny) a máme litr tinktury. Hodně to smrdí, ale 15 kapek ve vodě je docela v pohodě. tak jsem zvědavá na blahodárné účinky.
  • Eva Sovová

    23:15 16. 5. 2013 +2
    Pokud použijete opravdu čisté sklenice, česnek hodně upěchujete a dobře skleničky zašroubujete, nemá šanci se zkazit. A kouzlo je v tom, že opravdu nepotřebuje k zakonzervování ani sůl, ani cukr, ani olej, ani ocet, ani jiné - prostě se zakonzervuje sám. Při utlačování pustí maličko šťávy a je to. Časem trochu změní barvu (na žlutozelenou), ale pořád se silně aromatický. Naložili jsme přes 50 skleniček před 2 lety a pořád je v dobré kondici (o:
  • ivana.matyasovska

    10:41 16. 5. 2013 0
    Dobrý den paní Sovová.Právě jsem po letech narazila na hejno medvěda.Neznám žádné recepty,ale příjde mi ten váš jako nejlepší.Tj napěchovat a uzavřít.Opravdu se to nezkazí? A co zalít olejem pro jistotu? Děkuji s přáním krásných slunečných dnů. Matyasovska
  • Eva Sovová

    23:22 15. 5. 2013 0

    Chcete-li uchovat česnek po delší dobu, není jej třeba vůbec zavařovat. Stačí nadrobno nakrájet, natlačit do malých skleniček (ale opravdu hooooodně upěchovat - jinak se bude kazit), zavíčkovat a hotovo. Medvědí česnek se sám zakonzervuje!!! I po otevření sklenice a jejím a uchování v lednici vydrží dost dlouho. Jinak i pupeny před rozkvětem jsou moc dobré, i když hodně štiplavé. Ještě teď roste - tak vzhůru do přírody. Eva
  • Katka T.

    12:33 8. 5. 2013 +1
    Medvědí česnek je zdravý především v syrovém stavu, tehdy velice čistí, omlazuje a oživuje osrganismus. V zavařeném nebo zmraženém stavu už žádnou oživující energii neobsahuje, pouze chemické látky bez oné živé energie. Doporučuji dělat si v sezóně česneku (přibližně týden až dva) zeleninové saláty s čerstvě natrhaným česnekem. Například okurkový, výborná je nastrouhaná bílá ředkev s citronem a olivovým olejem. Má to úžasné účinky. Zavařený nebo mražený česnek je už pouhá pochutina.
  • Mirka Ordaňová

    19:35 6. 5. 2013 +2
    Dano,sladkokyselý nálev si udělejte podle vaši chutí,buď sladší,nebo slanější.Sůl,cukr,ocet,voda.Chcete asi 10.sklenic,tak si hned dejte tak 5.l.vody a podle chuti další přísady a svařte.Vlažne zalejte sklenici,kde jste nacpala nakrájený česnek.Vařte tak 20.min,aby chytilo víčko,na 80.stupňů.Pěkný den.Mirka
  • Dana Paulová

    12:48 6. 5. 2013 0
    Česnek medvědí máme taky moc rádi, ale problém je s uchováním na delší dobu. Můžete prosím poslat recept na sladkokyselý nálev? Ráda bych to taky zkusila.
    Děkuji.
  • Miroslava Ordaňová

    19:50 1. 5. 2013 0
    Na jaře natrhám medvědí česnek, nakrájím,nacpu do zavařovavích sklenic a zaleju sladkokyselým nálevem a zavařím ,aby víčko chytilo,tak 20.minDělám tak 30.sklenic.Přítel jiného pomalu nejí,než chleba s máslem ,nebo se sádlem a,se zavařeným česnekem. Je velice zdraví.
  • ivo

    23:49 13. 4. 2013 0
    Tuto skvělou rostlinku - pokud ji nesníte ihned - můžete den, dva skladovat namočenou ve vodě - nejlépe v chladu. Jinak by vám brzy uvadla. A nejlepší recept je sníst ji ihned samotnou - jak medvěd...- aneb já ji přidávám do šopského salátu i omelety.
  • Zobrazit další komentáře

Lunární kalendář

ÚTERÝ 21. 01. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ivana Víšová
Hledáte místo odpočinku, relaxace…
Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!