Léčivé účinky ženšenu jsou známé již více než 5000 let
Z historie ženšenu
Ženšen se začal používat před více než 5000 lety v Číně. Brzy vešel díky svým léčivým, posilujícím a omlazujícím účinkům ve všeobecnou známost. Kořeny se nazývají v Asii ťin-čchen – což znamená člověku podobný – tvar kořene často mívá jakoby podobu lidské postavy. V Číně se začal ženšen užívat v mandžuských horách pro jeho "zázračné" léčivé účinky, je symbolem božské harmonie na zemi.
Jeho botanický název Panax pochází z řeckého slova panacea – všehojící. V místech jeho přirozeného výskytu je ženšen užíván od pradávna. Pro čínské, tak i pro domorodé americké obyvatele, je uznávanou bylinou, která napomáhá zachovávat rovnováhu mysli i těla.
Moderním výzkumem léčivých účinků ženšenu se zabývali sovětští vědci Brechman a Lazarev. Dnes jsou obsahové látky v ženšenu poměrně dobře popsány.
Běžně se ženšen používá jako adaptogen – normalizuje fyziologické funkce v závislosti na tom, co daný jedinec potřebuje.
Sklízejí se kořeny ženšenu, které jsou maximálně rostlé a zachovávají si rovnováhu mezi hlavičkou, hlavním kořenem a postranními kořeny, to bývá většinou mezi pátým až sedmým rokem věku rostliny.
Druhy ženšenu
Druhů ženšenu neboli Panax existuje velké množství, nejrozsáhleji byly prozkoumány a popsány dva druhy ženšenu a to Panax ginsing (Čínský nebo korejský ženšen) a Panax quinquefolius (známý též jako Americký ženšen).
Panax ginseng je známý též jako korejský ženšen či čínský ženšen. Vyskytuje se v celé východní Asii a Rusku. Dnes roste divoce ještě ve vzdálených končinách Mandžuska a Severní Koreje. V jiných částech Asie byl již těžením zlikvidován. Jedná se o stínomilnou vytrvalou a opadavou rostlinu s pětičetnými lístky, drobnými bílými kvítky, červenými bobulemi a nažloutle hnědým kořenem. Kořen má ohřevné účinky a je vhodný pro osoby bez energie, které mívají studené nohy a ruce, sníženou sexuální aktivitu nebo poruchy paměti. Buduje vytrvalost a sílu, omlazuje hormonální sekreci endokrinního systému, zlepšuje zrak a sluch, bojuje proti únavě a chrání před většinou typů stresů.
Existují ještě dvě formy Panax ginseng a to červený ženšen, který se vyrábí hlavně v Koreji a bílý ženšen.
- Červený ženšen se před sušením neškrábe. Je důkladně tepelně opracován pařením v horké páře. V takovéto fázi je obsažený škrob karamelizovaný, což způsobí zvýšení účinnosti saponinů a účinných aktivních látek. V průběhu tohoto procesu se mění barva na světle hnědou až sytě červenou, jedná se o nejlepší možnou úpravu ženšenu vůbec.
- Bílý ženšen se získává tak, že se oškrábaný čerstvý ženšen usuší na slunci nebo v horkém vzduchu bez páry.
Panax quinquefolius je tzv. americký ženšen, který roste divoce v oblastech Severní Ameriky. Vzniklo zde také mnoho ženšenových farem, hlavní oblastí amerického ženšenu je stát Wisconsin. Americký ženšen se používá ke zvýšení energie, k zlepšení krevního oběhu, k posílení imunitního systému, působí blahodárně na slezinu a plíce. Je dobrý na jemné posilování energie člověka, k usnadnění překonání podrážděnosti z nedostatku spánku. Je velice vhodný pro osoby starší 40 let.
Eleutherococcus senticosus je tzv. sibiřský ženšen. Nejedná se o pravý ženšen, neboť nepatří do čeledi Panax, je však s ženšenem příbuzný. Tato rostlina pochází z lesů východního Ruska a byl objeven ruským lékařem Bekhmanem. Sibiřský ženšen je oceňován pro jeho schopnosti adaptace organismu na zátěž, bývá užíván atlety k zvýšení fyzické odolnosti. Je také užitečný pro přizpůsobení se změnám časového pásma nebo nadmořské výšky. Sibiřský ženšen mírní příznaky menopauzy, jako jsou náhlé výkyvy nálad nebo přecitlivělost.
Indický ženšen neboli Vitánie snodárná rovněž nepatří do skupiny pravých ženšenů, má však vysoký obsah účinných látek ženšenu velmi podobných. Doporučuje se při léčbě rakoviny, depresí, nespavosti, snižuje hladinu cholesterolu, obsah cukru v krvi a je vynikající afrodisiakum, tzv. rostlinná viagra. Celkově má výrazné imunostimulační působení.
Léčivé účinky ženšenu
Ženšen se obvykle ordinuje ve formě jednoduchých přípravků, jako jsou sirupy, léčivé medy, porcované čaje, tablety, extrakty, tinktury, ale i kosmetické krémy a uplatňuje se v kombinaci s jinými léčivými rostlinami.
Ženšen neboli kořen života se užívá v prevenci i terapii mnohých chorob. Ženšen stimuluje centrální nervovou soustavu a může mít blahodárný vliv na celý organismus. Není toxický, takže je možné jej užívat i dlouhodobě.
Ženšen se obvykle podává při fyzické a duševní únavě, při snížení pracovních schopností, při oslabení organismu onemocněním, při narušení funkcí kardiovaskulárního systému, u diabetu, při nervových poruchách a psychických potížích.
Léčivé účinky ženšenu jsou rozsáhlé, působí blahodárně na centrální nervový systém, kardiovaskulární systém a podporuje imunitní systém organismu. Účinky ženšenu jsou i protizánětlivé a antialergické, zlepšuje erektilní dysfunkce a má i fytoestrogenní účinky.
Nejprokázanější léčivé účinky ženšenu na lidský organismus:
- Zlepšování činnosti a aktivity mozku: Složky v ženšenu obsažené zlepšují soustředění, paměť a podporují schopnost učit se a zapamatovávat si. Některé bylinné látky v něm obsažené mají dokonce schopnost obnovovat paměťové buňky.
- Normalizuje krevní tlak: Ženšen má schopnost regulovat krevní tlak, tak jak je zapotřebí. U lidí, trpících vysokým krevním tlakem jej snižuje, u lidí s nízkým krevním tlakem naopak zvyšuje.
- Posiluje imunitu organismu: Užíváním ženšenu urychlíte léčebné procesy a regenerační procesy organismu. Ženšen posiluje metabolismus a látkovou výměnu.
- Má protizánětlivé a antioxidační účinky: Ženšen tlumí záněty v těle, a to i ty chronické, tlumí alergie, bolest a chrání před viry.
- Prevence rakoviny a její léčba: Ženšen obsahuje polyacetylenové sloučeniny, u kterých bylo zjištěno, že potlačují množení rakovinných buněk, zvyšuje imunitní funkce a potlačuje vývoj těchto buněk a jejich metastáz.
- Zpomaluje stárnutí: Polyfenolové sloučeniny v ženšenu obsažené potlačují oxidaci tuků a tím pomáhají zpomalovat procesy stárnutí.
- Snižuje účinky radioaktivity při léčbě onkologicky nemocných pacientů: Ženšen pomáhá zvyšovat počet červených i bílých krvinek i krevních destiček, normalizuje krevní ukazatele, snižuje horečky způsobené radiací, zlepšuje chuť k jídlu a celkově urychluje zotavení. Je vynikajícím a významným prostředkem pro prevenci i ochranu před poškozením radiací.
- Léčí kardiovaskulární onemocnění i působí preventivně: Obsah krevního cholesterolu snižují saponinové složky v ženšenu obsažené, díky těmto složkám se zlepšuje také krevní oběh a potlačuje výskyt arteriosklerózy.
- Pomáhá překonávat stres a zlepšuje depresivní stavy
- Léčí žaludeční obtíže a pomáhá jim předcházet: Průtok krve v žaludeční sliznici se při užívání ženšenu zlepšuje, čímž je urychlen pohyb ve střevech a celkově podpořena střevní i žaludeční aktivita
Užívání ženšenu
Ženšen se obvykle užívá ve formě jednoduchých galenických přípravků, např. lihoviny, sirupy, léčivé medy, porcované čaje, tablety, extrakty, tinktury, ale i kosmetické krémy a uplatňuje se v kombinaci s jinými léčivými rostlinami. Kosmetika ze ženšenu má omlazující účinky, zpevňuje pleť a pokožku a například ženšenová zubní pasta má skvělé bělící účinky.
Z čerstvého kořene ženšenu je možné připravovat chutné předkrmy, používat jej jakožto přísadu do hlavních jídel, naložit jej do alkoholu, medu, konzumovat jako zdravou pochoutku, ze ženšenu se běžně připravují nápoje.
Ženšenový čaj nebo likér jsou vynikající alternativou pro ty, kteří nemají příliš v oblibě kávu, klasický čaj či energetické nápoje.
Ženšenový čaj nebo nálev si připravíte ze 3 - 5 dcl vody, jednoho plátku ženšenu a vaříte po dobu 10 minut ve vodě nebo alespoň 20 minut a louhujete potom, co voda prošla varem. Do svařené vody je možné přidat pytlík čaje podle chuti.
Možná rizika, kontraindikace a nežádoucí účinky
Ženšen nemá žádné známé vedlejší účinky, užívá-li se v doporučených dávkách, může se však vyskytnout přecitlivělost jedince na některou z jeho aktivních složek.
- Ženšen dlouhodobě užívaný ve vyšších dávkách než doporučených může způsobit tzv. syndrom zneužívání ženšenu, kterými je kolísání krevního tlaku, poruchy spánku, zduření prsou, zvětšení prsních žláz apod. V případě, že se tyto projevy ukážou, je lépe přípravek ihned vysadit a v užívání dalších dávek pokračovat až po několika měsících.
- Osoby chronicky nemocné a osoby vyžadující stálou lékařskou péči by se měly před užíváním ženšenu poradit s lékařem, konzultace s lékařem se doporučuje i v případě osob s onemocněním srdce a vysokým tlakem, tzv. hypertenzí.
- Ženšen se nesmí užívat neuváženě. V kombinaci s rostlinami obsahujícími kofein, jako je guarana, káva nebo čaj, zvýrazňuje jejich účinek.
- Diabetici by měli užívání ženšenu předem konzultovat s lékařem, jelikož ženšen může mírně snižovat hladinu cukru v krvi.
- Osoby užívající antikoagulancia (léky proti srážlivosti krve, nejznámější je Warfarin) a diuretika (léky na zvyšování vylučování vody) by měly užívání ženšenu předem konzultovat s ošetřujícím lékařem.
- Rovněž zatím nebyla prokázána bezpečnost užívání ženšenu u těhotných a kojících žen a u dětí.
Diskuse k článku