Laserová operace očí pomůže vyřešit Vaši oční vadu jednou pro vždy

Laserová operace očí pomůže vyřešit Vaši oční vadu jednou pro vždy
18. 03. 2015 Přečteno: 3085x

Ruku v ruce s novými technologickými postupy a rozšiřujícím se vědeckým poznáním se pro spoustu lidí stávají dostupnějšími metody, které by našim předkům zněly jako sci-fi. Laserová operace očí přináší řešení pro ty, které dlouhodobě trápí některé oční vady. V tomto článku se budeme věnovat operacím očí – pro koho je operace vhodná, jak probíhá, jaká má případná rizika a kam se obrátit v případě, že o laserové operaci očí uvažujete?

Laserové operace očí se podle klinik, které se jejich prováděním zabývají, zdají být hotovým zázrakem. Pro člověka, který trpí očními problémy, je vyhlídka na jejich jednorázové a trvalé vyřešení velmi lákavá. Nový zrak opravdu pozitivně ovlivní celou řadu aspektů lidského života – nebudete už muset řešit zapomenuté brýle nebo roztok na čočky, ušetříte peníze na jejich pořizování, zažijete svobodu při sportu i cestování, užijete si v každé chvíli všechny drobné detaily kolem Vás, stoupne Vám často také sebevědomí. Kvalita života se zkrátka zvýší.

Čtěte také:

Irisdiagnostika: Co všechno lze vyčíst z očí?

Pro koho je vhodná laserová operace očí

Je-li pro Vás operace očí vhodným řešení, o tom vždy rozhodne lékař na předoperačním vyšetření po vyloučení možných rizikových faktorů. Obecně se dá říci, že optimální věk pro podstoupení operace očí je 18 – 50 let. Je ale pravdou, že horní věkové omezení jako takové neexistuje, i když ve vyšším věku pacientů bývá efektivnější pomoci jim některou z nelaserových metod. Při jednom sezení je možno bezezbytku odstranit vady od cca 0,75 do 10 dioptrií. Při vyšší dioptrické vadě metoda umožňuje zákrok několikrát zopakovat.

Laserovou operaci očí lze rovněž provést u dětí, což bylo po dlouhá léta považováno za tabu. Vynikající výsledky ze zahraničních pracovišť ale mění odborné názory. Ani stabilita vady již u dnešních moderních operací nemusí být podmínkou, a tak se vyplatí obrátit se na specializovaná centra i s vadou, která stále narůstá a není ustálena. Platí ale přitom, že ustálená nenarůstající vada mívá větší šanci na úplné vyřešení obtíží.

Skupiny osob, pro které laserová operace očí není vhodná, jsou především pacienti s nestabilizovanou krátkozrakostí, pacienti tupozrací, se změnami na sítnici, s glaukomem nebo s jinými závažnými očními chorobami. Dále se operace očí neprovádí těhotným a kojícím ženám, osobám s kardiostimulátorem, s keloidně se hojícími jizvami, s cukrovkou nebo s revmatickými chorobami.

Oční vady, které se dají napravit laserovou operací očí

  • Krátkozrakost

U této vady je nutno laserem oslabit lomivost rohovky, tím se dosáhne dopadu obrazu na sítnici nikoliv před ní.

  • Dalekozrakost

Zde je třeba zakřivení rohovky laserem zvětšit, tím se zesílí její lomivost a dopad paprsků, který původně směřoval za sítnici, se posune přímo na ni.

  • Astigmatismus

Tato vada způsobená nepravidelným zakřivením rohovky vyžaduje opracování rohovky laserem tak, aby její lomivá plocha byla co nejpravidelnějšího kulovitého tvaru. Provádět se dá při jednom sezení do cca 5 dioptrií.

  • Aberace vyšších řádů

Tato skupina vad představuje zhruba 10 - 20 % všech očních vad. Při jejich korekci laserem je výsledek individuálního měření technicky přenesen přímo do laserového přístroje, který potom provede laserovou ablaci přímo „na míru" daného oka.

  • Vetchozrakost

S postupem věku člověka se může zhoršovat jeho vidění při čtení. I tato vada lze napravit laserovou operací, a to tzv. asymetrickým zákrokem, většinou však jen na jednom oku. Případně se dá tato metoda doplnit dalšími nelaserovými metodami korekce – např. implantací speciálních čoček.

Jak probíhá laserová operace očí

Na předoperační vyšetření je většinou nutné se předem objednat a trvá cca 2 až 3 hodiny. Při vyšetření jsou Vám změřeny dioptrie, oční tlak, dále je lékařem provedena topografie a aberometrie rohovky a další související vyšetření. Poté následuje konzultace ohledně průběhu operace, kde Vám lékař vše podrobně vysvětlí a zodpoví Vaše dotazy. Počítejte s tím, že Vám budou rozkapány oči a zařiďte si dle toho vhodnou dopravu nebo i doprovod.

Laserová operace očí

V den operace po podrobném poučení a podání léků na zklidnění podstoupíte nejprve předoperační přípravu, kdy se Vám do očí nakapou lokální anestetika. Poté jste odvedeni na operační sál, kde probíhá samotný zákrok; ten trvá jen několik minut, je bezbolestný a bezpečný. Laserování samotné je pouze otázkou desítek vteřin. Počítačově řízený laserový paprsek odstraní povrchovou část rohovky, změní její zakřivení, a tím vyrovná dioptrickou vadu oka.

Operaci lze absolvovat na jednom oku nebo na obou očích současně. Laserová operace očí se provádí ambulantně, to znamená, že ihned po operaci jdete domů. Je důležité mít s sebou doprovod, který Vás co nejrychleji dopraví domů. Po 2 – 5 hodinách po operaci začínají mít pacienti mírné bolesti nebo pocity přítomnosti cizího tělíska v oku. Tyto mírné obtíže je možné tlumit běžnými analgetiky, na která je pacient zvyklý. Po 24 – 48 hodinách se rohovka zahojí a bolesti odezní. Další běžný doprovodný jev je krátkodobý otok víčka s mírným zarudnutím.

Rekonvalescence po laserové operaci očí

První den je doporučován odpočinek a spolu s ním ponechávat oči pokud možno zavřené, což napomáhá procesu hojení, zkuste nejlépe hodně spát. Nesahejte si na oko, nemněte jej a pravidelně si kapejte obdržené kapky. Velká většina pacientů pak může už druhý až pátý den po laserové operaci očí nastoupit do práce. Běžné činnosti se dají vykonávat bez problémů, záleží jen na Vás, jak se budete cítit. Počítejte však s tím, že oči můžou být ještě několik dní po operaci citlivější na světlo a může se dostavovat pocit únavy.

První týden po operaci očí následuje první termín kontroly. Z běžných činností se nedoporučuje plavání, posilování ani jiná těžší fyzická zátěž. Je potřeba si oko chránit před úrazem a nemnout je. Týden po operaci je už také možné bez problémů řídit auto. První měsíc po operaci vynechejte plavání a koupání v bazénech i v moři. Nadále budete sledování dle individuálního hojení po zákroku cca po dobu jednoho roku, dioptrie se totiž po laserové operaci očí stabilizují až po určitém čase.

Dostupnost a cena laserové operace očí

Operace očí se provádějí v nemocnicích a specializovaných centrech, ta se nacházejí v mnoha větších městech. Když zapátráte na internetu nebo se poradíte se svým očním lékařem, určitě jich ve svém okolí najdete několik. Nejjednodušší je objednat se na případnou návštěvu a konzultaci přímo do vybraného centra, kde s Vámi rádi proberou všechny detaily.

Laserové operace dioptrických vad bohužel nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami. Ceny laserových operací se liší dle typu oční vady, dle typu zákroku, dle délky záruky (až doživotní) a pohybují se od 12 do 25 tisíc za jedno oko. Určitě se ptejte po možných slevách, které zařízení často nabízejí, případně také po možnosti zaplatit laserový zákrok na splátky (i bezúročně).



Napsat komentář: Laserová operace očí pomůže vyřešit Vaši oční vadu jednou pro vždy

RE: Laserová operace očí pomůže vyřešit Vaši oční vadu jednou pro vždy

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Pavla

    30. 9. 2022 05:23
    Po laserové operaci oči mám zhoršené vidění v noci.
  • Nada

    29. 9. 2022 22:46
    je tento typ zákroku proplácený zdravotní pojištovnou OZP?
  • Radek Růžička

    10. 7. 2017 08:09
    Operaci jsem podstoupil včera ráno. Po dvouhodinovém slzení po operaci, kdy to trochu řezalo, jsem došel s doprovodem domů a dal si asi tříhodinového šlofíka. Po probuzení už jsem viděl téměř ostře a ještě pořád mám pocit, že mám čočky a měl bych si je vyndat
  • Redakce - Spektrum zdraví

    29. 6. 2017 07:00
    Dobrý den pane Růžičko, děkujeme za příspěvek a jsme rádi, že se operace vydařila :) Za redakci Vás zdraví Anička, Spektrum zdraví