Přírodní kámen ozdobí vaše venkovní i vnitřní prostory. Sám o sobě ale neizoluje
Přírodní kámen je kvalitní materiál, který má široké uplatnění nejen v oblasti stavebnictví. Běžně se používá v interiérových i exteriérových prostorách a kromě luxusního vzhledu vyniká i svými nadprůměrnými vlastnostmi. Díky možnosti kvalitního opracování lze docílit různých tvarů i struktur. Přírodní kámen se dnes používá ve venkovních prostorách pro vytváření chodníků, cestiček či obkladů zdí, stále vyhledávanější je však i v interiérech. Tam se používá ve formě obkladů, dlaždic nebo kuchyňských desek.
Přírodní kámen v exteriéru
Přírodní kámen je oblíbeným a dostupným materiálem zahrádkářů i chalupářů. Pomocí kamene lze vytvářet jednoduché chodníčky, přístupové i příjezdové cesty, zpevněné plochy či schody. V dnešní době lze přírodní kámen zakoupit přímo za účelem umístění ve venkovních prostorách. Přírodní kámen tohoto typu zpravidla nebývá příliš opracovaný, může být naštípaný do podoby dlaždic.
Menší a tenčí kusy jsou pak vhodné pro obkládání zdí, ale také fasád, díky čemuž lze jednoduše vytvořit rustikální vzhled. Přírodní kámen se v opracované podobě používá také pro obkládání moderních domů. Hlavní výhodou je snadná údržba a trvanlivost. Kamenná fasáda vám vydrží stovky let bez nutnosti úprav. Oblíbené jsou také umělé kameny, které se přírodnímu podobají, jejich vlastnosti však nejsou zdaleka tak dobré jako u kamene přírodního.
Fasáda z přírodního kamene
U fasády ještě chvíli zůstaneme. Proč zvolit jako materiál obložení právě kámen? Přírodní kámen přináší stavbám nádech moderní architektury. Jde o návrat k využití přírodních materiálů, ovšem novým způsobem. Kamenná fasáda dodá vašemu domu netypický vzhled, získá strukturu a díky nepravidelnému lomu kamene také zvláštní působení v kombinaci se slunečním či měsíčním svitem. Pohled na kamennou fasádu se v průběhu dne mění a je opravdu kouzelný.
Kámen také vytváří přirozenou harmonii s okolním prostředím. Kamennou fasádu lze realizovat v rámci novostaveb, ale také v rámci rekonstrukce starších stavení. Kámen sám o sobě neposkytuje závratné izolační vlastnosti, lze však bez jakýchkoliv obtíží kombinovat s běžně dostupnými zateplovacími systémy. Podkladová plocha musí být provedena opravdu kvalitně, jelikož kamenný obklad je těžký a vyžaduje bezproblémovou soudržnost podkladu.
Přírodní kámen v interiéru
Přírodní kámen má rozsáhlou možnost uplatnění také ve vnitřních prostorách. Na trhu existuje celá řada výrobců kamenných obkladů i dlažeb, vybrat si můžete z mnoha druhů kamene, velikostí, povrchů i barevných odstínů. Přírodní kámen se tedy v interiéru používá nejčastěji pro obkládání zdí i výrobu podlahy.
Kamenné podlahy jsou díky snadné údržbě vyhledávané především v kuchyních a koupelnách. Lze je však kombinovat s podlahovým vytápěním a používat i v obývacích pokojích či ložnicích. Pro obložení zdí se hojně používají v okolí kuchyňské linky, které mohou být také vyrobeny z přírodního kamene. Stále vyhledávanější jsou kamenné obklady za postel či kolem krbu. Přírodní kámen se hodí jak do moderně pojatých interiérů, tak na chaty, chalupy a statky, kde podpoří celkový rustikální dojem.
Přírodní kámen - výhody a nevýhody
Přírodní kámen nejen že skvěle vypadá, pyšní se také skvělými vlastnostmi, a proto je velmi oblíbený. Již jsme upozornili na jednoduchou údržbu kamene. Je však třeba také poznamenat, že přírodní kámen je díky své pevnosti a odolnosti vůči přírodním vlivům obzvláště vhodný do venkovních prostor. Odolává také vysokým teplotám, proto je vhodnou alternativou pro obložení krbů a kamen.
Je také odolný vůči mrazu a v případě strukturovaného provedení také neklouže. Proto se hodí pro obklady a dláždění koupelen. Velkým plusem je také pochopitelně luxusní vzhled, díky kterému se přírodní kámen používá i do honosnějších prostor, např. špičkových hotelů.
Je však třeba zmínit i určité nevýhody přírodního kamene. Jednou z nich je např. velká hmotnost jednotlivých kamenných kusů, díky čemuž jsou vyžadovány zvýšené požadavky na podklad. Také doprava kamene může být náročnější, stejně tak i samotná manipulace. Nevýhodou může být také vyšší pořizovací cena, je však třeba si uvědomit, že kámen vydrží bez problémů i stovky let v nezměněné podobě.
Jednotlivé typy kamene
Doposud jsme hovořili o přírodním kameni jako celku, díky pestré variabilitě hornin si ale můžete vybrat z nejrůznějších kombinací barev i struktur. Podle způsobu vzniku se rozdělují na horniny magmatické (žula, čedič), sedimentární (vápenec, pískovec, břidlice) a metamorfované (mramor).
Žula
Má světle šedou až modrou barvu, nejčastěji se používá při výrobě opěrných zdí a obkládání sloupů i fasád. Zvláštním typem je zlatá žula, která má bronzové zabarvení a vyniká nízkou nasákavostí.
Čedič
Díky zvláštnímu matnému do černa laděnému zabarvení je vhodným materiálem pro obkládání modernistických staveb. Hodí se také do interiérů.
Vápenec
Bílá až světle šedá hornina. Vápenec je tvrdý a pevný.
Pískovec
Snadno se opracovává, neprohýbá se, je soudržný. Typický je pro zvrásnění na povrchu a pravidelnost struktury. Je šedý až černý, může však být pomocí příměsí dobarvován do nejrůznějších odstínů.
Břidlice
Hornina černé barvy, používá se jako obkladový materiál, ale také jako materiál pro výrobu břidlicových tašek na střechy. Vyniká svými tepelně-izolačními vlastnostmi, pružností a snadnou opracovatelností.
Mramor
Díky exkluzivnímu vzhledu je nedílnou součástí luxusních interiérů. Je vhodným materiálem pro výrobu kuchyňských linek, ale také např. umyvadel. Používá se i ve venkovním prostředí, vyžaduje však pravidelnou údržbu.
Návrat k přírodním materiálům je zkrátka symbolem dnešní moderní architektury a stavebnictví. Použití přírodního kamene přináší takřka neomezené možnosti, a to díky pestré nabídce výrobců a stále se zdokonalujícím technologiím zpracování kamene.
Napsat komentář: Přírodní kámen ozdobí vaše venkovní i vnitřní prostory. Sám o sobě ale neizoluje
RE: Přírodní kámen ozdobí vaše venkovní i vnitřní prostory. Sám o sobě ale neizoluje