Pálená cihla – stavební materiál prověřený staletími

img
31. 01. 2017 Přečteno: 6748x

Pálené cihly se ve stavebnictví používají po staletí, a ačkoliv se dnes díky moderním postupům od těch minulých značně liší, pořád jsou oblíbené a hojně využívané. Pálená cihla patří mezi nejvyužívanější stavební materiály vůbec, a to i přes to, že v moderním stavebním odvětví existují i materiály s lepšími vlastnostmi.

Pálené cihly totiž kromě tepelné izolace přináší celou řadu výhod – jsou cenově dostupné, variabilní a umožňují snadnou manipulaci. Pojďme si blíže představit výrobu pálených cihel i jednotlivé typy a jejich ideální využití.

Čtěte také:

Rákos se využívá ve stavebnictví i v bydlení, nejoblíbenější jsou rákosové rohože

Výroba pálených cihel

Ačkoliv dnes na trhu existuje celá řada výrobců a cihelen, základní postup výroby pálených cihel zůstává neměnný. Samozřejmě se výroba liší v detailech a v závislosti na velikosti výrobny také na počtu zaměstnanců a na míře automatizace. K výrobě pálených cihel se používá speciální natěžená cihlářská hlína. Ta je již od pohledu mastná, má žlutou až žlutočervenou barvu, hlavní složku tvoří křemitý prach a jíl. Před dalším zpracováním je třeba cihlářskou hlínu čistit a zbavit jí tak nečistot, které mohou způsobovat praskání pálených cihel.

Cihlářská hlína se mísí s dalšími surovinami, které mohou zlepšovat celkové vlastnosti pálené cihly. Každý výrobce používá trochu odlišné přísady. Směs se drtí, lisuje, protlačuje přes formu a nařezává. Nastává fáze sušení, kdy se během několika hodin až dní zbavují vlhkosti. Po procesu sušení nastává očekávaná fáze vypalování ve speciální vypalovací peci. Obvykle se cihla vypaluje při 900 °C, kterých se dosáhne postupným zvyšováním teploty.

Plná pálená cihla

Dříve byly plné pálené cihly ve stavebnictví nejvyužívanějším materiálem. Pro stále se zvyšující nároky na tepelnou izolaci a další vlastnosti se dnes plná cihla pálená pro stavbu obvodových zdí již nepoužívá. Aby byly splněny požadavky aktuálních norem, musela by být obvodová zeď mnohem tlustší, než je dnes zvykem. I přesto mají plné pálené cihly ve stavebnictví své využití.

Slouží jako nosné, příčkové nebo výplňkové zdivo, rovněž plní funkci dekorativní. Plné cihly vypadají překrásně a navozují rustikální dojem. Právě proto u mnoha staveb zaujímá plná cihla čistě estetickou funkci. Pokud se vzdálíme od klasických staveb, i dnes se plné cihly používají pro stavbu zídek, přístřešků nebo udíren. Vynikají vysokou pevností, je však třeba počítat s jejich větší váhou, která bývá zpravidla necelých 5 kg. Plná cihla má také svou normovanou velikost – 290/140/65 milimetrů.

Dalšími výhodami plných cihel je dostatečná zvuková izolace a akumulační schopnost, nevýhodou pak nedostačující tepelná izolace, vyšší cena, větší spotřeba malty i větší nároky na řemeslníkovu zručnost.

Moderní cihelné tvárnice

Jako materiál pro stavbu obvodových zdí se využívají moderní cihlové tvárnice, které svým vzhledem mají s klasickou plnou cihlou pramálo společného. Cihelné tvárnice jsou charakteristické svým děrováním. Vzduchové mezery, které jsou přítomné u těchto pálených cihel, zvyšují tepelný odpor zdiva a zlepšují tak celkové izolační vlastnosti. Na trhu existuje celá řada výrobců, kteří vyrábí různé sofistikované zdící systémy. Liší se svým tvarem, velikostí a provedením vzduchových mezer.

Tloušťka tzv. keramických cihel je zpravidla kompatibilní s plnou cihlou, tyto dva typy tak lze vhodně kombinovat. Díky vzduchovým mezerám jsou moderní pálené cihly výrazně lehčí, proto také mohou být vyráběny ve větších rozměrech. To umožňuje snazší manipulaci, menší nároky na přesnost a rychlejší kompletaci zdí. Jednotlivé tvárnice se vzájemně spojují ve spáře, proces maltování proto odpadá. Díky tomu je použití moderních systémů pálených cihel ekonomicky výhodnější.

Jistě se ptáte, mají-li tyto hojně využívané cihlové systémy ve srovnání s plnou cihlou i nějaké nevýhody. Zedník, který v minulosti pracoval s běžnou cihlou, mohl její rozměr jednoduchým rozseknutím upravit podle svých potřeb. To je u keramických cihel velmi obtížné, jelikož dochází k odlamování a drolení. I přesto však jde o jeden z nejvyužívanějších materiálů, které se ve stavebnictví v současnosti vyskytují. Známými výrobci těchto cihel jsou Heluz či Tondach.

Pálená cihla a pórobeton

Největším konkurentem pálené cihly je v současnosti pórobeton. Jde o šedobílý ekologický a ekonomický materiál, který vyniká nasákavostí, porézností a snadnou manipulací. Na rozdíl od cihlových systémů umožňuje jednoduchou úpravu velikosti bez drolení, má však nižší únosnost. Známým výrobcem pórobetonových systémů je Ytong. Odborníci se dnes shodují, že oba systémy mají srovnatelné vlastnosti i cenové rozpětí. Konečný výběr proto záleží na samotném klientovi. Pokud dáváte přednost tradici a po staletí osvědčeným postupům, výběrem pálené cihly krok vedle neuděláte.

Cihly pro dekorativní zdění

Cihla pálená se v současné době používá velmi často i jako dekorativní prvek. Už výše jsme upozornili na možnosti dekorativního využití. Kromě běžných pálených cihel jsou pro tento účel oblíbené vápenopískové cihly. Ty lze použít pro vnitřní i obvodové zdivo, své uplatnění nachází také v interiérech. Výhodou těchto cihel je fakt, že kromě netradičního efektního vzhledu zlepší také tepelnou a akustickou izolaci.

Pálené cihly u nás mají velkou tradici. Díky stále se zlepšujícím technologiím patří i v dnešní době mezi materiály, vhodné pro stavbu rodinných domů a jiných objektů. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv zdící systém, získáte za přijatelnou částku materiál, který dobře poslouží po stovky let a zajistí dobrou tepelnou izolaci.



Napsat komentář: Pálená cihla – stavební materiál prověřený staletími

RE: Pálená cihla – stavební materiál prověřený staletími

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.