Objevte výhody korkové podlahy i vy

Objevte výhody korkové podlahy i vy
16. 12. 2016 Přečteno: 1537x

Korkové podlahy jsou skvělou volbou do veškerých obytných prostor, ať už do ložnice, kuchyně nebo obývacího pokoje. Korek jako přírodní materiál vyniká svými tepelně-izolačními vlastnostmi, navíc je měkký a pružný, dokáže tak jednoduše ulevit lidským kloubům při chůzi. Kromě nášlapového komfortu musíme ale dopředu zvážit, jak moc bude podlaha v místnosti namáhaná. Podle toho volíme vhodnou povrchovou úpravu.

Korkové dřevo dokáže neustále dorůstat

Materiál na výrobu korkové krytiny se získává ze stromu dubu korkového, který roste především ve středomořských krajinách, jako je Portugalsko, Španělsko, Tunisko, Maroko nebo Alžírsko. Nejdříve je speciálními noži ze stromu odstraněna nekvalitní kůra, která se loupe po pětadvaceti letech života stromu. Kůra poté začne znovu dorůstat, ke sklizni kvalitního korku dochází za dalších devět až patnáct let.

Čtěte také:

Konopný dům – ekologické bydlení, které vás mile překvapí

Korkové dřevo je dále využíváno k výrobě koncových produktů, jakým je kupříkladu korková podlaha. Korková podlaha je vyráběna z korkové drtě, která je na začátku procesu produkce spojena plnivem a poté při devadesáti stupních lisována dohromady. Takto zpracovaný korek je nařezán na jednotlivé kusy, na které se nanáší potřebné lepidlo. Vytvořené korkové dlaždice jsou poté rovnány a dostávají finální design. Korek je tvořen z velkého množství buněk, které jsou však z poloviny pouhým vzduchem. Na jeden kubický centimetr jich připadá třicet až čtyřicet milionů, což dodává korku jeho typické vlastnosti.

Prach ani roztoči si na korek nepřijdou

Pokud se mluví o přírodních podlahových krytinách, většina lidí si jako první variantu vybaví dřevo. Korkové podlahy jsou však také přírodním materiálem, který má mnoho výhod. Korek dokáže vytvořit tepelnou a izolační vrstvu, takže z podlahy neuniká tolik tepla. Současně dokáže tlumit i hluk, zlepšení akustických vlastností bytu zužitkujeme především v panelovém domě. Jeho vlastnosti ocení i alergici, jelikož na sebe neváže prach ani není vhodným místem pro roztoče. Korkový obklad pak dokáže místnosti uchránit před vznikem plísní.

Aby korková podlaha dlouho vydržela, je nutné zajistit kvalitní povrchovou úpravu a správně ji udržovat. Pokud se svrchní úprava korkové podlahy naruší, korek se zašpiní, ovšem jinak zůstává neporušen. Stejně jako dřevěnou podlahu je možné jej nechat přebrousit a nanést novou vrstvu laku. Pak vypadá naprosto stejně jako v době pokládky. Výdrž vrchní vrstvy se odvíjí od zatěžování podlahy, ale průměrně korková podlaha vydrží v dobrém stavu až po dobu sedmi až deseti let

I přestože je korková podlaha měkkým přírodním materiálem, neprošlape se, protože má takzvanou tvarovou paměť. Pokud ji tedy zatížíte nábytkem, který po několika letech přesunete jinam, časem se vytlačené části vrátí do původního stavu. Neodolný je korek jedině vůči poškození od kovových nožek nábytku, které mohou zanechat rýhy. Počítat pak musíme s tím, že při přesouvání nábytku se objeví ohraničené plochy od slunce, protože korková podlaha má tendenci světlat. Po nějaké době se však barva znovu sjednotí.

Lak, vinyl nebo olejování. Zvolte u podlahy správnou úpravu

Korková podlaha dokáže překvapit i nabídkou vzorů. Klasikou je hnědý korek, který je neutrální a jeho využití je široké. V dnešní době jsou v nabídce i jednotlivé korkové čtverce, které můžeme skládat jako šachovnici do nejrůznějších obrazců. Korkové podlahy však dokáží imitovat i jiné druhy povrchů, jako je mramor, přírodní kámen nebo keramický povrch.

Pokud se rozhodneme využít výhod korkového materiálu, můžeme se těšit na pružnou a vlhku odolnou podlahu. Vše se však odvíjí od instalace a způsobu jejího přilepení. Problémem může být zespodu prosakující vlhkost, což bývá způsobeno například špatně vyschlým betonem v novostavbě. Korková podlaha tak musí být položena na zcela hotový podklad, jinak může dojít k jejímu poškození.

Korkové podlahy jsou většinou lakovány již ve výrobě, takže se po položení už nemusí lakovat znovu. Podle odborníků je to však lepší varianta, aplikovat se dá ještě jedna nebo dokonce dvě vrstvy. Takto upravená korková podlaha je více odolná, proto ji můžeme použít i na frekventovanějších místech, třeba na chodbu. Opravdu vysokou zátěž dokáže zvládnout korek opatřený vinylovou fólií, která mu však dodává studený efekt. Posledním typem úpravy je olejování, díky němuž si korek dokáže udržet přirozený vzhled. Vhodný je do obývacího pokoje, ložnice i dětského pokoje.

Korek zvládne nároky kuchyně, i dětského pokoje

Díky svým vlastnostem je korková podlaha využitelná v mnoha místnostech. Jeho měkkost a odolnost je oceňována především v kuchyni, kdy se na něm dobře stojí. Při vaření tak člověka nebolí záda ani klouby, protože se na něj pohodlně našlapuje. Není třeba se ani obávat o životnost podlahy, když na ni ukápne připravované jídlo. Kapalina se nevsakuje, ale udrží se na povrchu. Stačí ji tedy setřít běžným způsobem. Zvážit by využití korku měli především rodiny s malými dětmi, kdy se jídlo na podlahu dostává vcelku běžně.

Jednoduchá údržba a čištění z něj dělají i skvělý materiál do dětského pokoje. Ratolesti si často hrají přímo na zemi, takže může jednoduše dojít k jejímu pokreslení, převrhnutí vodovek nebo rozdrobení oblíbených sušenek. Rodiče proto z těchto důvodů jistě ocení odolnost korkové podlahy, ze které se vše daří jednoduše uklidit. Kromě obývacích částí domu můžeme korek použít i v koupelně. Vlhkost a menší množství vody podlaze neublíží, pokud jsou ale v rodině rozverné děti stříkající vodu po celé koupelně, raději použití tohoto materiálu dobře zvažte.

U přírodních materiálů je třeba počítat s vyšší cenou

Korkové podlahy jsou vyráběny buď jako celoplošně lepené dlaždice, nebo jako plovoucí podlaha. Výběr se odvíjí hlavně od podkladu, na který korek budete dávat. Jestliže je podklad rovný, suchý, bez prasklin, můžeme použít bez problémů lepené dlaždice. Pokud je však povrch jakkoliv narušený nebo na něm ulpěla mastnota, účinnost lepidla se významně snižuje a je vhodnější využít plovoucí korkovou podlahu. V takovém případě je dostačující, když je podkladový povrch rovný.

Vzhledem k přírodní povaze využívaného materiálu k výrobě korkové podlahy je třeba počítat s tím, že pořizovací cena se řadí k těm vyšším. Samozřejmě záleží na typu vybrané podlahy a na další úpravě povrchu. Obecně však můžeme tvrdit, že instalace včetně stěrky vychází okolo 800 Kč za jeden metr čtvereční. Mezi nejdražší se řadí korkové dlaždice z masivního dřeva, které jsou však dlouhodobou investicí. Prodejci na ně většinou poskytují celoživotní záruku.



Napsat komentář: Objevte výhody korkové podlahy i vy

RE: Objevte výhody korkové podlahy i vy

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.